MİLLİYET CADDE – 9 NİSAN 2013 SALI  –  ALİCE

Her albümde kulvar değiştiren Sam, sevenlerine bir sürpriz daha yapacak pek yakında. Karadeniz müziği, sanat müziği, pop, hip hop ve arabeskten sonra bu kez tango şarkılarından oluşan bir albüm hazırladı Sam. Dinledim yeni albümünü, müthiş…

mediamarkt_imzagunuŞevval Sam, şimdiye kadar beş albüm yaptı. Sam, 2006’da çıkan ‘Sek’ adlı albümünde, üçü enstrümantal olmak üzere Türk sanat müziğinin 20 eserini okudu.
Sam, 2007’de bu kez içinde modern etnik ritimli müziklere eşlik ederek hazırladığı ‘İstanbul’s Secrets’ adlı albümle çıktı dinleyenlerinin karşısına.
Şevval Sam’ın sürprizleri bunlarla bitmedi.
Merhum şarkıcı Kazım Koyuncu’nun ‘Ben Seni Sevduğumi’ türküsünü hip hop tarzı düzenleme eşliğinde okuyan Sam, ‘Karadeniz’ adlı üçüncü albümünde 16 Karadeniz türküsünü yeniden yorumladı.
Şevval Sam, 2010’da bir kez daha kulvar değiştirdi ve 70’lerin en popüler arabesk şarkılarından oluşan ‘Has Arabesk’i çıkardı.
Şevval Sam, ilk albümünün üzerinden altı yıl geçtikten sonra sil baştan yaptı.
Sam, ‘Sek’ten altı yıl sonra içinde Türk sanat müziği eserlerinin yer aldığı ‘II Tek’i yayınladı. Her albümde kulvar değiştiren Sam, sevenlerine bir sürpriz daha yapacak pek yakında.
Karadeniz müziği, sanat müziği, pop, hip hop ve arabeskten sonra bu kez tango şarkılarından oluşan bir albüm hazırladı Sam.
Kalan Müzik’te dinledim yeni albümü.
Müthiş.
Bir şarkıcının sesine bu kadar mı yakışır tango?

PROFiLiNiN BAŞINA TC YAZMA MODASI

Facebook’ta yeni moda başladı. Facebook’taki hesaplarındaki ad ve soyadlarının önüne TC’yi ekliyor insanlar.
Öyle az da değil sayıları. Milyonlarca insan var profil isminin önüne TC yazan.
İnsanların Facebok’ta ya da Twitter’da kendi fotoğrafları yerine Türk Bayrağı kullanmaları düne kadar ‘Türk milliyetçiliği’nin bir ifadesiydi. Anlaşılan, ‘Barış Süreci’nin Türkiye’yi böleceğine ya da yeni Anayasa’dan Türk tanımının çıkarılacağından yana kuşku duyanlar Türkiye Cumhuriyeti’ne sahip çıkacaklarını belli etme adına bu yola başvurdu.
“İsimlerimizin başına TC koyunca ne oluyor? Ben koymadım, şimdi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ya da Türk değil miyim? Türklüğümden şüphem yok. Bırakın kendini Türk olarak görmeyenler isimlerinin önün etnik kimliklerini yazsınlar” diye ‘milliyetçi dalga’ya göğüs gerenler de var Facebook’ta, “İnsanları ikiye böldünüz. Yapmayın, etmeyin” diye itiraz eden de.
Nereden bakarsanız bakın, ilginç bir gelişme.

CEBRAİL’İN ŞİİR KİTABI

Yoğun bir ‘iş seyahati’ programım var nisan ayında. Önce bir haftalık Arjantin seyahati, ardından ‘4. Televizyon Ödülleri’ nedeniyle Antalya derken, hafta sonları fırsat bulup da gidemeyeceğim için, ilk fırsatta attım kendimi Kartepe’ye.
Giderken ‘4. Antalya Televizyon Ödülleri’ne başvuran eserleri izlemek için bir koli dolusu CD ve DVD’yle bir de şiir kitabı aldım yanıma.
Onlarca CD ve DVD seyrettikten sonra uzandım salıncağa, başladım ‘Toprağın Yağmuru Beklediği Yerdeyim’ adlı kitaptaki şiirleri okumaya.
Püfür püfür esen rüzgar ve kuş cıvıltıları arasında bir solukta okudum hepsini.
Kanal D’nin en uzun soluklu programlarından olan ‘Magazin D’nin yapımcısı sevgili Cebrail Mungan’ın tarzını bir nebze olsun yansıtabilmek için ‘Özlemle’ adlı şiirinden bir bölümünü paylaşmak istedim:
…İstasyondan kalkan
Tren gibisin.
Seninle vedalaşanların
Duygusunu bilemezsin
Raydan başka yolun yoktur
Unutma.
Özlemle bekleyenlerin
Durağı çoktur.

OLCAN’A 45 DAKİKA OLCAY DİYEN SPİKER

13_01_2012-0T1VAkhisar Belediyespor’la Trabzonspor maçını Kartepe  İstanbul yolunda TRT radyolarından dinledim.
Maçın ilk yarısı 0-0 bitti.
Trabzonspor ikinci yarıya iki futbolcu değişikliğiyle başladı. Maça giren futbolculardan biri Olcan Adın’dı.
Maçı anlatan Murat Ünlü gibi deneyimli bir spor spikeriydi.
Yılların spor spikeri, maç bitene kadar Olcan’a, Olcay dedi.

GÜNÜN SÖZÜ
Dişisine kötü davranan tek hayvan insanoğludur. (Jack London)