28 AĞUSTOS 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE – ALİCE

Perşembe günü saat 18.00’de ‘Garip Bülbül, Neşet Ertaş’ filminin basın toplantısı vardı Beykoz Kundura’da…
‘Ayla’, ‘Müslüm’ ve ‘Cep Herkülü Naim Süleymanoğlu’ gibi filmlerden sonra Prof. Erol Parlak’ın iki ciltlik ‘Garip Bülbül Neşet Ertaş’ kitabını sinemaya uyarlayacak yapımcısı Mustafa Uslu, toplantıdan önce hayatının en mutlu günü olduğunu söyledi ve ekledi:
“Bugün hayatımın en mutlu günü. Çünkü UNESCO’nun ‘Yaşayan İnsan Hazinesi’ ilan edip, ödül verdiği Neşet Ertaş filmini çekmek, yıllardır hayalimdi.”

Zamanlama ilginç

Uslu’nun, yönetmen Ömer Faruk Sorak’ın, Neşet Usta’nın gençliği ve son yıllarını oynamaları için Prof. Erol Parlak’ın seçtiği Neşet Ertaş’ın köylüsü bağlama ustaları Bektaş Dolu, Ramazan Bağgül ve Aşık Mahzuni Şerif rolündeki yeğeni Yiğit Mahzuni’yle basının karşısına geçeceği 18.00’e ramak kala, Kalan Müzik’in medyaya servis ettiği ‘Neşet Ertaş ailesinin basın açıklaması” düştü internete…
Neşet Ertaş hayattayken defalarca bu tür teklif aldığını, sadece belgeseline izin verdiğini, sinema filmine müsaade etmediğine dikkat çeken Nigar Leyla Ertaş, Döne Ertaş, Hüseyin Ertaş ve Canan İlhan’ın basın açıklamasının devamındaki vurgular şöyle:
“Konuyu vasiyet olarak bize emanet ettiği için bizler de hiçbir şekilde babamızın çizgisinden ayrılmadığımız için müsaade etmemiz mümkün değildir. Neşet Ertaş’ın ailesi ve mirasçıları olarak belirtmek isteriz ki bizlerden herhangi izin veya muvafakat alınmamıştır. İlgili film yapımcısı kişi, kişiler ve firmalara noter vasıtası ile gerekli ihtarnameler gönderilmiştir. Gelişmelere göre gereken tüm yasal ve hukuki adımlar atılacaktır.”
Bu saatten sonra taraflar anlaşır mı yoksa iş yargıya mı intikal eder?
Yargı ne der? Zaman gösterecek.

Neşet Ertaş filmi için aileden izin şart mı

Yargı ne dedi?

Neşet Ertaş mirasçılarının yaptığı bu açıklama bir kez daha kamuoyuna mâl olmuş insanların filminin ailelerinden izin almadan çekilmesini taşıdı gündeme.
X Yapım’ın ‘İki Gözüm Ahmet’ filminde de aynısı oldu.
Yapımcı Gani Şavata, Ahmet Kaya’nın eşi Gülten Kaya’dan film konusunda izin alamayınca abisi Mustafa Kaya’nın kardeşini yazdığı kitabın film haklarını aldı.
Gülten Kaya ve şarkıcının iki kızının, filmin vizyona girmesini engellemek için açtığı davaları yargı reddetti ve ‘İki Gözüm Ahmet’ 27 Ağustos’ta ikinci kez vizyona girdi.

Erol Parlak’ın eseri

Bergen’i öldüren Halis Serbest bile, “İznim olmadan filmini çekemezler” dedi, ama ‘Bergen’in yapımcısı geri adım atmadı.
Mustafa Uslu, aileden gelen bu hamle ve açıklama üzerine şunları söyledi:
“Dünyada bir kitabı sinemaya uyarlayan ilk ben miyim? Binlerce film yapıldı böyle. Dijital Sanatlar olarak Prof. Erol Parlak’ın kitabını sinemaya uyarlıyoruz. Neşet Ertaş, birlikte hazırladıkları kitabın film dahil her türlü sanat eseri yapılabilmesi için Erol Parlak’a noterden izin verdi. ‘Rızasız bahçenin gülü derilmez’ diyen ustanın ailesinin de rızasını almak için uğraştık. Daha bugün görüştük, maddi, manevi üstümüze düşen neyse yapmak üzere önümüzdeki hafta İstanbul’da buluşmaya karar verdik, ama sonrasında Unkapanı’nın müzik simsarları araya girince bu açıklama geldi.”
Dip not: 2018’de Kırşehir’deki 2. Neşet Ertaş Kültür Sanat Festivali’nden biliyorum, ailesi davetli olduğu halde etkinliğe gelmemişti. Erol Parlak’ın basın danışmanı Reyhan Özdemir de, “Aile, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki 3. Neşet Ertaş’ı Anma ve Kültür Sanat Etkinliği’ne de davet edildikleri halde katılmadı” dedi.

“Fikri fikrinizle uymayan insanla, fazla meşgul olmayınız. Fikirdeki ayrılık kolay giderilmez.” (Hz. Ali)