MİLLİYET CADDE – 21 ŞUBAT 2016 PAZAR  –  ALİCE

Eğlence kanallarının gündüz kuşakları izdivaç programlarına teslim. Zuhal Topal FOX’a, Esra Erol ATV’ye, Seda Akgül Kanal D’ye birçok diziden daha fazla reyting kazandırıyor. Star TV’de Seda Sayan’la Uğur ArslanTV8’de Songül Karlı ile Flash TV’deki Hülya Bozkaya’nın ‘Desti İzdivaç’ını da kattığınız zaman işe, öğleden sonra televizyon izleyenlerin yüzde 60’ı- 70’i evlilik programlarının müdavimi. İzleyeni de, şikayet edeni de çok bu programların…

RTÜK Başkanı Prof. Dr. İlhan Yerlikaya, eleştirdiği evlilik programlarını yayınlayan kanalların yöneticilerini toplantıya çağırmıştı hafta içinde. Toplantıya katılan televizyon yöneticilerinden RTÜK’te neler konuşulduğunu öğrendim.

Yerlikaya’nın yöneticilere, “Programları hazırlarken toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edelim ve ekranları kirletmeyin” dediği konuşmanın ardından sıra RTÜK’ün sunumuna geldi.

RTÜK görevlileri, izdivaç programlarına dair izleyicilerden gelen şikayetleri görüntüler eşliğinde televizyon yöneticilerine izletti. Neler mi bunlar?

– Argo sözcüklerin kullanılması: Kanal D

– Genel ahlak sınırlarını zorlayacak sözler: Flash TV

– Özel hayatın gizliliğini ifşa: Flash TV

– İnsan onuruna aykırı yayın: Star TV

– Toplumsal değerlerin dikkate alınmaması: FOX

– Evliliğin maddiyata indirgenmesi: Show TV

– Adayların dış görünüşleriyle yargılanması: FOX

– Adaylar arasındaki nahoş davranışlar: ATV

– Adaylar arasındaki küçük düşürücü söylemler: Star TV

– Adayların komik duruma düşürülmesi: FOX

– Evlilik kurumuna yakışmayacak ilişkiler: Kanal D

– Sansasyonel kişilere ısrarla yer verilmesi: Star TV

– Engelli adayların engellerinin ön plana çıkarılması: Star TV

BİR YILDA 10 BİN 691 ŞİKAYET

Ankara’daki toplantıda televizyon yöneticilerine, bir yıl içinde seyircilerden izdivaç programlarına dair 10 bin 691 şikayet geldiğini ileten RTÜK yetkilileri, bunların hangi kanal ve programlar olduğunu da oranlarıyla bildirdi.

RTÜK yetkililerinin, programlardan seçip barkovizyona yansıttıkları seyirci şikayetlerine ilişkin oranlar şöyle:

Kanal D: Yüzde 38

Star TV: Yüzde 30

ATV: Yüzde 16

FOX: Yüzde 14

KONU BAŞBAKAN’IN DA TAKİBİNDE

RTÜK’ün yaptığı bu toplantıya rağmen izdivaç programlarında bir şey değişmezse ne olur?

Ankara’daki toplantıya katılan televizyon yöneticilerinden aldığım bilgiler ışığında diyeceğim o ki, izdivaç programları artık sadece RTÜK’ün sıkı denetiminde değil, Başbakan’ın da gündeminde.

RTÜK Başkanı ve üyeleri, bir süre önce Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nu ziyaret etti.

İzdivaç programlarına dair RTÜK’e yapılan şikayetlerin bir kısmı Başbakan’a da iletilmiş olacak ki, Davutoğlu o görüşmede RTÜK üyelerinden, evliliğin pazarlığa dönüştüğü bu programların sıkı takibe alınmasını istedi.

RTÜK’ün çarşamba günü televizyon yöneticilerini Ankara’ya çağırıp son kez sözlü uyarmasının bir sebebi de bu. Bundan sonrasını tahmin etmek, hiç de zor olmasa gerek.

 

‘AŞKA 22 DURAK’TA SEZEN’İN EUROVıSıON ŞARKISI DA VAR

AYSUN - ALİ KOCATEPE
AYSUN – ALİ KOCATEPE

Aysun Kocatepe, ‘Aşka 22 Durak’ adlı bir albüm çıkardı. DMC’den çıkan albümde yeni şarkı yok. Albümde Kocatepe’nin daha önce başkalarından dinlerken, “Keşke bu şarkıyı ben okumuş olsaydım” dediği şarkılar var.

Albümdeki şarkılardan üçünde Kubat, Murat Dalkılıç ve Cemil Demirbakan’la düet yapan Aysun Kocatepe, klibinde de tanıdık isimleri oynattı. Klipte Kocatepe’nin rol arkadaşları kızı İlkyaz Kocatepe ile Behzat Uygur oldu.

Albümün prodüktörlüğünü şarkıcının müzisyen eşi Ali Kocatepe üstlendi. Kocatepe’nin Cemil Demirbakan’la düet yaptığı ‘Küçük Bir Aşk Masalı’ sözleri Sezen Aksu ile Hıncal Uluç’a, bestesi Ali Kocatepe’ye ait bir şarkı. Nişantaşı Frankie’deki tanıtımda Ali Kocatepe, şarkıya dair şunları söyledi:

“Sezen’den (Aksu) yazdığı sözleri dinleyen Hıncal (Uluç), ‘Şu yanı eksik’ deyip bir iki cümle ilave etti. Şarkıyı Sezen Aksu’yla Özdemir Erdoğan’la birlikte seslendirdi ve 1985’te Türkiye Eurovision finalinde yarıştı.”