MİLLİYET – 29 AĞUSTOS 2014 CUMA  –  ALİCE

Niran Ünsal, 15 gün önce 133 bin takipçisinin olduğu Twitter’da müzik kliplerindeki erotizme ve müzik dünyasındaki tekelleşmeye karşı isyan bayrağı açtı. Ünsal’ın farklı hashtag’lar altında yürüttüğü bu sivil harekete katılıp destek verenler kadar karşı çıkıp, geçmişini hatırlatanlar da oldu. Ancak Ünsal yılmadı ve çıktığı yolun sonuna kadar gitmeye kararlı. Hedefini sorduğum Ünsal’ın yanıtı şu oldu:
“Amacım, insanları, ebeveynleri, yeni nesli ve kamuoyunu uyandırmak.
Dört çocuk annesi bir kadın olarak çocuklarımla işim olmadığı zamanlarda evde vakit geçirdiğim için bu tarz kliplere fazlaca denk geliyorum. Çocuklarımın pedagojik gelişimi açısından doğru görseller olmadığı kanaatindeyim.
İkincisi, Türkiye’de sanat kisvesi altında yapılan birçok işin aslında tamamen popülariteye hizmet ettiğini ve sanatla hiçbir ilgisinin olmadığını fark ettirmek için… Bu konuda yasal bir düzenleme yapılıncaya kadar kampanyayı sürdüreceğim.”

Gece yayınlansınlar
Karşı olduğun, “Çocukların izleyebilecekleri saatlerde değil, gece yarısından sonra yayınlansınlar” dediğin klipleri biraz tarif eder misin dediğimde Ünsal bu kez şunları söyledi:
“Birçok kadın ve erkeğin iç çamaşırları ve buna benzer kostüm diye adlandırdıkları çeşitli erotik materyallerle yatak odalarında, havuzlarda çekilen klipler sanata hizmet etmiyor. Nereye hizmet ettikleri hakkında da hiçbir fikrim yok.
Ülkemin milli inancına aykırı bir durum söz konusu. Amacım, bu tarz klipleri yasaklatmak değil. Sadece denetlenmesini sağlamak, yayın saatlerinin değiştirilmesi ve insanları kışkırtıcı hareketlere sürüklememesi.

Murat BozGülşen klibi
“Türk toplumunun ahlaki değerlerine sahip çıkan ve bunu korumaya çalışan insanlar en büyük destekçilerimdir.”
Niran Ünsal’a yönelttiğim son soru şu oldu:
Bam telini attırıp, “Bunlara karşı bir kampanya başlatayım” dediğin klip hangisi oldu?
“14 yaşındaki kızım Şeker ve 2 yaşındaki kızım Liva ile birlikte bu klipleri izlerken, kanalı değiştirmek zorunda kalıyorum. Murat Boz’la Gülşen’in klibini çocuğumla izlerken kanalı değiştirmek zorunda kaldım. Bu durum sizce de sıkıntılı bir durum değil mi? Çocuk gelişimine katkıda bulunan daha gerçekçi ve yararlı şeyler öğrenmelerini istiyorum. Neden önce öpüşmeyi ve sevişmeyi öğrensinler ki? Nasıl ki çocuklarımıza korku filmi izlettirmiyorsak, bunları izlemeleri de onların gelişimlerinde olumsuz etkiler yaratacak diye düşünüyorum. Ve tüm pedagogları konuya açıklık getirmeleri için göreve davet ediyorum. En doğru cevabı onlar verecektir.”

YENİ BİR YARIŞMAYLA EKRANA DÖNÜYORLAR

Gündüz kuşağının olay programlarından “Bugün Ne Giysem?”, eylül ayının ortasında kısmen değişen kadrosu ve yeni adıyla hafta içi her gün Show TV’de olacak.
Adı “Bu Tarz Benim” olarak değişen programın sunuculuğunu Öykü Serter üstlenecek.
Yarışma programının jürisinde şu isimler görev yapacak:
İvana SertNur Yerlitaş ve Kemal Doğulu.
Kadroda Uğurkan Erez de var.
Erez’in görevi, kuliste yarışmacılarla sohbet edip, onları önce podyuma, sonra da jürinin karşısına çıkarmak olacak.
Hafta içi her gün gündüz kuşağında ekrana gelecek yarışma, cumartesi akşamları prime time’da yayınlanacak.
Haftanın galası şeklinde geçecek cumartesi akşamki yayında her hafta yarışmacılardan biri elenecek.
13 hafta sonunda birinci seçilecek yarışmacı, “Bu Tarz Benim”in ödülü olan 100 bin lirayı kazanacak.

GÜNÜN SÖZÜ
“Her başarılı erkeğin arkasında şaşkın bir kadın vardır.” (Frank Capra)