3 ŞUBAT 2019 PAZAR  –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

Son yıllarda her ünlünün cenazesinde en önde saf tutarak takdir kazanan Nuri Alço, yankesicilerin de gözdesi oldu. Çünkü oyuncu, Oya Aydoğan’dan sonra Ayşen Gruda’nın cenazesinde cüzdanının çalındığını açıkladı.

Alço’nun “Eski kafalıyım, kredi kartı kullanmam” demesine itirazım yok. Ancak üç yıl önce başına gelmesine rağmen, yine içinde 5 bin TL olan cüzdanla cenazeye gitmesi bana tuhaf geldi.

‘İşte Benim Stilim’in Türkiye’ye hediyesi Bahar Candan da ‘2. Sayfa’da açıkladığı harçlığıyla hepimizi ezdi geçti:

“Eskiden evden 100-200 TL ile çıkıyordum, şimdi 3-4 bin TL’yle. Bazen bir hesap geliyor 1.5 K, deniz mahsullü makarna söyleyince 2 K oluyor hesap.”

Bin 500 TL yerine “1.5 K” diyene, “Milyonlar 2 bin 20 TL olan asgari ücretle geçim savaşı verirken, öğle yemeğine ‘2 K’ ödemekle hava atmak, neyin kafası?” diye sormak boşuna. Ne o anlar bu sorudan, ne de ‘yurdum insanı’ ilgilenir. Çünkü ona gülüp geçenlerin kafası, Arda Turan’la Berkay’ın ilk duruşmasına damga vuran “Bin TL” ile meşgul.

Şarkıcının “Aylık gelirim 300 bin euro” diyen Arda’ya gönderme yapmak için “Aylık kazancım bin TL” demesi olay oldu.

Bu yüzden davanın amacından çıkıp başka bir mecraya taşındığını anlayınca Berkay’ın, “Arkadaşlar bin TL gelire takılmışsınız, ama onu neden söylediğim aşikâr. Bin TL kazanmadığımın herkes farkındadır, bunlara takılmayın, geçin gidin” demesi para etmedi.

Avukatı Ayşegül Mermer, “Berkay’ın sadece telif haklarından gelen aylık 200 bin TL’den fazla geliri var” dedi. Bana çok abartılı gelen şarkıcının gerçek telif gelirini bilemem ama şöyle de gerçekler var kendisine dair: 2 bin TL’lik terliğiyle haber olan, üç katlı villasında üç kadın çalıştıran, 185 bin euro’luk otomobile binen, 2018’de en çok konser veren, 5 Mayıs’a kadar bütün hafta sonları konserle dolu olan Berkay’ın aylık geliri bin TL değil, birkaç yüz bin TL olmalı. Bu da maliyecileri ilgilendiren bir konu…

Vergisini ödedikten sonra hiçbir ünlünün kazancı ilgilendirmez bizi.
Ne zaman ki ünlü, parasıyla hava atar, yalan beyanda bulunur ve insanların zekasıyla alay ederse o zaman iş, ‘kamu merakı’ndan çıkar, ‘kamu yararı’na dönüşür.

DOĞUM İZNİ BİTTİ, İKİ YAPIMLA EKRANDA

Emir Tavukçuoğlu’yla evlendikten altı ay sonra, bebeğini dünyaya getiren Simge Fıstıkoğlu’nun doğum izni bitti.

Sunucu, ekim 2018’de ara verdiği NTV ekranına, 4 Şubat’tan itibaren iki programla dönüş yapacak.
NTV’nin sevilen ekran yüzü, pazartesi, salı, çarşamba ve cuma akşamları 18.00’den itibaren ‘Simge Fıstıkoğlu ile Anlat Bana’yı hazırlayıp, sunacak. Fıstıkoğlu, aktüel programda, iyaset/" target="_blank" rel="noopener">siyaset, spor/" target="_blank" rel="noopener">spor, sağlık ve teknoloji üzerine konuklarıyla sohbet edecek. Sunucu, perşembe akşamları ise Levent Erden’le Bekir Ağardır’ın kafalarına göre takıldığı ‘Başka Bi’ Kafa’ programının moderatörü olacak. NTV’nin reytingi düşük programına, Fıstıkoğlu’nun yanı sıra psikolog Kemal Sayar’la yaptığı çifte takviye bakalım ‘Başka Bi’ Kafa’nın izleyicisini artıracak mı?

BARIŞ MANÇO SEVGİSİ

Barış Manço’nun her ölüm yıldönümünde doğup büyüdüğü Kadıköy’de anılması, vefanın ve saygının gereği, onun için Esenler’de bile anılıyor olması ise sanatçıya olan sevgi ve saygının büyüklüğünün göstergesi. Manço Ailesi’nin de katılacağı Esenler Belediyesi’nin 3 Şubat’taki anma programı da bir hayli zengin.

Sanatçının hiç görülmemiş 20 fotoğrafı ve eşyaları sergilenecek, Kurtalan Ekspres, Seyyal Taner, Aylin Vatankuş, Cemil Demirkan, Çimen Yalçın ve Hakan Dedeler konser verecek.

GÜNÜN SÖZÜ
“Bir insanın davranışının evrensel ölçüsü, düşündüğü veya inandığı değil, yaptığıdır.” (B. C. Leeming)