19 Temmuz 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

“Ön yargılarım nedeniyle hakkını veremediğim iki sanatçıyı Spotify’dan dinleyerek farkı kapatmaya çalışıyorum. Ahmet Kaya ve Müslüm Gürses… Kendi dünyama yabancı olanlara fark etmeden kapattığım kapıları açıyorum. Bu sanatçılara saygı ve hayranlık duyuyorum. Denemediyseniz öneririm.”
Bu özeleştiriyi yapan kim mi? Türkiye’nin ünlü psikologlarından Prof. Dr. Acar Baltaş…

“Acar Baltaş’ın iki sanatçı hakkındaki ön yargılarının sebebi nedir?” diyebilirsiniz. Haklı ve yerinde bir soru bu ve Acar Baltaş’a göre cevabı şu:

“Birçok neden olabilir, biri de ‘Aynı kültürel geçmişi paylaşamadığımız için” olabilir mi?”

Ön yargılarımızın bize ördüğü duvarların arkasında kalan renkleri, tadları ıskalayarak daha mutlu bir hayat sürdüğümüzü düşünebiliriz.

Ama yıllardır insanların fikrine başvurduğu, bunun için iyi paralar ödediği Acar Baltaş gibi bir psikolog bile iki sanatçı hayattayken ön yargıları yüzünden Ahmet Kaya ve Müslüm Gürses’i canlı canlı dinleme hakkından mahrum kalıyorsa ‘one minute’!

Acar Baltaş gibi işinin uzmanı bir psikolog bile ön yargıları yüzünden bugün ‘saygı ve hayranlık’ duyduğu iki sanatçının zamanında hakkını teslim edemediğinden pişmanlık duyuyor ve bunu itiraf ediyorsa, zihnimizde oluşturduğumuz barajların arkasında bıraktıklarımızla ilgili biraz düşünmemiz ve empati yapmamız gerekmez mi?

Uniq’de konser Gemlik’te festival

Yaklaşık bir aydır Kartepe’deydim. Sırf Nurcan Karaca’nın aylardır üstünde çalıştığı projesi ‘Senfonik Müslüm Gürses Şarkıları’ konserine gitmek için bugün İstanbul’a döneceğim. Ayta Sözeri, Erkan Kolçak Köstendil, Zeynep Avcı, Burak Sevinç ve Sitare Akbaş’ın yarın akşam Uniq Açıkhava’da Müslüm Gürses şarkılarını nasıl yorumlayacaklarını merak ediyorum. Birkaç gün İstanbul’da kaldıktan sonra 24-27 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek film festivali için Gemlik’e gideceğim.

SOSYAL MEDYA YÜZSÜZLERİ

“Televizyonda ‘Ruhların Kaçışı’nı izliyorum. Sanki bir tuhaflık var, ama anlayamadım.”

Kişinin bu tweet’le birlikte paylaştığı görselde Hayao Miyazaki tarafından yazılıp, yönetilen ve ‘Uzun Metrajlı En İyi Animasyon Filmi’ Oscarını kazanan Japon animasyonundan bir kare var. Ancak görseldeki filmin baş kahramanının yanındaki ‘No-Face’ değil, Bülent Ersoy’a benzeyen biri…

Filmi izlemeyenlerin çok rahat inanıp, “Vay be” diyebilecekleri bir durum bu…

Oysa gerçek hiç de öyle değil…

Filmden bir kareyi al ‘No-Face’i uçur, yerine Bülent Ersoy’un kellesini yerleştir, sonra takipçi ve beğeni toplamak için sosyal medyada paylaş!

Sosyal medya böyle yalancı, sahtekar ve ruh hastalarıyla dolu ve maalesef inanıyor bunlara insanların çoğu…

 

YAKIŞMADI FARUK DEMİR!

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, kaldırım yenileme çalışması yapan ekiple sohbet ediyor. Görevli, malzeme eksikliği yüzünden yaptıkları kaldırımın engellilere göre olmayacağını anlatınca Demir, “Ya biz engellilerin elinden tutar götürürüz. Her yol bitti, engelli kaldı” diyor.
Video’yu izleyip, Faruk Demir’in söylediklerini dinleyince hem şaşırdım hem üzüldüm.

Çünkü Faruk Demir, Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği’nde (MESAM) başkanlık yaptığı, yönetim kurulunun ‘güvensizlik oyu’ ile koltuğundan edip, yerine Arif Sağ’ı başkan seçtiği dönem ve sonrasındaki hak arayışını bu sütunlarda dile getirdiğim bir insan.

Yıllarca televizyonlarda müzik programı sunan, söz yazarlığı, bestekarlık yapan, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden türkü derleyen ve söyleyen bir ‘sanatçı’ ve milletvekilliği bile yapmış bir siyasetçinin CHP sayesinde belediye başkanı olunca engelliler için bu denli duyarsızlaşması inanılır gibi değil.

GÜNÜN SÖZÜ

“Dürüstlük pahalı bir mülktür, her insanda bulunmaz.” (Hz. Ömer)