7 ŞUBAT 2019 PERŞEMSE  –  MİLLİYET CADDE –  ALİCE

Hiçbiri ressam değil… Hepsi hayatlarında ilk kez, açık artırmayla satılacak bir resim yapmak için tuvalin karşısına geçti. Siyaset, spor, sanat, iş dünyası ve cemiyet hayatından ünlülerin yaptıkları resimleri görmek ve sosyal sorumluluk projesi hakkında bilgi almak için ressam Tülin Kanun’un Bostancı’daki atölyesine gittim.

26 Şubat’ta tüm geliri Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’ne kalacak Çırağan Sarayı’ndaki gecede, hangi ünlülerin yaptığı resim, kaça satılır, bilemem. Ancak hayatlarında ilk kez tuvale yağlı boya resim yapan ünlülerin tablolarından üçünü çok başarılı bulduğumu belirtmeliyim. Sanatın önemine ve sanatçı farkındalığına dikkat çekmek için ‘Bir Resim Yap’ projesini başlatan Tülin Kanun’a, dört yılda  geldiği noktayı sordum, şunları söyledi:

“Sanatın gücüyle ihmal edilen bazı konularda farkındalık yaratmak için yola çıktım. İlk yıl, 45 yaş grubundan çocuklara 1.5 ay resim eğitimi verdim. Çocukların yaptıkları resimleri Beylerbeyi Sarayı’nda sergileyip, Koruncuk Vakfı’na gelir temin etmek için sattık. İkinci yıl alzheimer, üçüncü yıl, kelebek hastalığına dikkat çekmek için eline hiç fırça almamış insanlara resimler yaptırdık.
Bu sene, ablası ve oğlu bu sorunu yaşayan biri olarak epilepsi rahatsızlığı için farkındalık yaratmak istedim. Bu yılki projemize yaptıkları resimlerle destek veren isimler, daha önce eline fırça almamış, iş hayatları yoğun insanlar. Sağ olsun hepsi, istediklerinde sanata zaman ayırabildiklerini gösterdi ve çizdikleri resimlerde içlerindeki cevheri dışarı çıkardı.”

GECENİN GELİRİ TÜRK EPİLEPSİ DERNEĞİ’NE

Sanat projesi ‘Bir Resim Yap’ (Bi-Re-Y) kapsamında 14 ünlünün yaptığı resimler, 26 Şubat’ta Çırağan Sarayı’ndaki baloda açık artırmayla satılacak ve tüm geliri Türk Epilepsi ile Savaş Derneği’ne kalacak. Seda Sayan’ın konseriyle renklenecek geceyi Didem Aslan sunacak, açık artırmayı ise Yavuz Seçkin yönetecek. Peki o gece, hangi ünlülerin yaptığı resimler satışa sunulacak? İşte o isimler:

Binali Yıldırım, Fatih Terim, Orfea Arıkan, Bige Çalışkan, Hakan Ural, Onur Büyüktopçu, Şebnem Bursalı, Zeynep Kartal, Gül Ergi, Selaiddin Gürkan, Murat Tarman, Gülperi Bayraktar, Esim Yağmurdereli ve Kazım Türker.

‘ORGANİZE İŞLER’İN GİŞESİ HAKLILIĞIMIN GÖSTERGESİ

Yılmaz Erdoğan’ın yazıp, yönettiği ve oynadığı ‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’nın ilk üç günlük gişesi, ‘Organize İşler’in devamı çekilmeli konusundaki ısrarlı yazılarımın haklılığını gözler önüne serdi. İlk üç gününde 584.507 kişinin izlediği ‘Organize İşler’, vizyondan indiğinde toplam seyirci sayısı 2.618.244’tü.
Serinin ikincisinin, ilkinin bir haftada ulaştığı seyirci sayısını üç günde aşması, neyin işareti?
‘Organize İşler: Sazan Sarmalı’nın finalde de ‘Organize İşler’e gişede fark atacağının…
“Şimdiye kadar izlediğim Erdoğan filmlerinin iyisi, birçok repliğini bize ezberletti, o yüzden devamı çekilmeli” diye ısrarla yazan biri olarak- iki özel gösterimine de davet edilmediğim halde ortaya çıkan sonuç beni de mutlu etti. Çünkü filme seyircinin gösterdiği büyük ilgi, bu konudaki öngörümün ne kadar isabetli olduğunun kanıtı oldu.

DUYGU ASENA’NIN ESERİ SAHNELENDİ1

3 yıl önce kaybettiğimiz gazeteci-yazar Duygu Asena’nın aynı adlı kitabından sahneye uyarlanan iki kişilik  ‘Aslında Özgürsün’ adlı oyunu, Mecidiyeköy Artı Sahne’deki prömiyerinde izledim.
Tiyatro sevdalısı gençlerin kurduğu PrjectAS’ın sahneledikleri ilk oyunda Türkiye’de feminizm hareketinin öncüsü Asena’nın eserini seçmesi önemli. Çünkü Emel Çölgeçen ile Pelin Öztekin’in rol aldığı iki kişilik bu oyun, bir kez daha hepimize sevgili Asena’nın o savaşı boşuna vermediğini gösterdi. O nedenle kutluyorum yazarın eserini tiyatroya uyarlayan yönetmen Ali Kemal Güven, yapımcı Seda Özkaraca ve oyunda emeği geçenleri.

GÜNÜN SÖZÜ
“Hayat; insanın cesareti oranında daralır ya da genişler.” (Anais Nin)