13 AĞUSTOS 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Oyuncuların kamera karşısında, şarkıcıların sahnede nasıl olduklarını, sevenleri ezbere bilir. Sanatçıların kamera arkasında ve kulislerdeki eylem ve söylemleriyse, anlatan olmazsa medyaya yansımaz. Sanat dünyasının arka planında olup bitenlerden anlatılanlar da genellikle suya, sabuna dokunmayan eğlenceli anekdotlardır. Selin Ongun’un nehir söyleşi kitabında, Mustafa Oğuz’un çalıştığı şarkıcıların kulis hallerine dair anlattıkları ise bana olabildiğince dobra ve samimi geldiği için paylaşmak istedim.

‘Sezen, çok insan sever hengameden beslenir’

“Sezen’in kulisi anababa günüdür. Konserden önce hazırlanmak için kimlere ihtiyacı varsa kulistedir. Öyle bir insan doluşur ki hazırladığımız kulis ikramı, Sezen’de ne içki, ne sandviç hiçbir zaman yeterli olmazdı. O da beslenirdi hengameden. Sezen, etrafında insan sever. Sezen’in konserinde zaten mutlaka hep bir şey olur. Hiçbir şey olmazsa, son anda başka bir elbiseye karar verir, o elbisenin de fermuarı patlar, yani illa başına bir şey gelir. Önceden karar verdiği kostümü giyecekse, hiçbir şey yapmazsa bir anda eteğini söker. Sezen bu… Her sahneye çıkışında sanki ilk kez çıkıyormuş gibi heyecan yaşar. Mükemmeliyetçi olduğu için acayip bir gerilim yüklenir. Sahneye çıkıp ancak ikinci, üçüncü şarkısını söyledikten sonra rahatlar. Duruşu profesyoneldir, onun kalp çarpıntısını, titremesini fark etmezsiniz, ama onun içinde fırtınalar kopar.”

ŞARKICILARIN KULİS SIRLARI

MFÖ, kavga da etse aynı kulisi paylaşır’

“Mazhar-Fuat-Özkan kulis kronolojisi ilginçtir. Şan Tiyatrosu’nda vokalist olarak başladıklarında, orkestrayla birlikte alt katta kullandıkları bir oda vardı. Ajda Pekkan’la çalışmaya başlayınca üst kata geçtiler. Başka vokalistlerle paylaştıkları kulis küçük bir odaydı. ‘Büyük Kabare’ zamanında ‘Beş Yıl Önce On Yıl Sonra’nın yerine, Pekkan’a vokalist oldular ve kendi kulis odalarına terfi ettiler. Sonra MFÖ, içinde tuvaleti, duşu ve aynaları olan lüks bir kulise geçti. Bir dizi konserin ilkinden sonra kuliste kıyamet koptu. Girip baktım ki bütün odayı kırmışlar. Ne ayna kalmış, ne lamba… Ne varsa elden geçirmişler. Konser çok başarılı geçmişti. O coşkuyla aslında o ana kadar geçen yılların patlamasını yaşamışlar. MFÖ kuliste bir arada takılır. Kavga da etseler kulisleri tek olur.”

ŞARKICILARIN KULİS SIRLARI

‘Ajda, çok prova yapar, ama bazen sözleri unutur’

Ajda Pekkan, iyi profesyoneldir; sahneden önce sporcu gibi antrenman yapar. Elbisesi, aksesuarı, dekoru, her şeyi planlıdır. Çok fazla prova yapar. Bu da iyi bir şeydir, ama onca provaya rağmen zaman zaman konserde sözleri unutur.”

‘Nükhet’te sürpriz olmaz, Candan çok disiplinlidir’

Candan Erçetin çok disiplinlidir. Zaten ismini bir firma gibi yönetir. Bu kulisine de yansır. Nükhet, daha sakindir Sezen’e göre… Duru’nun kulislerinde Sezen gibi sürprizler olmaz pek. Timur Selçuk’un yanına kimse giremez. Menajeri olarak ben bile giremezdim. Konserden önce kimseyi istemez ve konsantre olur.”

GÜNÜN SÖZÜ
“Gizlediğimiz benliklerin başkalarına düşen gölgelerine aşık oluruz…” (Anais Nin)