3 EYLÜL 2018 PAZARTESİ  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Sosyal medyada kendisiyle dalga geçen iki şarkıcı var; Yıldız Tilbe ve Aleyna Tilki… Müzik türleri, yaşları farklı, ama sosyal medya kafaları aynı…

Aleyna Tilki, kendi trolü gibi takılıyor sosyal medyada… “Aleyna Tilki kafası”nın stratejisi; az, ama öz paylaşım yapıp, kendisiyle, eleştirenlerle dalga geçmek.

“Yıldız Tilbe kafası” daha farklı, kızdığı her yoruma yanıt var onda…

Şarkıcı, “Darwin yaşasaydı evrimi reddederdi. Onun zamanında bilim bu kadar ilerde değildi. Ne bilsin zavallı. DNA bile şunun şurasında yeni keşfedildi” diye yazınca olay oldu. “Evrim Teorisi”ni savunanlar hakaret ve küfür yağdırınca şarkıcının tepkisi şu oldu:

“Evrime inanmıyorum, zorla mı inandıracaksınız? Küfürleriniz, hakaretleriniz size aittir, modern cahiller.”

“Atalarının maymun olduğunu söyleyenler evrilmeye devam etsinler. Beni Allah yarattı. Maymunlarla işim yok. İnsan olana kadar evrilirsiniz, İnşallah zamanınız yeter.”

“Evet ben çamurdan yaratıldım, bu sizin niye gücünüze gidiyor? Ben mutluyum çamurluğumdan. Sizin maymunluğunuzdan memnun olmanız beni rahatsız etmiyor.”

“Darwin, bana kurban olsun.”

Kendisine yönelik eleştirilere böyle birçok twitle karşılık veren Tilbe’nin şu saptaması önemli:

“İstediğim konuda düşüncemi yazarım. Size mi soracağım? Beğenmiyorsanız, takip etmeyin. Engelliyorum, başka isimle yine takip ediyorsunuz.”

Maalesef sosyal medya, hoşgörüsüz, karşı fikre saygısız, herkesin kendisi gibi düşünmesini isteyen, kapıdan kovulunca bacadan giren yüzsüzlerle dolu.

TELİF KANUNU’NUN TAM ZAMANI ŞİMDİ

Antalya’da karşılaştığım Sinema Genel Müdürü Erkin Yılmaz ve eski Sinema Genel Müdürü şimdi Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Abdurrahman Çelik’e, bir türlü yasalaşmayan Telif Kanunu Tasarısı’nın akıbetini sordum. Yılmaz, Çelik’in Sinema Genel Müdürü olduğu yıllarda üzerinde çalışılan ve kendi döneminde tamamlanan tasarının TBMM’de beklediğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sistemi uyarınca, tasarının TBMM gündemine gelmesi için artık Bakanlar Kurulu kararı değil, yasalaşması için Meclis açıldığında bir milletvekilinin onu gündeme getirmesi yeterli. Sektörün merakla beklediği tasarı, TBMM’de ilgili komisyonda görüşüldükten sonra Meclis’in gündemine gelecek ve burada kabul edilince yasalaşacak.

Türk dizileri, dünyanın pek çok yerinde ülkemizin tanıtımı, turizmi, ihracatı ve yabancılara konut satışına büyük ivme kazandırmışken, Antalya’da ve İstanbul’da uluslararası film platoları yapılırken, Türkiye’de film, dizi çekecek yabancılara teşvik getirecek ve de emek hırsızlığına son verecek yeni Telif Kanunu’nun tam zamanı…

Sinema Genel Müdürlüğü’nün “Türkiye’de Film Çekimi” videosuna koyduğu “Tinker Tailor Soldier SPY”, “Taken 2”, SkyFall 07”, “The Two Faces Of January”, “Ghost Rider Spirit of Vengeance”, “The Water Diviner” ve “ARGO” gibi yeni Hollywood filmlerinin ülkemizde çekilmesi bile bu kanuna bağlı.

GÜNÜN SÖZÜ

Eğer yıldızlar insan olsa, gökyüzü onlara dar gelir, sığmazlardı. (Cengiz Aymatov)