MİLLİYET – 21 KASIM 2014 CUMA  –  ALİCE

191120141114479461347_2Kanal D" href="http://www.milliyet.com.tr/kanal-d/" target="_blank">Kanal D’nin pazar akşamı ekrana getireceği “Şeref Meselesi”nin ilk bölümünü salı akşamı Kanyon AVM Cinemaximum’daki ön gösteriminde izledim.
Kerem Bürsin, Şükrü Özyıldız, Yasemin Allen ve Şükran Ovalı’nın başrollerini paylaştığı “Şeref Meselesi”, ilk bölümü ekrana gelmeden önce izlediğim ne ilk ne de son dizi
Ama bu dizinin diğerlerinden şöyle bir farkı oldu.
İlk defa bir diziyi nasıl bulduğumu sadece yapımcısı, yayıncısı veya dizi ekibi değil, başkaları da sordu.
Bunun sebebi Kanal D’nin yaptığı tanıtımlar mı, dizinin başrolünde genç kızların son gözdesi Kerem Bürsin’in oynaması mı, “Şeref Meselesi”nin rakipler için potansiyel tehlike oluşturması mı, yoksa başka bir şey mi, bilmiyorum?
Kanal D’nin günlerdir gerek ekranından gerek sosyal medyada yaptığı tanıtımlarla beklentiyi bir hayli yükselttiği kesin.
Yaratılan bu beklenti yüksek reyting olarak Kanal D’ye döner mi?
Pazartesi en geç 10.30 gibi göreceğiz bunu.
Şeref Meselesi”nin alacağı reytingin, Kanal D’nin “Reytingi ve reklam geliri düşük” gerekçesiyle kaldırdığı “Urfalıyam Ezelden”le mukayese edileceği kesin.
Kanal D, diziyi “Urfalıyam Ezelden”in yerine koydu ama pazar akşamlarına damgasını vuran işler belli:
Total”de FOX’taki “O Hayat Benim” ve Samanyolu TV’nin “Küçük Gelinler”i, “AB” grubunda ise Star TV" href="http://www.milliyet.com.tr/star-tv/" target="_blank">Star TV’nin “Gönül İşleri”yle tv8/" target="_blank">TV8’deki “Yetenek Sizsiniz Türkiye" href="http://www.milliyet.com.tr/yetenek-sizsiniz-turkiye/" target="_blank">Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışması…
Şeref Meselesi” reytingde, artık kemik izleyicileri olan bu yapımları geçebilir mi?
Dizinin hedef seyirci kitlesi olarak AB’ye odaklanacağını sanıyordum ama hiç de öyle olmadı.
Hem “Total”e, hem “AB”ye hitap eden bir dizi “Şeref Meselesi”.
Adı “Şeref Meselesi” ama aslında “zıt kardeşler”in hikâyesi bu dizi.
Dedelerinin ölümünden sonra yaşadıkları Ayvalık" href="http://www.milliyet.com.tr/ayvalik/" target="_blank">Ayvalık’tan ailece İstanbul’a göç eden kardeşlerden “Yiğit” (Kerem Bürsin) okumamış, havalı, hovarda ve kısa yoldan köşeyi dönmenin, hukuk eğitimini tamamlayıp avukatlık stajına başlayan “Emir” (Şükrü Özyıldız) ise paranın değil, kariyerin peşinde.
Babalarının intihar etmesine sebep olanlarla savaş biçimi iki kardeşin ilk yol ayrımı.
İkisi de intikam peşinde… “Yiğit”, “Kendi hukukunu kendi tesis eder”, hukukçu “Emir”se “hukuk yoluyla” mücadeleyi seçer.
Çapkın “Yiğit”le romantik “Emir”i karşı karşıya getiren tek olay “intikam biçimleri” değil, gönül verdikleri yeni mahallelerinin güzelleri…
İtalya’da altı yıl devam eden “L’onore e il Rispotto”nun Türk versiyonu “Şeref Meselesi”nin hikâyesi ilginç, kurgusu ve çekimleri başarılı.
İki saatlik ilk bölümünü sıkılmadan, merakla izledim.

FATİH PORTAKAL, ORADA KAL!

FOX ana haber spikeri Fatih Portakal’ın Kasım 2011’de Sirkeci-Harem" href="http://www.milliyet.com.tr/harem/" target="_blank">Harem, Harem-Sirkeci arabalı vapur ücretlerine 06.00-08.00, 16.00-20.00 saatleri arasında uygulanan yüzde 60’lık zammın iptali için açtığı dava sonuçlandı.
Medyaradar’da okuduğum haberin son cümlesi şöyle:
Danıştay’ın verdiği kararla Sirkeci-Harem, Harem-Sirkeci feribotunu kullanan sürücüler belli saatlerde yüzde 60’lık zammı ödemekten kurtuldu.”
Gel de acı acı gülme!
Danıştay trafiğin yoğun olduğu saatlerdeki yüzde 60’lık zammı iptal etti.
Ama gel gör ki “Atı alan, Üsküdar" href="http://www.milliyet.com.tr/uskudar/" target="_blank">Üsküdar’ı çoktan geçti”…
Çünkü belediye, Sirkeci-Harem arasındaki arabalı vapurların geçiş ücretlerini yılbaşında teke indirdi.
Portakal, bu davayı açtığında normal saatlerde geçiş 6 lira, trafiğin yoğun olduğu sabah ve akşam saatlerinde 8 liraydı… Belediye bu fiyatı “taban”a değil, “tavan”a fiksledi.
Arabalı vapur artık günün her saatinde 8 lira…
“Haklısın ama alacağın yok” denir ya, Portakal’ınki de o hesap şimdi.
Burası Türkiye. Burada böyle…

GÜNÜN SÖZÜ
“Gerçek yaşını söyleyen bir kadına asla güvenilmemelidir. Bunu söyleyebilen bir kadın her şeyi söyler.” (Oscar Wilde)