MİLLİYET CADDE – 27 MAYIS 2013 PAZARTESİ  –  ALİCE

Özcan Deniz’in ‘Evim Sensin’ filminin gişede ‘Skyfall’u geride bırakması Warner Bros’un dikkatini çekti. Warner Bros’un yönetimi Özcan Deniz’i Amerika’ya davet etti. Yasemin Allen’ın başrolünü oynayacağı filmin çekimlerinin bir kısmı Warner Bros’un Hollywood’daki stüdyolarında yapılacak.

Hafta sonu Kütahya Belediyesi’yle Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın davetlisi olarak Kütahya’daydım. Davetin konukları arasında Özcan Deniz’in basın danışmanı Feride Fışkın da vardı.
Özcan Deniz’in çekeceği yeni filmin ne aşamada olduğunu sordum ona.
Fışkın, Deniz’in yazıp, yöneteceği ve başrolünde oynayacağı ‘Ateş ve Su’ adlı filmin yarısını Türkiye’de, yarısını Avrupa’da çekmeyi planladığını, ancak Amerika’dan gelen sürpriz davetle işin yurt dışı ayağının değiştiğini söyledi.
Neden mi?
İşte Özcan Deniz’in basın danışmanı Feride Fışkın’a göre bunun nedeni?
“Türkiye’yle Avrupa şehirleri arasında geçecek aksiyonu bol bir aşk filmi olacak ‘Aşk ve Su’. Filmin Avrupa sahneleri Avrupa’da değil, Amerika’da çekilecek. Çünkü Özcan Deniz’e Warner Bros’tan böyle bir davet geldi. James Bond’un bir bölümü Türkiye’de çekilen son filmi ‘Skyfall’, Türkiye hariç gösterildiği her ülkede en çok izlenen yapım oldu. Özcan Deniz’in ‘Evim Sensin’ filminin gişede ‘Skyfail’ı geride bırakması Warner Bros’un dikkatini çekti. Warner Bros’un yönetimi Özcan Deniz’i Amerika’ya davet etti. Yasemin Allen’ın İzmir’de yaşayan göçmen bir ailenin kızını canlandıracağı filmin çekimleri temmuzda başlayacak. Çekimlerin bir kısmı Warner Bros’un Hollywood’daki stüdyolarında yapılacak.”
Dip not: Özcan Deniz’in ‘Evim Sensin’ filmini 2.602.366 kişi, James Bond’un son macerası Skyfall’uysa 629.121 kişi izledi.

KÜTAHYA’NIN BiLiNMEYENLERi 

KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İÇA
KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İÇA: TIBBİ BİTKİ ÇAY İŞİNİ DÖRT ÜNİVERSİTEYLE YAPIYORUZ.

Düne kadar ‘Kütahya’ denince aklıma çinileri geliyordu.
Hafta sonunu Yalçın Bayer, Muammer Elveren ve Nevval Sevindi gibi gazetecilerle birlikte belediye ve Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’nın (KUTSO) davetlisi olarak şehirde geçirince Kütahya’ya dair algım değişti.
Davet sahipleri bize oldukça yoğun bir ‘tanıtım kürü’ uyguladı çünkü.
Şehirde gezmedik yer, dolaşmadık seramik ve cam fabrikası bırakmadık.
Hükümet tarafından ‘Marka Şehir’ ilan edilen 13 ilden biri olan Kütahya’nın bilinmeyenlerini tanıdık.
Kütahya Genç İşadamları Derneği’nin Başkanı ve Kütahya’nın ilk kadın müteahhiti olan Boğaziçi Üniversitesi İşletme mezunu Naime Göker Erim’in deyimiyle “Açılmamış bir çeyiz sandığı olan Kütahya”yı gördük.
Neler mi var bu ‘çeyiz sandığı’nda?
‘Yok yok’ aslında ve asıl sorun da burada.
DSC_0054DSC_0173DSC_0211150 yıl Germiyan Beyliği’nin başkenti, 400 yıl Anadolu Beylerbeyi’nin merkezi olan Evliya Çelebi’nin memleketi bugün sadece dünyanın çini başkenti değil.
Kütahya aynı zamanda dünyanın ilk ticaret borsa binasının inşa edildiği Aizonai Antik Kenti’ne, Frigya Vadisi’ne,
Atatürk’ün askerlerine “Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir. İleri!” dediği Dumlupınar’a, Türkiye’nin 4’üncü büyük havalimanına, masal kahramanı Ezop’a, termal su kaynaklarına, değerli taşlara ve Türkiye’deki bor madeninin önemli bölümüne sahip.
Bunun yanı sıra Kütahya, iki dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Mustafa İça’nın dört üniversiteyle işbirliği yaparak kurduğu Hekim Sinan Tıbbi Bitkiler Araştırma Merkezi’nde 400 çeşit bitkiden üretmeye başladığı çaylarla ön plana çıkmaya çalışan bir şehir.
Belediyenin bu kapsamda çiftçileri, 600 dönüm alanda buğday yerine sözleşmeli tarımla ada çayı, kekik gibi tıbbi bitkiler yetiştirmeye ikna etmek suretiyle yıllık gelirlerini 4,5 kat artırdığını da belirtmeliyim.
‘Marka Şehir Kütahya 2023’e Hazırlanıyor’ sloganıyla yola çıkan Kütahya Belediyesi, şimdilerde, bu özelliklerinden hangisini öne çıkararak markalaşacağı konusunda arayışta.
Bu amaçla belediye, şehre yeni gelen Vali Şerif Yılmaz, başkanlığını Nafi Güral’ın yaptığı Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası’yla Kütahya Genç İşadamları Derneği el ele verdi.
Umarım Kütahya’nın tanıtımı için şehre davet ettikleri ilk heyetten alacakları geri dönüş, yardımcı olur onlara.

Soldan sağa... ALİ EYÜBOĞLU, NEVVAL SEVİNDİ, KÜTAHYA VALİSİ ŞERİF YILMAZ, KÜTAHYA AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HASAN FEHMİ KINAY VE KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İÇA...
ALİ EYÜBOĞLU, NEVVAL SEVİNDİ, KÜTAHYA VALİSİ ŞERİF YILMAZ, KÜTAHYA AK PARTİ MİLLETVEKİLİ HASAN FEHMİ KINAY VE KÜTAHYA BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA İÇA…

GÜNÜN SÖZÜ
Bazen öyle konuşacaksın ki karşındaki cevap veremeyecek. Bazen de öyle bir susacaksın ki karşındaki konuşmaya cesaret edemeyecek.