MİLLİYET CADDE – 15 KASIM 2013 CUMA  –  ALİCE

Sinerji Prodüksiyon, Türkiye’de “Kaç Para Kaç” adlı yarışma programının sunuculuğu için Mehmet Ali Erbil’e teklif götürdü. Prensipte “Evet” diyen Erbil’in yılbaşı gecesinde yeniden ekranda olması planlanıyor.

splashurlÜnlü şovmen Mehmet Ali Erbil, yeni bir yarışma programıyla yeniden ekranda olacak… Televizyonlara şimdiye kadar “Passaparola”, “Bir Şarkısın Sen”, “Rekorlar Dünyası” gibi yapımlar hazırlayan Sinerji Prodüksiyon, Türkiye’de
“Kaç Para Kaç” adlı yarışma programının sunuculuğu için Mehmet Ali Erbil’e teklif götürdü.
Dün konuştuğum Erbil, prensipte “Evet” dediğini, avukatların onayından sonra imzayı atıp, çalışmaya başlayacakları yarışmayla ilgili şunları söyledi: “FOX’un sahibi Rupert Murdoch’un kızına ait bir format “Kaç Para Kaç”. “Canlı Para”nın bir zamanlar Behzat ve Süheyl Uygur’un yaptığı yarışmaların versiyonu gibi bir şey bu… “Canlı Para”da paraya ulaşmanın yolu, soruları bilmekten geçiyordu, bizimkinde ise yarışmaları etap etap aşmaktan…
Her bölümde ortada 1 milyon lira olacak ve yarışmacılar etap kaybetmeden bu paraya ulaşmaya çalışacak. Yarışmacıların her etap sonunda ellerinde kalan parayı saymak zorunda oldukları acayip eğlenceli bir yarışma. Şu anki plan, ilk bölümün yılbaşı gecesi yayınlanması… FOX’un yarışmayı hangi gün ya da günlerde yayınlayacağı yılbaşından sonra belli olacak.”
Sinerji’nin sitesinde, “Para’nın “para”yla kazanıldığı program çok yakında FOX’ta” diye tanıttığı yarışmanın format ismi “Don’t Lose The Money”…

SH0W, 92’YE SATILMIŞ TV8 DE UCUZA GiTMiŞ!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Show TV’yi Ciner Grubu’na kaça sattı? Telaffuz edilen rakam 402 milyon dolar…
Ciner Grubu’nun Show TV’yi ucuza aldığını iddia edenler var. TMSF, Show TV’yi ihaleye çıkarıp satmadığı için kanalın piyasa değerinin ne olduğu konusunda kim ne söylerse afaki!
MNG Holding’in TV8’i Acun Ilıcalı’ya satmasının ardından çıkan haberlere baktım Show TV’nin satış bedeli inmiş 92 milyon dolara… Ciner Grubu’nun, Show TV’yi 402 milyona alırken 305 milyonluk borcunu da üstlendiği, grup yöneticilerinin alacaklılarla masaya oturup pazarlık ettiğini biliyordum, ama bunu ilk kez duydum.
Masaya oturanların hepsi, “Hediyem olsun” deyip alacaklarının tümünü silse bile 93 milyon dolar kalır geriye… Böyle bir şeyin olması milyarda bir ihtimalken nereden çıktı bu 92 milyon dolar? Ortaokul, lisede “bedenci” mi geliyordu “matematik” dersinize?
Alacaklıların, alacaklarından vazgeçtikleri yetmedi de Ciner Grubu’na üstüne 1 milyon dolar mı verdi? Bu kafayla kalkmış bir de TV8’in satış fiyatı üstüne ahkam kesmiyorlar mı? “TV8 yoksa ucuza mı gitti?” diye. Siz önce toplama çıkarmayı öğrenin, sonra millete akıl verin. TV8’in ederini patronu Mehmet Nazif Günal bilmiyor da, siz biliyorsunuz, öyle mi?

HABERE, BiNDiĞiN ARAÇTAN BAKMAK

İstanbul’la Bursa arasında 5-6 kişilik uçaklarla yani “Helitaksi”yle seferler başladı. TGRT Haber’in muhabiri bu “Helitaksi”lerden biriyle Bursa’ya gidip geldi. Bu tür
yeniliklere dair haberlerin en geniş şekilde tanıtılmasına hiçbir itirazım yok. Aksine taraftarım…
Ancak aynı muhabirin, haberini güçlendirmek için yaptığı hamleyle insanların
aldatılmak istenmesine karşıyım. “Helitaksi”yle Yeşilköy’den Bursa’ya gidiş 350,
Kadıköy’den 300 lira. Muhabir soruyor Bursa’lı taksicilere, “İstanbul’a kaça gidersiniz?” diye.
Biri dedi “650 lira”, diğeri dedi “500 lira”… Haberi böyle sunduğunuzda “Helitaksi” yarı yarıya ucuz “sarı taksi”lerden.
Kadıköy’den “Helitaksi”yi çağırıp 300 liraya gitmek mümkün mü Bursa’ya? Hayır… Çünkü tarifeli sefer yapıyorlar.
Bu anlamda “taksi”den çok, “dolmuş” demek daha doğru onlara… “Helitaksi”ye “Başka yolcu bekleme, devam et” diyebilmek için her koltuğun ücretini ödemeniz lazım. Bu da 1.500 ile 2.150 TL arası para demek.
Aynı şekilde “taksi”yi “dolmuş” gibi kullandığınızda ise kişi başı ödeyeceğiniz para 100 ile 130 lira arasında… Olaya bu gerçekler ışığında bakınca “taksi”yle mi yoksa “helitaksi”yle mi seyahat daha ucuza gelir insana?
“Benim için zaman, para demek. Biri
20 dakikada gidiyor Bursa’ya diğeri 2.5 saatte” diyenler için elbette ki “helitaksi”!
Ama “Hangisi daha ekonomik?” olunca soru, tabii ki taksi…

GÜNÜN SÖZÜ
İnsanı en çok üzen şey; ummadıkları kişiler adam olurken, adam sandıklarının insan bile olamamış olmasıdır. (Adam Fawer)