13 Nisan 2023 Perşembe  –  Milliyet  –  Alice

Müzisyen Nebi Birgi’nin yazıp, yönettiği ve müziklerine imza attığı ‘The Diva’yı izledim önceki akşam Watergarden’daki Duru Tiyatro’da… Salon tıklım tıklımdı…

Müzikalin adı İngilizce, senaryo gereği sahnelendiği yer New York, ama her şeyiyle yerli bir oyun…

12 Yapım ve Akustikhane’nin ortak projesinde Tuğçe Özlü Şentürk ‘Anne’, Elif Özdemir ‘Kanki’ ve Melisa Taşgın da ‘Kız arkadaş’ rolünde eşlik ediyor Birgi’ye… Onlar sıraları geldikçe çıkıyorlar sahneye, rolleri gereği konuşuyor veya dans ediyorlar. Ancak başroldeki Birgi, 1.5 saatlik oyun boyunca sahneden hiç inmeden şarkı söyleyip, dans ediyor.

Temponun bir an bile düşmediği ‘The Diva’, altı yaşında müzikal aşığı olan bir çocuğun uğradığı cinsel istismar yüzünden biten hayatı ve sonrasındaki hayali üzerine izleyicisini şaşırtan bir yapım.6. DenizBank İlk Film İlk Senaryo Yarışması

DenizBank ve Türkiye Sinema Audiovisuel Kültür Vakfı (TÜRSAK) iş birliğiyle düzenlenen 6. DenizBank İlk Senaryo İlk Film Yarışması’nın jüri üyeleri belli oldu.

TÜRSAK’ın genç senaristlerine, yolculuklarının başında desteklemek üzere para ödülünün yanında, ücretsiz atölye eğitimi fırsatı sunan yarışmada, bu yıl ilk kez düzenlenen ‘Dizi-Mini Dizi Senaryo Yarışması’nın jüri başkanı Inter Medya’nın Kurucusu ve CEO’su Can Okan. Birinciye 30 bin lira para ödülünün verileceği kategorinin jüri üyeleri ise Başak Abacıgil, O3 Medya Dramalar Direktörü Çiğdem Geyik, sanat yönetmeni Nilüfer Ayşe Çamur, yönetmen ve yazar Özer Feyzioğlu ile oyuncular Melis Sezen ve Salih Bademci.

‘İlk Senaryo Yarışması’nın jüri başkanı yönetmen ve senarist Ozan Açıktan. Birincinin 20 bin lira kazanacağı kategorinin jürisinde DenizBank Kültür Sanat Yöneticisi Burcu Hancı, senarist Sema Ergenekon, oyuncular Tamer Levent ile Ege Kökenli, yönetmen Türkan Derya ve ben varım.

Belirli niteliklere haiz senaryoların daha profesyonel destek almaları için bu yıl ikinci kez gerçekleştirilecek Yapım Destek Platformu’nun jüri başkanı BKM CEO’su Zümrüt Arol Bekçe, jüri üyeleri ise yapımcılar; Onur Güvenatam ile Bülent Turgut, yapımcı Mehmet Canpolat, Blu TV CMO’su Merve Naz Atma Özdurak ile oyuncular Kerem Bürsin ve Nilperi Şahinkaya. Bu branştaki birincilik ödülü ise 50 bin lira.

TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali

İstanbul Nişantaşı Üniversitesi’nin T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla düzenlediği TAYF Uluslararası Kısa Film Festivali’nde 40 film yarıştı. Doç. Dr. Nagihan Çakar’ın direktörlüğünü yaptığı festivalde kurmaca, belgesel, deneysel ve animasyon kategorilerindeki eserleri TV8 Genel Müdürü Aslı Çini Yaşaroğlu, Acunmedya Akademi CEO’su Gökhan Mutlay, oyuncular Cansel Elçin, Deniz Baysal Yurtcu, Sera Kutlubey, yapımcılar İsmail Fidan, Burhan Gün, senarist Zafer Külünk ve görüntü yönetmeni Gökhan Atılmış’tan oluşan jüri değerlendirdi.

Dört kategoride belirlenen 12 ödül, 27 Nisan’da üniversitenin Doç. Dr. Cevdet Uysal Konferans Salonu’ndaki törende sahiplerini bulacak.

24 Nisan’daki etkinlikler arasında saat 14.00’te başlayacak dizi yıldızları; Deniz Baysal Yurtcu, Sera Kutlubey ve Zeynep Tuğçe Bayat’ın konuşmacı olacağı ‘Oyunculuk Paneli: Kariyer Yolculuğu’ söyleşisi var.

Üçüncü gün Sarp Bozkurt ve Anıl İlter’in katılacağı ‘Sinemada ve Ekranda Oyunculuk’ söyleşisi olacak. Aynı gün Cansu Boğuşlu ile Cansel Elçin, kısa film ‘Bulutlardan Aşağı’nın yurt dışı serüvenini, Murat Saraçoğlu ise ‘Bir Yönetmenin Yolculuğu’nu anlatacak.

GÜNÜN SÖZÜ

“Cehalet, gerçek bilginin aksine, bireyin kendine olan güvenini artırır.” (Kinsun)