MİLLİYET CADDE – 28 AĞUSTOS 2016 PAZAR  –  ALİCE

TRT 1’in salı akşamları yayınlanan ‘Yüzyıllık Mühür’ adlı bir dönem dizisi var.

‘Genç Kahramanlar’, ‘Kadın Kahramanlar’ ve ‘Milel – i Selase  (Gayrimüslim) Kahramanlar’ olmak üzere üç farklı başlık altında beşer bölümlük ‘Yüzyıllık Mühür’, Çanakkale Savaşı’nı insan hikayeleri üzerinden ekrana taşıyan bir yapım. 

Üstelik bir bölümü saatlerce sürmüyor, 60 – 70 dakikada bitiyor ve iyi de reyting alıyor.

‘Çocuk Kahramanlar’ın anlatıldığı dördüncü bölümü 30 Ağustos akşamı ekrana gelecek diziyi, yapımcısı Miraç Kazancı ile konuştuk. Kazancı, senaryosunu Taylan Işıklar, Volkan Girgin, Ramazan Şengül ve Yasin Kaya’nın yazdığı, yönetmenliğini Mehmet Bahadır Er’in yaptığı dizi için şunları söyledi:

“Yüzyıllık Mühür, Çanakkale Öyküleri’, iki seneden fazla süren yoğun bir emeğin ürünü. Dizimiz, ele aldığı öyküleri, tarihsel iddiasının yanında, işleniş biçimiyle de özel bir yere sahip. Alışılagelmiş, hamasi ve kolaycı bir anlatım yerine, tarihi gerçekliklerden hareketle dönemin ruhunu anlatmaya çalıştık.

Osmanlı vatandaşı olan tüm etnik unsurların vatanseverliğini, vatan toprağına göz diken işgalci kuvvetlere ‘gâvur’ diye saldıran gayrimüslim vatandaşlarımızın kahramanlığını gerçeğe müdahale etmeden, hak ettiği değerle anlattık.

Kahramanlarından biri, Artaki. Köyünde kimin, hangi askeri birliğe gideceğine dair dağıtım yapılıyor. Ermeniler o dönem cephede değil, geri hizmette değerlendiriliyor. Artaki itiraz
ediyor ve köydeki Müslümanlar’la aynı bölüğe gönderiliyor. Savaşta bölüktekilerin hepsi şehit oluyor. Artaki’nin cebinden çıkan mektupta, ‘Ölürsem Ermeni’yim diye beni kardeşlerimden ayırmayın’ yazıyor. Bunun üzerine arkadaşlarıyla birlikte Müslüman
mezarlığına gömülüyor.

‘Gayrimüslim Kahramanlar’da Çanakkale Savaşı’nın bu tür tarihi gerçeklerini anlattık. Çünkü etnik ve dini kökeni ne olursa olsun, bu topraklarda yaşayan insanların hep birlikte yazdığı bir destandır Çanakkale.”

İlk 5 bölüm

‘Genç Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Hilmi: Yiğit Özşener

Ali: Barış Küçükgüler

Durmuş: Kemal Uçar

İbrahim: Yusuf Güney

Vedat: Serkan Kuru

Aleko: Ali Akdal

İkinci 5 bölüm

‘Kadın Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Ayşe: Nesrin Cavadzade

Perihan: Hayal Kahraman Özalp

Elizabeth: Gökcan Gökmen Kuru

Dudu: Selda Alkor

Hatice: Ecem Okçular

Zeliha: Onuryay Evrentan Atasalihi

Üçüncü 5 bölüm

‘Gayrimüslim Kahramanlar’ ve oynayanlar:

Eleni: Rüçhan Çalışkur

Artaki: Cemal Toktaş

Moris: Mehmet Esen

Vardvan: Mehmet Ali Nuroğlu

David: Mehmet Can Mincinozlu

 

GİRESUN’DAN HALEP’E ERMENİLER’İN TEHCİRİ

Ekran Resmi 2016-08-29 08.48.31Ekran Resmi 2016-08-29 08.48.16İsmail Güneş’in yazıp, yönettiği sinema filmi ‘Kervan 1915’in fragmanını izledim YouTube’da… 7 Ekim’de vizyona girecek ‘Kervan 1915’, Ermeni Tehciri’ni anlatan ilk Türk filmi.

Murat Han, Ayşe Akın, İbrahim Kendirci, İpek Tuzcuoğlu, Fatih Ayhan, Ali Kemal Yılmaz ve Meriç Başaran gibi isimlerin rol aldığı filmi Güneş, 15 Temmuz’da oğlu Abdullah Tayyip’le (16) birlikte Boğaziçi Köprüsü’nde şehit düşen arkadaşı Erol Olçok’a ithaf etti.

Müziklerini Suren Asatryan’ın yaptığı filmin konusu şöyle:

I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı topraklarına giren Ruslar’a, Anadolu’daki Ermeniler’in destek verme ihtimali üzerine hükümet, Ermeni isyanlarını bastırmak için Ermeni Tehciri’ni onaylar.

Giresun’da yaşayan Ermeni kadınların Halep’e tehcirini inatçı, sözünün eri ve emanetini canı pahasına koruyan Katırcı Salim üstlenir.

Salim’in açgözlü ve fırsatçı rakibi, altın peşinde koşan Karahisarlı Murat, kafileyi gizlice takip eder.

Katırcı Salim, geçmişte Sivas’ta yaşadığı acıklı aşk hikayesi sebebiyle, resmî tehcir güzergâhı yerine farklı yoldan gider. Bu yüzden yolculuk, sarp dağlar, zorlu geçitler ve derin vadiler boyunca daha da zorlaşır. Çeteler ve asker kaçakları da kafileyi tehdit etmeye başlar.

10 yıl önce bir deniz kazasında kaybettiği kocasının bir gün çıkıp geleceğini saplantı haline getirmiş Hayganuş, Salim’in işini zorlaştırır. Üstelik Hayganuş, Salim istememesine rağmen hamile kız kardeşiyle bunak kayınvalidesini gizlice kafileye dahil etmiştir.

Ekran Resmi 2016-08-29 08.51.19Ekran Resmi 2016-08-29 08.51.06