13 OCAK 2018 PAZAR  –  MİLLİYET VATAN  –  ALİCE

Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmazda Alparslan Çakırbeyli’yi canlandıran Yunus Emre Yıldırımer, geçen sezon aynı dizide rol alan Melissa Özge Yıldırımerle evli…
2012’de evlenen Yıldırımer çiftinin arkadaşlıkları 10 yıl önce Haliç Üniversitesi’nde okurken başladı. Kendisinden yedi yaş küçük Melissa Özge’yle yedi yıldır evli olan Yunus Emre Yıldırımer’in isteği bir an önce baba olmak. Melissa Özge Yıldırımer’in isteği ise, çocuk değil, kariyer.
Kaynarca da bunu bildiği için Funda Barın’la Ata Türkoğlu’nun düğününde Melissa Özge Yıldırımer’e, çocuk yapması konusunda bir hayli baskı kurdu. Kaynarca, genç oyuncuya, “İleride benim gibi pişman olmamak için bir an önce çocuk yapın. ‘Önce kariyer, sonra çocuk’ nedir? Artık oyuncular çocuk da yapıyor, kariyer de” dedi. Kaynarca, baktı ki Melissa Özge Yıldırımer, tavsiyesini pek dinleyecek gibi değil, ona şöyle açık bir çek verdi:
Yunus Emre’nin bir an önce baba olmak istediğini biliyorum. O yüzden sana şöyle bir teklifte bulunuyorum. Bir çocuk yapın, ben de sana istediğin hediyeyi alayım.”
Melissa Özge Yıldırımer, Kaynarca’nın bu teklifine karşılık yarım ağızla da olsa “Olabilir” yanıtı verdi.

‘DOGS OF BERLIN’DEKİ ‘ALMANCI’ TÜRKLER!

Netflix’in 7 Aralık 2018 tarihinde yayına soktuğu 10 bölümlük ‘Dogs of Berlin’ birçok yönüyle ilginç bir dizi. Dogs of Berlin’de iki ana karakter var, ikisi de polis, ama biri Alman, diğeri ise Türk asıllı Alman vatandaşı. Dizinin senaristlerinden biri Erol Yeşilkaya. Başroldeki Ferhat Yardımın yanı sıra Deniz Orta, Sinan Farhangmehr, Özgür Karadeniz, İmad Mardinli, Tayfun Bademsoy, Cem Öztabakçı ve Eray Eğilmez gibi Türklerin oynadığı dizide, anlatılanlar da çok tanıdık. Kazanan takımın Dünya Kupası’na gideceği Almanya’yla Türkiye milli maçına bir gün kala, Alman Milli Takımı’nın Türk asıllı milli futbolcusu Orkan Erdem öldürülür.

İlginç karakterler
Almanya Milli Takımı’na alınması ırkçıları, Türk Milli Takımı’nı tercih etmediği için milliyetçi Türkler’i kızdıran Orkan Erdem’i kimin öldürdüğünü araştırmak için emniyette özel bir tim oluşturulur. Timin başına Felix Grammer’in oynadığı Alman Kurt Krimmer’le birlikte Ferhat Yardım’ın canlandırdığı Türk asıllı Alman polisi Erol Birkan ortak lider olarak atanır.
Berlin Emniyet Müdürü gibi cinayet büro polisleri “Kurt Krimmer” ve “Erol Birkan” da ilginç tiplerdir.
Lezbiyen emniyet müdürü, “Neo Nazi Örgütü”nün eski üyesi, suç örgütleriyle bağlantılı Alman bir polis, Türk asıllı eşcinsel ve de balkonunda esrar yetiştirip içen bir narkotikçi…

Türkler’in çektikleri
Türk düşmanı Neo Naziler, ırkçılar, uyuşturucu ve alkol batağındaki insanların cirit attığı dizide, Alman taraftarlar, takımlarının Türkiye karşısındaki tek golünü atıp, penaltıyı kaçıran Gabon asıllı futbolcuyu maymun taklidi yaparak protesto eder. Yabancıların milli takımlarında oynamasına karşı olan, Orkan Erdem’i öldüreni ‘kahraman’ ilan eden Neo Naziler, Türkiye’nin 2-1 kazandığı maçtan sonra, sokaklarda Türk avına çıkar ve gördüklerini “Defolun gidin, ülkenizde sevinin” diyerek saldırır.
Dogs of Berlin”de, Avrupa’nın en gözde futbolcusu Erdem’i öldüren olağan şüpheliler Berlin’deki radikal dinci Araplar ve Yugoslavlar’ın yönettiği ‘Bahis mafyası’dır. Almanya’da yükselen ‘yabancı düşmanlığı’nın, ‘Almancı’ olarak nitelendirilen Türklerin Berlin’de yaşadıkları bütün çıplaklığıyla anlatılıyor dizide…
Dogs of Berlin’ (Berlin Köpekleri), konusu ve sert anlatım tarzıyla her bölümü merakla izlenen bir dizi.

GÜNÜN SÖZÜ
“Yaşlanarak değil, yaşayarak tecrübe kazanılır, zaman insanları değil armutları olgunlaştırır.” (Peyami Safa)