MİLLİYET TV – 22 KASIM 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

Pazar akşamları FOX’u zirveye taşıyan “O Hayat Benim” dizisinde bir kez daha yönetmen değişikliği oldu.
İlk bölümlerini Merve Girgin’in çektiği diziyi daha sonra Hülya Bilban yönetmeye başlamıştı.
Hafta içinde dizinin yapımcısı Yaşar İrvül ve oyuncu Bülent Bilgiç’le beraber “O Hayat Benim”in Balat’taki setine gittiğimizde baktım yönetmen koltuğunda tanıdık bir isim var.
31’inci bölümden itibaren “O Hayat Benim”i Hamdi Alkan yönetmeye başladı.
Balat’taki set, “çiçeği burnunda damat”ın da ilk günüydü. Geçen hafta oyuncu Seda Güven’le Paris’te dünyaevine giren Keremcem’in ilk iş gününün Balat’ta olması ilginçti.
Bu arada “O Hayat Benim” dizisine güçlü bir ismin daha katılması söz konusu.
Yakında diziye, “İlyas”ın Mersin’den gelen ve “Nuran”ın kabusu olacak bir karakter dahil olacak.
Pastel Film’in bu rol için düşündüğü isim bu sezon ekrana veda eden dizilerden biri olan “Kızılelma”da istihbarat yöneticisini oynayan Zeynep Eronat.

TATMİNKAR ÖDÜL!

4İlk gösterimini 30 Eylül 2014 tarihinde Kıbrıs Tiyatro Festivali’nde yapan “Tatminkar Ödül”ü Profilo’da izledim. Yazarı Carole Frechette, yönetmeni Hüseyin Köroğlu olan “Tatminkar Ödül”, iki kişilik bir oyunŞenay SaçbükerHüseyin Köroğlu çiftinin sahibi olduğu Tiyatro Aşhk’ın sahnelediği oyun, “Beatrice” ile “Jean” arasında geçen ilginç bir öykü. Oyunda olaylar ,“Beatrice”in gazeteye verdiği şu ilandan sonra gelişiyor:
“Bu şehrin erkeklerine duyurulur! Zengin bir kadın, kendisini etkileyecek, hislendirecek, cezbedecek bir erkek aramaktadır. Kazanana tatminkar ödül verilecektir.”
Tatminkar Ödül”, 9 Aralık’ta Kozyatağı Kültür Merkezi’nde sahnelenecek.

MEYHANECİ EZEL AKAY!

Yapımcı Yaşar İrvül ve oyuncu Bülent Bilgiç’le setten sonra Balat – Ayvansaray’da ünlü yönetmen Ezel Akay’ın işlettiği meyhaneye geçtik.
Akay’ın iki ortağıyla yedi ay önce açtığı mekanİstanbul’un en eski ve en ünlü meyhanesi.
Bir zamanlar Yeşilçam’ın tüm meyhane sahnelerinin çekildiği, uğruna şarkıların yazıldığı Agora Meyhanesi’nden içeri girer girmez çıktı karşımıza Ezel Akay. 10 yıldır kapalı olan Agora’yı açabilmek için bir yılda yeniden dekore ettiklerini, iki bölümden oluşan meyhanenin bir yanında gazeteci Ersin Kalkan’la, diğer tarafta ise Deniz Sevinç’le ortak olduklarını söyleyen Akay’ın tavsiyesiyle “9’lu” dediği meze tabağını aldık.
Mezelerin hepsi Agora Meyhanesi’ne özel special. Akay, sinemacı olarak Anadolu’da gezdiği yerlerden derlediği farklı lezzetleri servis ettiklerini, Samandağ biberinden yaptığı kendine özel acılısını da şiddetle tavsiye etti.
Bu kadar mı acı olur bir biber?

‘MANDIRA FİLOZOFU 2’DE BİROL GÜVEN DE OYNADI

İlki iyi gişe ve hasılat yapınca yapımcısı Birol Güven’in devamını getirmeye karar verdiği “Mandıra Filozofu 2 – İstanbul”un çekimleri bitmek üzere…
Bodrum Çökertme’de “bir lokma bir hırka” felsefesiyle yaşayan “Mustafali”nin (Müfit Can Saçıntı) İstanbul serüvenini beyazperdeye taşıyacak filmin konusunu bilmiyorum, ama şunu biliyorum:
Bu kez filmin oyuncuları arasında yapımcı Birol Güven de yerini aldı. 13 Mart 2015’te vizyona girecek “Mandıra Filozofu 2 – İstanbul”da Güven, “patron” olarak kamera karşısına geçti. Öyle sanıyorum ki filmin hem başrol oyuncusu hem de yönetmeni olan Müfit Can Saçıntı için en rahat çekimler Birol Güven’li sahneler olmuştur. Çünkü Birol Güven, filmin hem senaristi, hem patronu… Güven, yazdığı rolde işini canlandıracağı için Saçıntı’nın ona rol tarif etmesine gerek kalmamıştır.