15 ARALIK 2020 SALI   –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Özgü Namal, yedi yıl sonra ekranlara dönecekti, ama olmadı. Exxen’de yayınlanacak dizinin yapımcısı Mustafa Uslu’ya sordum, Namal’ın niye ayrıldığını ve yerine hangi oyuncunun geldiğini. ‘Hükümsüz’ün yapımcısı şunları söyledi:

“Özgü’yle eşi vefat etmeden anlaşmıştık. Diziyi pandemi nedeniyle İzmir’de çekeceğimiz için, çocuklarına daha çok vakit ayırmak amacıyla İstanbul dışında çalışamayacağını söyleyip, izin istedi. Ne ben ne de Acun (Ilıcalı) bir şey diyebildik. Yerine arkadaşı Burçin Terzioğlu’nu aldık.”

Koronavirüs İstanbul’da var da İzmir’de yok mu? Var. Uslu’ya Özgü Namal’ı kaybetme pahasına dizisi İzmir’de çekmelerinin sebebini sorduğumda ise şöyle dedi:

“İstanbul’da çeksek, örneğin makyöz ve kuaför akşam evine gidecek, ertesi gün gelip oyuncuyla temas edecek. Gidiş-gelişte virüs kapıp, sete getirme riski var. İzmir’de tüm ekip otelde kampta. Repo günlerinde bile paralarını ödüyor, otelde istirahat etmelerini istiyoruz. Ekip dışında kimseyle temas etmelerine izin vermiyoruz. Başka türlü başa çıkamayız koronayla.”

KADINA ŞİDDET BU YÜZDEN BİTMİYOR

2012’de çıkan 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’a, KADES uygulamasına, kamu ve sivil toplum kuruluşlarının kampanyalarına rağmen Türkiye’de kadına şiddet bitmiyor.

Ağırlaşan cezalar, alınan tedbirler ve kampanyalara rağmen kadına şiddet azalacağına artıyorsa, demek ki sorun insanlarda…

İşte bu konuda en yeni ve çarpıcı bir örnek.

@bihteringozyasi adlı kullanıcı Twitter’dan çağrı yaptı:

“Merhaba ben Tuğba Erçakar. 26 yaşındayım, İstanbul Şişli’de ikamet etmekteyim. 09.12.2020 tarihinde kız arkadaşımın evinde ayrılmak istediğim erkek arkadaşım M.H.B. tarafından darp edildim. Sesimi duyurmak istiyorum.”

‘Yabancı eş seçin’

Kız arkadaşının evinde, sevgilisi tarafından darp edilişine dair video, polisteki ifade tutanağı ve aldığı darp raporunu da paylaşan genç kadına yazılanlara bakar mısınız?

“Beni linç edeceksiniz biliyorum, ama her şey kurmaca.”

“Erkeklere tavsiyem, yabancı kadınlar. Ukrayna, Belarus gibi ülkelerde çok seviyeli kadınlar var. Hayatı huzurlu yaşamak isteyen erkeklere tavsiye ederim. Ben yaptım, huzuru buldum.”

“Asyalı kadınları da öneririm. Hataya düşmeyin, Türk kadını ile evlenmeyin.”

“Kadınlara tavsiyem; Batılı, medeni erkeklerdir. Mesela ben İngiliz centilmeni bir beyefendiyle evlendim, huzuru buldum.”

“Bir insan evine neden kamera koyar?”

“Video’nun TV’deki ‘The end’ yazısı ile başlaması ironik…”

“Ayrılmak istediğin adamın kız arkadaşının evinde işi ne?”

“İki kadın bir erkeği dövemediniz yani aferin size.”

“Arkadaşının evinde olunca, tuzak intibası veriyor.”

Erkek şiddetiyle öldürülmekten korkup, insanlardan destek bekleyen genç bir kadına bunları yazanlar olduğu sürece bu ülkede ‘kadına şiddet’ bitmez.

ULUSAL MEDYADA ALBÜM YAZILARI

Taylor Swift, ‘Folklore’ un devamı niteliğindeki ‘Evermore’ albümünü çıkardı. Swift’in 15 şarkılık yeni projesi hakkında ABD ulusal medyasında dünya kadar haber çıktı.

Evet; Swift, sıradan bir şarkıcı değil. 10 Grammy, bir Emmy, 23 Billboard, 12 Country Müzik Ödülü ve altı Guinness Dünya Rekoru sahibi bir şarkıcı…

Time’a göre şarkıcı, ‘Dünyadaki en etkili 100 insandan biri’, Forbes’ın 2011 ve 2015 listesinde müzikten en çok kazanan kadın sanatçı. O yüzden böyle bir müzik starının çıkardığı albüm haberlerinin Vanity Fair, Instyle, USA Magazine, Esquire, Cosmopolitan, People, Rolling Stone gibi müzik ve magazin mecralarında çıkması doğal.

New York Times, USA Today, Time, Today ve Forbes’ta da Swift ve albüm hakkındaki makalelerin çıkması ise ABD ulusal medyasının müzik sektörüne ve şarkıcılarına verdiği değerin göstergesi. Darısı başımıza…

GÜNÜN SÖZÜ

“İyi bir kadınla iyi bir erkek birlikte değildir. Çünkü kadınlar, kötü erkeklere aşık olup, iyi erkeklerle dertleşir.” (Victor Hugo)