4 NİSAN 2019 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Başlıktaki sorunun yanıtından önce olup biteni özetleyeyim…
Uğur Dündar, 1 Nisan’da attığı şu tweet’le, kanaldan ayrıldığını açıkladı:
“Halk televizyonunu bugünlere getiren ekipten Lale Özan Arslan, Semra Topçu, Rahmi Aygün, Barış Yarkadaş, Atakan Gültekin ve Gökhan Demirel’in işlerine son verilmiş! Bu haksızlığa karşı çıkıyor ve altı yıldır tek kuruş para almadan program yaptığım Halk TV’den ayrılıyorum.”
Aynı gün Semra Topçu, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı:
“2011 mayıs ayından beri Halk TV’de hafta içi her sabah ekran önünde sizlerle, ekran arkasında arkadaşlarla büyük emek verdik. Çok güzel, heyecanlı, bazen çok acı, yıpratıcıydı, ama samimi ve düşündüğüm gibi olmaya gayret ettim. Bu kadar nezaketsiz olmamalıydı!”  

Arslan: Derin işler 
Rahmi Aygün Twitter’da, “Hiçbir başarı karşılıksız kalmazmış. Yorduk… Yorulduk… Kovulduk… Esen kalın!” diye yazdı.
Kanaldan Serhan Asker, 1 Nisan’da ana haber için İrfan Değirmenci’yi transfer ettiklerini açıkladı.
Halk TV’den çıkarılan ana haber spikeri Lale Özan Arslan ise 2 Nisan’da şu tweet’i attı:
“10 yıllık emeğimin karşılığı, bu kadar çirkin olmamalıydı. Kararı verenlerin ne kadar iş bilmez olduğu bellidir, umarım Halk TV için iyi olur. Genel müdürümüz Şaban Sevinç’in bu kararda hiçbir dahli yoktur. ‘Derin İşler’ diyelim, veda edelim.”  

Olayın perde arkası 

Halk TV Genel Müdürü Şaban Sevinç’i iki kez aradım, açmadı. “Halk TV’de neler oluyor?” diye mesaj attım, yanıtı, “Selamlar” oldu.
Sevinç, konuşmayınca konuşanları buldum. Yaptığım bir dizi telefon görüşmesinden Arslan’ın “Derin işler” dediği operasyona dair şu bilgileri aldım.
Halk TV, aralarında organik bir bağ olmasa da CHP’ye yakın bir kanal. Halk TV epeydir, CHP yönetimini değil, parti içi muhalefeti destekler çizgideydi.
Muharrem İnce’ye ve CHP’de genel kurul isteyen imza kampanyasına açık destek veren kanalın Abdullah Gül’ün adaylığına muhalefeti, Şaban Sevinç’le Tuncay Özkan arasındaki tartışma, CHP yönetimiyle ipleri iyice gerdi.

Aslı Baykal ne dedi? 

Kurulmasına Deniz Baykal’ın öncülük ettiği Halk TV’nin Yönetim Kurulu’na kızı Aslı Baykal girdi. Baykal, 18 Mart’ta katıldığı ilk toplantıda kanal yöneticilerine, gelen baskılardan yorulduğunu, bu nedenle CHP Genel Merkezi’ni kızdıran yayınlara son vermelerini söyledi.
Baykal’ın istediği değişiklik olmayınca da kanalda ‘gençleştirme operasyonu’ başladı. İşten çıkarılmalara gerekçe olarak da kanalın reytinglerinin düşmesi gösterildi.
Ekibi çıkarılan Sevinç’e de sıra gelir mi? Yerine Ankara’nın tanınmış gazetecilerinden biri gelir mi?
Bekleyip göreceğiz Halk TV’deki ‘Derin İşler’in nasıl sonuçlanacağını…

ASIL ‘SURVİVOR’ ŞİMDİ BAŞLIYOR 

TV8’deki ‘Survivor’da bu yıl Türk-Yunan takımları yarışıyordu. Acun Ilıcalı, ‘Survivor Türkiye Yunanistan’a format attı. Rakipler birleşip, ‘Siyah’ ve ‘Beyaz’ diye iki takım oldu.
Son bölümünde Türk ve Yunan yarışmacılar, önce yeni takımları belirleyecek liderleri seçti.  ‘Beyaz’ takımın lideri Seda, ekibine Afrodit, Büşra, Ria, Sabriye, Nikos, Hikmet, Tony, Bora ve Kyriakos’u aldı.
‘Siyah’ takımın lideri Katerina Dalaka’nın seçtiği yarışmacılar; Sude, Dimitra, Melisa, Elfida, Panagiotis, Yusuf, Spyros, Emre ve Okay oldu. Acun Ilıcalı, “Asıl Survivor şimdi başlıyor” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Sevdiği kadını ve sevdiği işi bulan bir erkek, yeryüzünde cenneti bulmuş demektir.” (Helen Rowland)