10 ARALIK 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Besteci Burhan Bayar, Musiki Eseri Sahipleri Grubu Meslek Birliği (MSG) Başkanı Candan Erçetin’i “Konser verdiğin salonun lisans anlaşması yok. O konserden sen ve oradaki ekip para kazanıyor, eser sahipleri değil. Bu yaptığın resmen suç” diye eleştirdi.
Erçetin’in konser verdiği Bostancı Gösteri Merkezi, şimdiye kadar şarkıcıların sahnesinde
eserlerini söylediği söz yazarlarıyla bestecilere telif ödemediyse Bayar haklı.
Her şarkıcının eserlerini okuduğu insanların haklarını korumak gibi ahlaki bir görevi var, ama bunu takip etmek gibi misyonları yok.
Üyelerinin haklarını korumak için kurulan MSG yöneticilerinin ise asli görevi bu. O nedenle Candan Erçetin’in MSG Başkanı olarak telif ödemeyen bir yerde konser vermesi, üstlendiği görevle çelişen bir durum.
Yıllardır yazıyorum KKTC’nin MESAM, MÜYAP, MSG ve MÜYORBİR’le lisans anlaşması yapmadığı için eser sahiplerine bir kuruş telif ödemediğini… Hal böyleyken Türk şarkıcıların en çok konser verip, para kazandıkları yer Kuzey Kıbrıs.
Müzik meslek birliklerine üye şarkıcılar eylem birliği yapıp, ‘Telif ödemeyen işletmelerde konser vermeme kararı’ alsa, durum değişir. Maalesef şarkıcılar gibi meslek birliklerini yönetenler de, eser sahiplerini değil sadece kendilerini düşündükleri için yapmıyorlar bunu.
Bu durumda yine devlete düşüyor eser sahiplerinin haklarını koruma görevi.
Yasal olarak, telif ödemeyenlere konser yasağı getirilmediği sürece buralarda sahneye çıkan şarkıcılarla müzisyenler para kazanmaya, eser sahipleri, “Telifimiz nerede?” diye dert yanmaya devam eder.

‘KURŞUN’ ERKEN BİTTİ DİNLENMEYE ÇEKİLDİ

2014 yılında başladığı ‘Diriliş: Ertuğrul’la 2019’da yolları ayrılan Engin Altan Düzyatan’ın ekrana ara vermeden başladığı ‘Kurşun’ dizisi yedinci bölümde ‘erken final’ yaptı.
Oyuncu, “Yeni bir proje var mı?” diye soran basın mensuplarına, bir süre dinleneceğini, yeni bir dizi çekmeyeceğini açıkladı.
Düzyatan’ın beş sezon reyting rekorları kıran bir dizinin başrolünü paylaştıktan sonra ara vermeden ‘Kurşun’a başlaması hataydı. Oyuncu, kariyer yönetiminde yaptığı yanlışı, yaşadığı acı bir tecrübeyle anladı. Olan, ‘Kurşun’ için 1970’lerin İstanbul’u için kurduğu platoya onca para harcayan yapım şirketine oldu. Most, platoya yaptığı masrafı çıkaramadan ‘Kurşun’ bitti!

FENOMENLERİN AĞINA TAKILAN FUTBOLCULAR

Sosyal medya fenomeni Eda Gökçen Kaya, Galatasaraylı futbolcu Ömer Bayram’ın kendisine gönderdiği mesajları ifşa etmiş.
Şaşırdık mı?
Hayır…
Çünkü alışık olduğumuz bir şey bu.
Bazılarının yere göğe koyamadığı, “Etkinliğimize gelsin, tanıtımımızı yapsın” diye tonla para ödediği Danla Biliç, aynı taktikle ünlenmedi mi?
İnternete girince görürsünüz Biliç’in bazı futbolculara nasıl tuzak kurarak şöhret olduğuna dair itiraflarını.

GANİ MÜJDE, YANIT BEKLİYOR

“Öğrencilere yardım için verilen parayla tatile giden İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’ye ‘kınama cezası’ verildi” haberine en ilginç tepki senarist ve yapımcı Gani Müjde’den geldi: “Hayat Bilgisi’ndeki müdür karakteri için ‘Böyle müdür yoktur’ diye demeçler veren, ‘Müdürler ahlaksız gösteriliyor yasaklansın’ diye kapı kapı dolaşan ‘Çakma eğitim sendikaları’ şimdi ne diyeceksiniz, merak ediyorum?”
Müjde’nin yanıt bekledikleri ‘Hayat Bilgisi’ne gösterdiği tepkinin onda birini mesleklerinin yüz karalarına gösterse, ne güzel bir ülke olur Türkiye…

GÜNÜN SÖZÜ

“Kahverengi dallarda pembe çiçekler açtığına göre, ümitsizliğe gerek yok.” (Mevlana)