MİLLİYET – 24 HAZİRAN 2015 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

unnamed-6Şimdiye kadar okuduğum başarılı insanların hayat öyküleri ve söyleşi yaptığım ünlülerin ne okuyup, ne olduklarına dair aldığım bilgilerin bir baba olarak bana öğrettiği şudur:
Siz ne okumasını, ne olmasını isterseniz isteyin, çocuğunuz eninde sonunda olmak istediğini olur.
O yüzden oğlum Yağız’a hiçbir yönlendirme yapmadım üniversite konusunda. Sadece hayatta başarılı ve düzgün bir insan olmanın yollarını anlattım ona…
Yağız; annesinin, yazarımız Abbas Güçlü’nün rehberliğinde hazırladığı listeden kazandığı Işık Üniversitesi’nde iki yıl endüstri mühendisliği okuduktan sonra otomotiv mühendisi olmak için Okan Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Yağız’ın çocukluğundan bu yana para verip aldığı iki yayın vardı. Biri haftalık otomobil dergileri, diğeri de Ahmet Ümit’in romanları…
Bu sene otomotiv mühendisliğine başlayınca, hobisini meslek olarak yapmayı karar verdiği için tamamdır dedik, ama öyle olmadı.

unnamed-4unnamed-3 Dokuz ay önce tutturdu, “Mint Akademi’ye gireceğim” diye.
CV’sinde ailenin tek çocuğu olmanın getirdiği ayran gönüllülük var ya, bir hevestir, başlar, sonunu getirmez nasılsa diye düşündüm, ama yanılmışım.
Mint Akademi’nin kurslarını üniversiteden daha ciddiye aldı. Üniversitede yarım dönem kaybetti, ama Mint Akademi’yi başarıyla bitirdi.
unnamed-7Hafta sonunda onunla birlikte Mint Akademi’yi bitiren öğrencilerin ilk tiyatro oyunu vardı Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde.
Mint’in sahibi Birol Güven eşi Burcu Güven ve “Seyyar Tayyar” Emin Gümüşkaya’yla birlikte izledik tiyatro oyununu. Birol Güven, “Yağız çok komik bir çocuk. Espri konusunda yetenekli, senaryo ekibine alacağız onu” deyince, her zamanki felsefemi yineledim ona:
Bugüne kadar hayat öykülerini dinlediğim oyuncu, şarkıcı ve sunuculardan aldığım ders o ki her anne – baba, evlatlarına sadece hayat felsefesi aşılamalı, meslek tercihi çocuklara kalmalı. Aile, iyi bir eğitim için elinden geleni, çocuklar da istediklerini yapmalı.

‘ZENGİN KIZ, FAKİR OĞLAN’, FOX’TA DEVAM EDECEK 

fft99_mf2646795Bağlarbaşı Kültür Merkezi’nde oyunu birlikte izlediğim Birol Güven’le televizyon dünyası üzerine sohbet ettik.
Güven bu yazı, oğlunun San Francisco’daki müzik eğitimi için eşi ve kızıyla birlikte Amerika’da geçireceklerini söyledi.
“Seksenler” dizisinin TRT1’de devam edeceğini anlatan Güven, aldığı yüksek reytinge rağmen TRT’nin bitirdiği “Zengin Kız Fakir Oğlan”ın ise FOX’a geçtiğini anlattı.
Güven, “Zengin Kız Fakir Oğlan”ın kadrosuna fizik olarak güzel ama karakter olarak kötü bir ‘dadı’nın katılacağını söyledi.
Ufuk Özkan, Ecem Özkaya Üstündağ, Hüseyin Avni Danyal, Ayda Aksel ve Mahir İpek’in başrollerini paylaştığı “Zengin Kız Fakir Oğlan”da “Fettan Dadı”yı kimin canlandıracağını sordum Birol Güven’e…
Dizinin yapımcısı ve senaristi Güven, “Ufuk Özkan’ın canlandırdığı Nurhan’ın gönlünü çelecek fettan dadıyı Burçin Abdullah oynayacak” dedi.

BURÇİN ABDULLAH
BURÇİN ABDULLAH

GÜNÜN SÖZÜ

“Dünyada yüzlerce milliyet, dil, din, mezhep olabilir ama sadece iki çeşit insan var. Vicdanı olan ve vicdanı olmayan.” (Farid Farjad)