MİLLİYET – 27 AĞUSTOS 2014 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

NECATİ ŞAŞMAZ 1
Her yeni yayın döneminin tanıtımını dizilerinin yıldızları ve ekran yüzlerinin de katıldığı bir filmle yapan Kanal D, bu yıl da bu alışkanlığını bozmadı. Kanal D’den yeni yayın döneminin tanıtım filminden çekilen fotoğrafların tümüne bakınca bir şey dikkatimi çekti.
Her karede kanalın ekrana getirdiği ya da getireceği dizilerin başrol oyuncuları vardı.
“Bu Son Olsun”, “Ulan İstanbul”, “Benim Adım Gültepe”den 7 kişilik oyuncu kadrosuyla çekimlere katılanlar da oldu, “Arka Sokaklar” ve “Yalan Dünya” gibi 5 kişiyle katılanlar da… 3-4 hatta “Galip Derviş” gibi sadece iki oyuncusuyla o çekime katılanlar da  oldu.
Ama hiçbiri Kanal D’nin yeni transferi “Kurtlar Vadisi Pusu”nun başrol oyuncusu Necati Şaşmaz gibi tek başına değildi.
Türkiye’nin en uzun soluklu ve en çok izlenen dizisi “Kurtlar Vadisi Pusu”dan “Memati”den sonra “Abdülhey” de gidince  malum “Polat” tek başına kaldı.
Tamam da insan hiç değilse “Savcı Leyla”yı oynayan Çiğdem Batur’u ya da “Vadi’nin yeni yetmeleri”ni de  koyar çekimlerde Necati Şaşmaz’ın yanına.
Sadece Necati Şaşmaz’lı bir çekimin anlamı şu:
“Polat eşittir Kurtlar Vadisi Pusu.”
Bu da doğal olarak bir “Yalnız kurt” yapar onu…
Bakalım “Yalnız kurt Polat”, tek başına sürükleyebilecek mi “Kurtlar Vadisi Pusu”yu!

“BELEDİYE KÖPEKLERİ ZEHİRLESİN” NE DEMEK?
Futbolseverler olarak merakla beklediğimiz Süper Lig için geri sayım sürüyor.
Geçen yılın şampiyonu Fenerbahçe ile Türkiye Kupası’nı kazanan Galatasaray’ın TFF Süper Kupa’yı kazanmak için Manisa’da yaptıkları maçta sahaya atılanlar ve Volkan Demirel’in maçtan sonra yaptığı açıklama, “Fair play“in değil, “Sporda şiddet”in 2014  2015 sezonuna damga vuracağının habercisi gibi.
Şayet sahaya pet şişe değil, domates, şarj pili gibi “yabancı maddeler” atanlar saptanıp bundan böyle tribünlere alınmaları yasaklanmazsa, “Belediye sokak köpeklerini zehirlesin. Yoksa olmayacak, bana kalacak bu iş. Ben de ceza alırım diye korkuyorum” diyen Volkan Demirel’e sistem hak ettiği cezayı vermezse “Sporda şiddet”i önlemek mümkün değil.
Yasa çıkarmak değil, o yasayı uygulayacak cesareti göstermektir asıl maharet.
OLMAMIŞI OLMUŞ GİBİ GÖSTERMEK

1408834197386_wps_6_rUSSIAN_fAKE_mISSILE_prev

İngiliz Daily Mail’deki dört fotoğraflı bu haber, kamuoyu oluşturma ve algı yaratma konusunda medyanın ne denli kullanıldığının da kanıtı.
İddia şu:
Malum Ukrayna’da bir iç savaş var.
Ukrayna’nın Rus sınırındaki Rus asıllı Ukrayna vatandaşları bağımsızlık için ayaklandı. Ukrayna, bu isyanı bastırmaya çalışıyor, ama ayrılıkçıların arkasında Rusya olduğu için kolay değil bu…
Sadece silah ve lojistik destek sağlamıyor isyancılara Rusya…
İstenilen kamuoyunun oluşması için yaratılan haberler de dahil bu desteğe.
Ukrayna’nın isyanın çıktığı bölgedeki yerleşim alanlarına füze saldırısı yaptığına dair elde görüntü olmayınca tek seçenek kalıyor geriye; o da olmamış bir şeyi olmuş gibi göstermek…
Rusların, geçen yıl Baykonur uzay merkezinde uydularını taşıyan roketin patlama görüntüsünü alıp, Ukrayna’nın kısa menzilli balistik füzelerle Makayivka adlı yerleşim alanına yönelik saldırı düzenlediğine dair sahte görüntüler ürettiği ortaya çıktı. Sosyal medya ve kitle iletişim araçları sayesinde dünya global bir köye dönmüşken hâlâ kamuoyu oluşturmak için “Kızıl rejim” mantığıyla yayıncılık ilginç!

GÜNÜN SÖZÜ
“Kuvvete dayanamayan adalet aciz, adalete dayanmayan kuvvet zalimdir.” (Pascal)