26 Mart 2022 Cumartesi  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Yıldız Tilbe, 12 Mart’taki “Saldırgan köpek gruplarına bulundukları bölgenin halkı zehirli et versin, hepsi gebersin” tweet’ini attıktan sonra özür dileyip sildi, ama şarkıcı hakkındaki suç duyuruları henüz sonuçlanmadı. Tilbe hakkında suç duyurusunda bulunanlardan İstanbul Barosu Hayvan Hakları Merkezi Sorumlusu Avukat Yasemin Babayiğit’in savcılıktan talebiyle iş başka bir noktaya gitti.
Çünkü Babayiğit, savcılığa yaptığı başvuruya Tilbe’nin 2014 yılındaki “Allah Hitler’den razı olsun bunlara az bile yapmış ne kadar haklıymış adamcaaz” çıkışını kanıt olarak sundu ve “Mesajları değerlendirildiğinde, bu söylemlerin de hiçbir çekince hissetmediği anlaşılacaktır” dedi. Avukat Babayiğit, şikayet dilekçesinde Tilbe’nin yaptığı çağrıyla neye sebep olduğunu ise şöyle vurguladı:

“Akıl veya mantık ile izah edilemeyecek, sokaklarda yaşama savaşı veren sokak hayvanlarını hedef gösteren, onların nasıl öldürüleceğine ilişkin tabiri caizse ‘katliam tarifi’ niteliğindeki nefret söylemleri kamuoyunda ve sosyal medyada adeta infiale sebebiyet verdi. Tilbe’nin önerdiği ‘zehirleyerek itlaf’ tarifine destek veren, hayvanların öldürülmesi için ücretsiz zehir tedarik edebileceğini belirten potansiyel hayvan katilleri türedi.”
Avukat Babayiğit, savcılıktan, Yıldız Tilbe’nin tam teşekküllü bir ruh ve sinir hastalıkları birimine sevkiyle kısıtlanarak vesayet altına alınması gerekip gerekmediğinin, akıl sağlığı ve uyuşturucu/uyarıcı madde kullanıp kullanmadığının tespitini istedi.
Yargı, 5.5 milyon insanın ölümünden sorumlu Hitler’i öven, “Saldırgan köpekleri zehirleyin” diye tweet atan Yıldız Tilbe’yi ruh ve sinir hastalıklarına havale eder mi?
Şarkıcı hakkında sadece bu suç duyurusu yok, hayvan severlerin yaptıkları şikayetler de var.
Bakalım savcılar şarkıcı hakkında ne karar verecek?

‘KAYIP ŞEHİR’DEKİ TANIDIK İSİM…

Sandra Bullock’un yapım ortağı olduğu, Channing Tatum, Daniel Radcliffe, Da’Vine Joy Randolph ve Brad Pitt gibi ünlü oyuncularla kamera karşısına geçtiği ‘The Lost City’ adlı aksiyon-komedi filmi ABD’de vizyona girdi.
Filmin Los Angeles galasının fotoğraflarına bakınca Hollywood’dan tanıdığım birkaç Türk’ten biri çıktı karşıma…
‘Kayıp Şehir’in başrol oyuncusu Sandra Bullock ile objektiflere poz veren, kendisine uzatılan mikrofonlara film hakkında fikrini söyleyen kişi Pınar Toprak’tı.


Şimdiye kadar aralarında ‘Captain Marvel’, ‘The Lightkepers’, ‘The Tides of Fate’ ve ‘The Wind Gods’un da olduğu Hollywood yapımı filmler ve televizyon dizilerinin müziklerine imza atan, ödüller kazanan besteci Pınar Toprak, Sandra Bullock filminin de müziklerini yaptı. Yıllar önce Los Angeles’ta tanışıp, Hollywood’da yaptıklarını bu sütunlarda yazdığım Pınar Toprak’ı kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.

EMMY JÜRİSİNDE AĞRILI BİR TÜRK

Tanıdığım Türklerin Hollywood’da gösterdiği her başarı mutlu ediyor beni. O yüzden alır almaz mutlaka sizlerle paylaşıyorum bu haberleri…
Besteci Pınar Toprak’ın Hollywood’un yüksek bütçeli filmlerinin müziklerine imza atmaya devam etmesi gibi senarist ve yönetmen Tekin Girgin’in Emmy Ödülleri’nin jürisine seçilmesi de alkışlanacak bir başarı…
1980’de Ağrı’da doğan, Hacettepe Üniversitesi Grafik Bölümü’ndeki eğitimini son yılında bırakıp ABD’ye giden Brooks Institute’de okuduktan sonra Hollywood’da çalışmaya başlayan Tekin Girgin, Emmy’nin iki kategorisinde de jüri üyesi oldu. Girgin, bu yıl hem ‘Day Time’ hem de ‘ Prime Time’da Emmy kazanacakları belirleyecek isimlerden biri artık. Tebrik ediyorum kendisini…

GÜNÜN SÖZÜ

“Yaşam, çok zalim bir öğretmendir. Önce sınav yapar, sonra dersi verir.” (Andre Gide)