10 OCAK 2018 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’un taraflarla yaptığı bir dizi görüşme sonunda bulduğu ve yeni sinema kanun tasarısına koydurduğu madde, film yapımcılarıyla başta CGV Mars olmak üzere tüm sinema işletmecilerinin kabul etmesi gereken en ideal çözüm.
Tasarı, bu haliyle TBMM’den geçerse, sinema işletmecilerinin yapacağı şu:
Yiyecek satışından yapımcılara pay vermek istemeyenler, ya bileti ayrı, yiyeceği ayrı satacak ya da kampanyalı satıştan elde edilen hasılatı eşit paylaşacak. Böylece yapımcılar, sinemaların yaptığı kampanyalı satışlar yüzünden hak kaybına         uğramayacak.
Sattığı üründen yapımcıya pay vermek istemeyen, kampanyalı bilet satışı yapmayacak.
Hal böyleyken ve de sinema salonlarının en iyi iş yaptığı karne tatili yaklaşırken bu kriz bitmeli! Hiçbir kişi ve kurumun çıkarı, kaprisi, yeni filmlerin seyircisiyle buluşmasını engellememeli.

TÜRKÜOLA’YA ESER
HIRSIZLIĞI SUÇLAMASI 

Özen Film’in sahibi ve müzisyen Mehmet Soyarslan, Türküola’nın çıkardığı ‘Cem Karaca ve Apaşlar’ albümünde sözleri ve bestesi kendisine ait eserlerin sahibi olarak Yılmaz Asöcal’ı görünce, hemen harekete geçti.
Soyarslan, internetten     195 TL’ye aldığı LP’yi çıkaran Türküola’ya ihtarname yolladı. Şirketin yanıtı şu oldu:
“Söz konusu ihtarnameyi reddetmekteyiz. Çünkü ihtarnamede bahsi geçen eserlerin yer aldığı 45’lik ve albüm tarafımızdan değil, bizden farklı bir firma ve isim benzerliği bulunan Almanya’daki Türküola     GMBH’nındır.”
Soyarslan, üyesi olduğu meslek birliği MSG’ye yaptığı başvuruya ise durumu Alman telif kuruluşu GEMA’ya bildireceklerini, dava içinse Almanya’dan bir avukat tutması gerektiği tavsiyesini aldı.
60’lı yılların önemli rock gruplarından Apaşlar’ın kurucusu ve gitaristi olan, sözlerini yazıp, bestelediği ‘Resimdeki Gözyaşları’nı o dönem birlikte çalıştıkları Karaca’nın söyleyip meşhur ettiğini anlatan Soyarslan, şunları söyledi: “Albümün A1’i olan ‘Resimdeki Gözyaşları’nın İngilizcesi ‘Tears’ın da söz ve bestesi bana ait. Yılmaz Asöcal, o eserim gibi ‘Ayrılık Günümüz’ şarkımın sahibi olarak da kendisini gösterdi. Asöcal, aynı albümdeki Orhan Veli’nin ‘İstanbul’u Dinliyorum’ şiirini ve Aşık Mahsuni’nin ‘Elim Kolum Kelepçeli Oy Babo’ eserini de kendine mal etti.”

‘VUSLAT’I İZLEYENLER
GOOGLE’DA NEYİ ARADI? 

TRT 1’de pazartesi akşamı ‘Vuslat’ adlı yeni bir dizi başladı. Proje, Uğur Veli ve Raif İnan’ın yapımcı olarak ilk dizisi. Betül Yağsağan’ın senaryosunu yazdığı, başrollerini Kadir Doğulu, Devrim Özkan ve Mehmet Özgür’ün paylaştığı ‘Vuslat’ı izlerken bir yandan sosyal medyaya baktım, neler yazılıyor diye… İlk dikkatimi çeken, kanalın iki dizisinden projeye gelen destek oldu.
‘Diriliş Ertuğrul’ ve ‘Elimi Bırakma’nın resmi Twitter hesapları, attıkları tweet’lerle TRT 1’in yeni dizisine başarılar diledi.
Proje günümüzde geçse de, alt metninde işlenen konu bilindik değil. ‘Vuslat’, ‘İyi insan’ olmayı gizemli bir ‘aşk yolculuğu’ ve İbni Arabi’nin ‘Satranc-ı Urefa’ oyunuyla anlatacak bir proje. O yüzden yayınlandığı saatlerde birçok izleyici ilk kez duydukları ‘Satranc-ı Urefa’nın ne olduğunu merak edip, internetten aradı.
Özel kanalların, ocak ayında yeni dizi yayınlamaması, bu karara uymayan TRT1’e yaradı. ‘Vuslat’ın ilk bölümü 4.4 reytingle Total’de altıncı, AB grubunda ise 5.45 reytingle günün en çok izlenen ikinci yapımı oldu.

GÜNÜN SÖZÜ

Kendi mutluluğundan başka hedefi olmayan insan kötüdür. (Tolstoy)