4 Nisan 2023 Salı  –  Milliyet  –  Alice

Bir sokak röportajında Kanal Dünya logolu mikrofona konuşan orta yaşlı kadının söyledikleri tüyler ürpertici… Kadının, Cumhurbaşkanına ve AK Parti’ye oy verenlere hakaretleri bir yana Recep Tayyip Erdoğan’ın torunları için söyledikleri akıl alır gibi değil…

Demokrasinin olduğu her ülke gibi Türkiye’de de herkesin herkesi eleştirme hakkı var. Ama 74 saniyelik bu videodakiler eleştiri değil, hakaret, aşağılama, beddua, iftira, ötekileştirme ve nefret!

Gözaltı ve açıklama

Bu satırları yazdığımda durum şuydu:

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Güvenlik Şube Müdürlüğü ekipleri, T. K. adlı kadını gözaltına aldı.

Beddua edilen çocukların babası Selçuk Bayraktar, Twitter hesabından, “Torunlarını parça parça mezara koysun dedirtecek nefret, neyin nefretidir?” diye sordu.

Kanal Dünya, kadın gözaltına alındıktan sonra Twitter hesabında şu açıklamayı yaptı:

“Kıymetli vatandaşlarımız, 31 Mart tarihinde yayınladığımız bir videonun içeriğinde Sayın Cumhurbaşkanımızın ailesi için söylenen sözler editoryal bir hata neticesinde yayınlanmıştır. Yayına girdiği an itibariyle yarım saat içerisinde yayından tarafımızca kaldırılmıştır.

Yaşanan üzücü durum nedeniyle Sayın Cumhurbaşkanımız ve aile fertlerinden özür diler, içerikte yer alan sözlerin hiçbirini onaylamadığımızı kamuoyu bilgisine arz ederiz.”

2 milyon izlendi

Kanal Dünya’nın “Kaldırılmıştır” dediği video farklı hesaplardan hâlâ yayında… Kanalın diğer videoları birkaç bin tıklanırken ‘yarım saatte yayından kaldırılan’ bu videonun 2 milyon izleyiciye ulaşması da enteresan!

Kanalın ‘Editoryal hata’ savunmasına gelince:

O röportajın baştan sona hakaret, aşağılama, iftira, beddua ve nefret suçu içerdiğini anlamayan editör ya cahildir ya da art niyetli…

Başka izahı yok bunun…

Kadının söyledikleri iyi anlaşılsın diye her cümlesini videonun üzerine yazıp, onu yayına sokanların bunu bilinçli yapmadığına kimse inandıramaz beni…

O nedenle o kadının işlediği suçlara, o sokak röportajını yapan ve yayınlayanlar da ortaktır.

Gülçin Ergül’ün itirafı

Gülçin Ergül’ün sevgilisi Erdal Şeyda Lafçı’nın vefat ettiği, kendisinin yaralı kurtulduğu trafik kazasının üstünden 1.5 yıl geçti. Anlaşılan o ki şarkıcının psikolojisi tam manasıyla düzelmedi.

Nereden mi çıkardım bunu?

31 Mart’ta çıkardığı ‘Drama Queen’ adlı şarkısıyla bir yıllık sessizliğini bozan Gülçin Ergül’ün attığı şu  tweetten:

“Ben anladım ki; hayatımda en büyük hatam konuşmam gerektiği zamanlarda susmuş olmam. Susunca insanların her biri hiçbir şey söylememenizi kendi hayal gücüne ve yönlendirmelere göre eşsizce yorumluyor, varsayımlara varıyor. Bazı şeylerin cevabı ve iyi bir itiraf.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Güzel bir ruha aşık olan ona hayatı boyunca sadık kalır, çünkü sevdiği şey ebedidir.” (Platon)