23 OCAK 2020 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Seyirci şikayetleri ve izleme biriminin raporları doğrultusunda bazı dizilere ceza yağdıran Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), TRT 1’de yayınlanan ‘Kalk Gidelim’e teşekkür mektubu gönderdi.
RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, projenin yapımcısı Eyüp Üstün’e gönderdiği mektupta neler mi yazdı? A4 kağıda tam sayfalık yazıdan seçtiğim bölüm şöyle:
“Devlet televizyonumuzda yayınlanan ‘Kalk Gidelim’ isimli yapımınız keyifle takip edilen, nadide bir aile dizisidir. Malumunuz, aileye değer veren, yücelten yapımların artırılması için yoğun çaba sarf ediyoruz. Sizi ve firmanızı, aile hassasiyetini gözeterek ekrana taşıdığınız bu diziden dolayı RTÜK olarak takdir ediyoruz. Aile ve çocuk dostu yapımları destekleme kararımızı alırken ‘Kalk Gidelim’ benzeri dizileri hayal etmiştik. Daha destek projemizi devreye almadan sizlerin gönüllü olarak böyle bir yapımı izleyicinin beğenisine sunmasından dolayı zat-ı alinizi tebrik ediyorum. Milli ve manevi değerlerimizi korumak adına ortaya koyduğunuz konular, seçtiğiniz karakterler ve sergilediğiniz sahneler bizlere ‘İşte budur’ dedirtmeyi başardı. Aile ve toplumsal değerler konusundaki hassasiyetiniz için teşekkür ederiz.”

İSTANBUL’DAN NİYE HİÇ PAYLAŞIM YAPMADILAR?

Hollywood’un ünlü çifti Catherina Zeta Jones-Michael Douglas, çocuklarıyla geldikleri İstanbul gezisini tamamlayıp, ABD’ye döndü.Holly- wood’un ünlü çifti Catherina Zeta Jones-Michael Douglas, çocuklarıyla geldikleri İstanbul gezisini tamamlayıp, ABD’ye döndü.İki oyuncuyu sosyal medyadan takip edenler, onların İstanbul’a gelip, tarihi yerleri gezdiklerini öğrenemedi. Çünkü iki sanatçı da sosyal medya hesaplarından İstanbul’dan tek kare paylaşım yapmadı. Çift, İstanbul’a nereden geldi? Afrika’dan. Nereden biliyorum? Sosyal medya paylaşımlarından. Catherina Zeta Jones, daha çok gittikleri yerleri değil, eski ve yeni görüntülerini paylaşan biri. Afrika’dan tek paylaşım yaptı, o da Zanzibar’dan. Hakkını yemeyeyim, oyuncu birkaç paylaşım yaptı story’sinden. Topkapı Sarayı’ndaki kılıçları çekip, paylaştı ama ne İstanbul’dan bahsetti ne de gezdiği müzeden… Douglas ise gittikleri her yerden bolca video ve fotoğraf paylaşan bir oyuncu. Ancak o da İstanbul’a geldiklerine dair hiçbir paylaşım yapmadı.İki sanatçı, hayranları rahatsız etmesin diye oldukları yere dair paylaşım yapmıyor olabilir diye, ABD’ye dönüşlerini bekledim. ABD’ye döndükten sonra bile İstanbul’u yok sayan çift, SAG Ödül Töreni’nden el ele fotoğraf paylaştı. Zimbabve, Zanzibar, Mozambik, Zambia, Botsvana ve Slovakya’nın başkenti Bratislava’dan bolca paylaşım yapan oyuncu, aynı şeyi Türkiye ve İstanbul için niye yapmadı?İstanbul’da gezdikleri yerleri mi beğenmedi yoksa ABD’deki Türkiye karşıtlığından mı etkilendi?

BM GİBİ OKUL, 55 ÜLKEDEN 600 ÖĞRENCİ

55 milletten 600 öğrenciyi ilk kez bir arada gördüm. Birleşmiş Milletler’e (BM) ait bir yerde değil, Avrupa’nın en iyi 20 uluslararası okulundan biri gösterilen Zekeriyaköy’deki British International School İstanbul’da.55 milletten 600 öğrenciyi ilk kez bir arada gördüm. Birleşmiş Milletler’e (BM) ait bir yerde değil, Avrupa’nın en iyi 20 uluslararası okulundan biri gösterilen Zekeriyaköy’deki British International School İstanbul’da.BISI Yönetim Kurulu Üyesi Ünsal Abuşoğlu’ndan 25 yıllık okul, öğrencileri ve öğretmenler hakkında aldığım bilgiler şöyle:

“En çok İngiltere, Amerika, Güney Kore, Avustralya ve Fransa vatandaşı öğrencimiz var. Velilerimiz çoğunlukla yabancı sporcular, futbolcular, uluslararası firmaların üst düzey yöneticileri ve konsolosluklarda çalışanlar. Expat’lardan (ülkesi dışında rotasyona tabi tutulan çok uluslu şirket çalışanı) Anadolu Yakası, İzmir, Antalya ve Ankara’da okul açmamız yönünde yoğun talep var. Üç yıl önce Türk öğrencilere de uluslararası kalitede eğitim sunmak için açtığımız BISI’nin bu yıl ilk mezunlarını verecek olmasının heyecanını yaşıyoruz.”

GÜNÜN SÖZÜ

“Bir kadın yalnız kalmaz, yalnız olmayı tercih eder.” (Turgut Uyar)