MİLLİYET – 27 AĞUSTOS 2016 CUMARTESİ  –  ALİCE

Ekran Resmi 2016-08-26 10.58.40Murat Boz, Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda ilk konserini verdi, ben de onu ilk kez sahnede izledim. Boz, gördüğü ilgi karşısında duygularını şu sözlerle dile getirdi:
“Harbiye Açıkhava’daki ilk konserim. Çıkmadan önce dizlerim titriyordu. İstanbul heyecandan titriyorum. Işıkları yakın, seyirciyi bir göreyim.”

Murat Boz’un hisleri böyleydi, benim gördüğümse şu:
Enerjisi ve özgüveni yüksek, dinleyicilerini ilk şarkıda avuçlarının içine alan, “Seviyorum sizi” dedikçe Harbiye’yi çığlıklarla inleten bir şarkıcı.

2.5 saat sahnede kalan, şarkılarının çoğunu Harbiye Açıkhava’yı dolduran genç kızların vokalleri eşliğinde söyleyen Murat Boz, konserin ilk bölümünde Soner Sarıkabadayı ile “İki Medeni İnsan” şarkısında düet yaptı. Müzik dünyasında onca yıldız varken Boz’un Sarıkabadayı’yı tercih etmesinin tek sebebi vardı.
Sarıkabadayı, 2008’de verdiği “Uçurum” şarkısıyla Murat Boz’u uçurdu, o da vefa borcunu, onu Harbiye Açıkhava’da yaptığı düetle ödedi.
Murat Boz’un, vefasını gösterdiği biri daha vardı o gece Harbiye Açıkhava Tiyatrosu’nda.
Boz, sevgilisi Şeyma Subaşı ile kendisini en ön sırada izleyen Acun Ilıcalı’yı, “Kariyerimde çok önemli yeri var” diyerek alkışlattı.
Konsere giderken planım, ara verilince ayrılmaktı. Murat Boz’un sahnesi ve onu dinlemeye gelenlerin çoşkusu öylesine güzeldi ki, konser bitmeden ayrılamadım Harbiye Açıkhava’dan.
‘ÖZLEDİM’İN OMURGASI O MELODİ KİMİN ESERİ?
Murat Boz, “Özledim”i söylemeden önce şarkının hikayesini anlattı:
“Albüm için hızlı şarkı bakıyordum. 15 – 20 tane dinledim, hiçbiri içime sinmedi. Ama onlardan birinin şu melodisi hoşuma gitti. (Melodiyi mırıldandı) Fettah Can’a bunu şarkı yapmak istiyorum dedim. Gece yarısıydı. Gün ağardığında şarkının her şeyi bitmişti.”
Murat Boz’un sahnede mırıldandığı o melodi “Özledim”in omurgası. O melodinin sahibi de “Özledim”in söz yazarı ve bestecisi gözüken Fettah Can’sa sorun yok.
Şayet, Murat Boz’un ikinci stüdyo albümü “Şans”ta yer verip, sevdirdiği o melodi, “Albümünde okusun” diye başkalarının gönderdiği eserlerden birinden alıntıysa sıkıntı!
Yalanlanmasına rağmen hala, ”Müzikte sekiz mezura kadar esinlenmek serbest” diyenler var. Öyle olsa bile Murat Boz’un mırıldandığı melodi, sekizden çok çok fazla.
O yüzden izaha muhtaç bir durum söz konusu.
‘YENGEMİZİ BİZE ÇOK GÖRMEYİN’

Ekran Resmi 2016-08-26 11.02.51Murat Boz’u dinlemeye gelenlerden bir kısmı Aslı Enver’den imza almak veya onunla fotoğraf çektirmenin peşindeydi.
Konser başlamak üzeydi, ışıklar söndü. En ön sırada oturan Aslı Enver’e ulaşmak isteyen genç bir kız, karanlıkta boşluğa basınca sahnenin iki metrelik çukuruna düştü. Allah’tan sakatlanmadı.
Aslı Enver’e ulaşamayan Murat Boz hayranlarından birinin söylediği ilginçti:
“Yengemizi çok görmeyin bize!”
Konserde yanımda bir vücut dili uzmanı olsaydı, bugün bambaşka şeyler paylaşıyor olurdum. Çünkü Murat Boz’un sevgilisi Aslı Enver, bir sıra önümde ve bir koltuk yandaydı. O yüzden de gece boyu gözlerimin hapsindeydi!
Gülerken gözlerinin içi de gülenler benden artı puanı hak eder. Aslı Enver de gülerken gözlerinin içi gülenlerden.
Murat Boz’un teyzesiyle yan yana oturan Aslı Enver, sevgilisinin bütün şarkılarını söyledi.
Romantik şarkılarda bazen kolyesinin zinciriyle, bazen çantasının püskülüyle oynayan Aslı Enver’in hareketli şarkılarda elleri ve parmaklarıyla yaptığı ritmik hareketler de ilginçti.

Ekran Resmi 2016-08-26 11.00.10Ekran Resmi 2016-08-26 10.59.55Ekran Resmi 2016-08-26 10.59.22

GÜNÜN SÖZÜ

İnsanlar sizi eskisi gibi kullanamadıklarında, değiştiğinizi söylerler. (S. Freud)