6 Nisan 2023 Perşembe  – Milliyet  –  Alice

“Valla işte bu Ganalı emlakçı, Kamerunlu kadına saldırıyor. Bağrış, çağrış derken, alt katta Suriyeliler var onlar da mevzuya giriyor. Karşı binada Kenyalı bir arkadaş var, bana o haber verdi. Çıktım baktım ‘Ne oluyor?’ diye, o arada bizim karşı köşede manav var Faslı. O da yanına Afgan terziyi alıp, binaya geliyorlar. Hemen yan dairede de Iraklılar var, onlar da sanıyor ki o ikisi ona geliyor. Bunlar da havaya ateş açıyor. Ortalık birden karışıyor.”

Tek kelimesi bile doğru olmayan, ‘Röportaj Adam’ın (Mahsun Karaca) İstanbul’un bazı semtlerindeki yabancıların çokluğu üzerine ürettiği mizah videosunu bir internet gazetesi gerçek sanıp haber yaptı.

FOX’ta sunduğu programda gazete haberlerini de okuyan İlker Karagöz, bu olayı ballandırarak aktardı ve “Kavga Birleşmiş Milletler gibi” diye de yorum yaptı. İlker Karagöz’ün haberi okuyup, üstüne yorum yaptığı videoyu ‘Röportaj Adam’, “Görgü tanığı çok güvenilir değil gibi ama siz bilirsiniz” notuyla paylaştı. Çünkü o videodaki ‘görgü tanığı’nı oynayan ve hikâyeyi yazan kendisiydi.

İlker Karagöz, bu nota, “Ah ya… Ama bir gazeteden okuduğumuz bir haberdi. Yani önce onlar şakaya kanmış. Dahası olmayacak şey de değil” diye yazarak, karşılık verdi.

Yaratılan algı bu

Zurnanın zırt dediği yer tam da bu… Sosyal medyanın da aracılığıyla yaratılan algı böyle… Başta Esenyurt olmak üzere İstanbul’un bazı ilçelerinde nüfus üstünlüğü yabancıların elinde, Türkler ise azınlıkta… Seçmen listeleri askıya çıktıktan sonra sosyal medyanın medyanın konularından biri, konut satın alarak Türk vatandaşı olanların seçmen listelerine yazılmasıydı.

Seçmen listelerini inceleyen CHP Genel Başkan Yardımcısı Onursal Adıgüzel’in bu konuda yaptığı açıklama şu:

“Seçmen listelerinde 170 bin Suriyeli, 23 bin Afganistanlı, 21 bin İranlı, 16 bin 500 Iraklı, 6 bin civarı da Libyalı olmak üzere toplam yabancı seçmen sayısı 240 bin civarında.”

Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) yaptığı açıklamaya göre 14 Mayıs’ta oy kullanma hakkına sahip seçmen sayısı 60 milyon 904 bin 499 kişi. “Bu gidişle Türkler, ülkelerinde azınlık olacak” algısıyla gerçek arasındaki fark ortada…

Yabancı düşmanlığı

Türkiye’de iktidar ve yabancı karşıtlığının zirve yaptığı dönemde İngiltere’de Hint asıllı Rishi Sunak, İskoçya’da ise Pakistan asıllı Müslüman Hamza Yusuf, Başbakan oldu.

İki ülkenin de internet medyasını takip ediyorum, şu ana kadar ne İngilizler’in ne de İskoçyalılar’ın, “Ülkemiz elden gidiyor” diye yangın yaptıklarını görmedim.

2015’te mülteci olarak Almanya’ya giden Suriyeli Ryyan Alshebl (29), Stuttgard yakınlarındaki Ostelsheim kasabasına belediye başkanı seçildi.

Avrupa’da Türkler’e yabancı düşmanlığı yapılmasına kızıp, Türkiye’de yabancı düşmanlığını savunamayız. İnsanları din, dil, etnik köken ve cinsiyetleri yüzünden ötekileştirmememiz lazım. İnsanları eylem ve söylemlerine göre iyi veya kötü diye ayırabiliriz ama…

Not: Ne gazete okurlarından ne de İlker Karagöz, izleyicilerinden, “Mizahı gerçek sanıp, sizi yanılttık” diye özür diledi.

Mizahı gerçek gibi sunan haberciler

Shakira’yı ağlatan veda

Shakira, sevgilisi Gerard Pique’nin kendisini aldattığı Barcelona’ya ağlayarak veda etti. İhanetin ardından çocukları Milan ve Sasha’ya düzenli bir gelecek sağlamak için Barcelona’dan ABD’nin Florida eyaletine taşınan şarkıcı, havalimanında dostlarıyla vedalaşırken oldukça üzgündü.

Shakira, kendisine veda etmeye giden dostlarıyla teker teker vedalaştı. Bu arada şarkıcının gözyaşlarını tutamadığı zamanlar oldu. Shakira, o şekilde görüntülenmek istemediği için de gözyaşlarını güneş gözlüğünü takarak saklamaya çalıştı.

Shakira’nın burada futbol oynayan aşkı için yıllarca yaşadığı Barcelona’ya veda ederken bu süre içinde arkadaşlığın ve dostluğun aşktan uzun ömürlü olduğunu vurgulaması ve “Beni cesaretlendiren, gözyaşlarımı silen, bana esin veren ve büyümemi sağlayan herkese teşekkür ederim” sözleri dikkatimi çekti.

Shakira, sosyal medya hesabından duygusal bir mesaj yayınladı. Şarkıcı, uçağın içinden çektiği Barselona fotoğrafına, “Bazen her şey hayal ettiğimiz gibi olmaz” yazdı ki yerden göğe kadar haklı. Çünkü Shakira’nın 12 yıl ve iki çocuk verdiği Pigue, onunla nikah masasına oturmadı, ama “Kuklasıyım” dediği sevgilisi Clara Chia ile evleneceğini açıkladı.

GÜNÜN SÖZÜ

“En tehlikeli insan tipi az anlayan çok inanandır.” (Anton Çehov)