2 NİSAN 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

31 Mart’ta gündüz sandığa gidenler, akşam sonuçları öğrenmek için televizyonlarının karşısına geçti. TV8 dışındaki ulusal ve haber kanallarının tümü, seçim sonuçlarını yayınladı. Reyting pastasından en büyük dilimi, FOX aldı. Onu Atv, TRT, Star TV, Kanal D ve  Show TV izledi.

TV8’in prime time kuşağında yayınladığı ‘Survivor Türkiye-Yunanistan’, reyting listesinin Total ve ABC1’inde 10’uncu, AB’de ise 9’uncu oldu. TV8’in, ‘Survivor Türkiye-Yunanistan’ı kesip yayınladığı üç dakikalık Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim sonuçlarına ilişkin açıklaması da reyting listesinde ilk 10’a girdi.

DORSAY’IN KİTABINDAKİ  ÇİÇEK BAR, ÇOK KONUŞULUR 

52 kitap yazmış, hakkında iki kitap yazılmış bir yüksek mimar, gazeteci ve sinema yazarı anılarını kaleme alır da merakla okunmaz mı?
Atilla Dorsayın Remzi Kitabevinden çıkan ‘Bir Ömürden Seçilmiş Tablolar’ını bir solukta okudum. 80 yaşındaki Dorsay’ın çocukluğundan bugüne özel ve iş hayatında iz bırakan anıları medyayla sinemamızın yakın tarihi gibi çünkü… Yazarın anıları, sinema ve medya üzerine nostaljik bir yolculuğa     çıkarıyor okuyanı…
Dorsay’ın kitabında bir zamanlar Yeşilçam ünlülerinin en popüler mekanı Çiçek Bar’la ilgili bir hayli tartışma yaratacak bir bölüm de var. İşte ‘Bir başka efsane: Çiçek Bar’ bölümünde yazdıkları:
Dilberler, jigololar! 
“En ünlü oyuncular, eski-yeni yönetmenler, ahı-vahı kalmış eski dilberlerle starlığa soyunmuş taze çiçekler, kerameti kendinden menkul olanlarla gerçek değerlerini tevazuyla saklayanlar, okur-yazarlarla tersine hiç okuyup yazmazlar, yalnız geçmişlerine sahip olanlar veya geleceğe oynayanlar; sürekli konuşanlar veya Nasreddin Hoca’nın hindisi gibi sürekli düşünenler… 
Buraya gelmeye gerçekten gereksinme duyanlar veya hiç sevmedikleri halde iş bulmak veya gündemde olmak için zorunlu olduklarını sananlar… Ünlüler ve onların çevresinde görünmek, onlara yaklaşmak, belki ‘çıkmak’ sevdasındaki genç kızlar… Olgun kadınları, sosyete dilberlerini veya kadınımsı ünlüleri bir bakışlarıyla tavlama umudundaki genç aktör adayları, profesyonel jigololar… Hep eğlenenler, eğlendiğini sananlar ve de hep sıkılanlar… ”

‘Arif’i zengin ettiler’ 
“İşte tüm bunlar ve başkaları, yıllar boyu aslında bu küçük mekanı doldurarak öncelikle sahibi Arif Keskiner’i zengin ettiler. Ve de toplumsal bir fenomen yarattılar. Öylesine ki, Arif yalnızca burayı iyi yöneterek değil, buradaki dostluklar üzerine yazdığı bir avuç kitapla da büyük sükse yaptı. Helal olsun! Ve ben buraya da sık sık gittim. Özellikle 80-90’lı yıllarda, her pazartesi akşamı gitmeyi bir gelenek haline getirmiştim. Ya barda otururdum ya da özellikle sinemacıların masalarına takılırdım. Kemal Sunal’dan Tarık Akan’a, Şerif Gören’den Zeki Ökten’e, Atıf Yılmaz’dan Kadir İnanır’a, Fatma Girik’ten Müjde Ar’a birçok Yeşilçamlı buraya uğrardı.” 

SEDA’DAN SEZEN’E: BACIM, GERİ DÖN! 

Sezen Aksu hayranları, bir süre önce internette, sahnelere dönmesi için imza kampanyası yaptı. Kampanyada imza sayısı, hedeflenenin çok üzerine çıktı ama değişen bir şey olmadı.
Sahnelere dönmemeye kararlı Sezen’e bir çağrı da Seda Sayan’dan geldi.
Köln’deki konserinde kendisini dinlemeye gelenlere Aksu’nun ‘Geri Dön’ şarkısını söyleyen Sayan, sanatçıya şu çağrıyı yaptı:
“Bacım, bizi o güzel sesinden mahrum edemezsin. Neden bunu bize yapıyorsun? Sahnelere dönsen de tatlı tatlı şarkılarını söylesen ne harika olur! İnşallah dönersin.”
Hayranlarının “Geri dön Sezen” kampanyasının sahnelere döndürmediği Aksu, Sayan’ın çağrısına kulak verir mi?
Sanmıyorum…

GÜNÜN SÖZÜ
“Demokrasinin bütün hastalıkları, daha fazla demokrasiyle tedavi edilir.” (Alfred E. Smith)