4 EYLÜL 2018 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye’de ‘Yerli Oscar’ diye lanse edilen ödül töreni çok, Oscar gibi saygın ve uzun soluklu olan yok…

Birçok sebebi var bunun. Onlar bir yana, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in önümüzdeki yıl Uluslararası Antalya Film Festivali bünyesinde Oscar gibi bir yarışma yapacaklarını açıklaması önemli. Çünkü, “Uluslararası ile birleştirerek ulusal film yarışmasını bitirdi” diye eleştirilen Türel, yaptı bu açıklamayı:

Amerika’nın Oscar, İngiltere’nin Bafta, İtalya’nın Donatello, Fransa’nın Sezar, Arjantin’in Mantin Fierro, Japonya’nın Japenese ve Kore’nin Daejong ödülleri gibi, Türk üretimlerini de ödüllendireceğiz.”

Peki nasıl olacak bu?

Yarışmaya, o yıl içinde vizyona girmiş, girmese bile festivallere katılmış bağımsız filmler aday olacak.

Yapımcı, yönetmen, oyuncu, müzisyen, sanat yönetmeni, ışıkçı, sesçi, montajcı, efekt, renk düzeltme ve ses tasarımı gibi sinemanın her alanında verilecek ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’ ise şöyle belirlenecek:

Sinemanın yanı sıra sinemayı besleyen plastik sanatlar, edebiyat, müzik, üniversitelerde bu alanda çalışanlar ve yazarlar gibi farklı sektörlerin uzman kişilerinden oluşacak büyük jüri, dünyadaki gibi özel bilgisayar yazılımıyla oy kullanacak. Önce adaylar belirlenecek, sonra da ‘Türkiye Sinema Endüstrisi Ödülleri’ni kazananlar…

Umarım, hayata geçer ve uzun soluklu olur TSEÖ…

‘EŞKIYA’, MURO’NUN İKİNCİ BAHARI OLUR!

Atv’nin sevilen dizisi ‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’, sezona iki eksikle başlayacaktı.

Deniz Çakır’la Olgun Şimşek’in diziyle yollarının ayrılmasının üzerinden çok geçmeden yapım şirketi, iki önemli ismi kadroya dahil etti. Çakır’la Şimşek gitti, onların yerine Hüseyin Avni Danyal ile Mustafa Üstündağ geldi.

İki oyuncunun nasıl karakterlerle diziye dahil olacaklarını bilmiyorum. Üstündağ’a sordum, “Raci Abi (Şaşmaz), ‘Güzel bir şeyler yazıyorum’ dedi. Olur herhalde güzel bir rol” şeklinde konuştu.

‘Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz’ın senaristleriyle Üstündağ’ın yolu ilk kez kesişmedi.

Malum, oyuncunun yıldızı, Raci Şaşmaz ve Bahadır Özdener’in senarist olduğu ‘Kurtlar Vadisi’nde parladı. Üstündağ’ın başarıyla canlandırdığı Muro karakteri üzerine film yazılıp çekildi, iyi de gişe yaptı.

Oyuncu, ‘Kurtlar Vadisi’nden sonra da başarılı işlerde rol aldı ama hiçbir karakter Muro’nun önüne geçemedi. Şaşmaz ikilisinin Üstündağ’a ‘Eşkıya’da yazacağı rolün Muro’yu unutturması, onun da da oyunculukta ikinci baharını yaşaması mümkün.

HANDE, TOEFL’A GİRMEDİ İNGİLİZCE ŞARKI SÖYLEDİ

Hande Yener’in ‘Love Always Wins’ adlı video klibine yapılan yorumları okuyunca şaşırmadım, ama üzüldüm.

Çünkü İngilizce şarkı söyleyip, ona bir de klip çeken Yener’i tebrik eden birkaç kişi… Buna karşın beğenmeyen, eleştiren ve alay eden dünya kadar! Eleştirilerin çoğu da şarkıcının İngilizce telaffuzu üzerine…

Sanırsın Hande Yener, İngilizce bir parçayı kendince yorumlamadı, Amerika ve İngiliz üniversitelerinin İngilizce seviye sınavı TOEFL’a girdi.

Yener’i İngilizce’den sınıfta bırakanların TOEFL birincisi olup olmadığını bilemem. Ancak sosyal medyadaki Türkçelerine baktım, bana pek parlak gelmedi.

Elbette ki, insanlar beğenmediklerini eleştirmeli ama bunun da bir dozu olmalı. Eleştirirken, insanları üretmekten ve yeni şeyler denemekten soğutmamalı.

GÜNÜN SÖZÜ

Yastık değil, kafa rahat olacak. Döşek değil, vicdan rahat olacak. Ve insan; yorgana değil, huzura sahip uyuyacak. (Tolga Akpınar)