MİLLİYET CADDE – 4 EYLÜL 2016 PAZAR  –  ALİCE

Ajda Pekkan’a niye “Süperstar” dendiğini anlatacak değilim. Zaten gerek de yok buna…

İster medya taksın bu ünvanı ona, ister halk. Sonuçta yakışıyor mu bu ünvan ona?

Evet… Hem de biçilmiş kaftan gibi…

Günümüz gençleri bilmeyebilir, yaşı müsait olanlar tanıktır Ajda Pekkan’ın Türk kadınları için yıllarca nasıl çağdaş bir rol model olduğuna…

Pekkan’ın söz – beste gibi yetenekleri yok, ama işine büyük bir aşkla bağlı olmak, kendine iyi bakmak ve 50 yıl zirvede kalmak gibi meziyetleri var.

Süperstar’ın, star kumaşından anlamak, star ışığını yakalamak gibi bir yeteneği daha varmış. Onu da yeni öğrendim.

Özerman’ın hafızası

Murat Boz, Harbiye Açıkhava’daki konserinde, “İlk kez çıkıyorum burada” deyince ünlü organizatör Erkan Özerman itiraz etti:

“Sekiz yıl önce Ajda’nın konserine gelmiştim Açıkhava’ya. Ajda, o konserde iki genç çıkarmıştı sahneye. Onlardan biri Murat Boz, diğeri Ziynet Sali’ydi. Murat Boz, bir şarkı söylemişti. Ajda, Murat Boz için bana, ‘Elinden tutarsan, dünya çapında star olacak bir yetenek’ demişti. Ziynet Sali, birkaç Rumca şarkı söyleyince, dinleyiciler ‘Biz seni dinlemeye geldik’ diye itiraz edince Ajda, ‘Beni çok dinlediniz. Yine dinlersiniz. Bunları ilk kez dinliyorsunuz, ama ileride çok dinleyeceksiniz’ demişti.”

‘Amazon’daki genç

Murat Boz’un o gece Ajda’yla sahneden çekilmiş bir fotoğrafı var mı diye araştırınca da, şarkıcının abisi ve menajeri Ali Boz’dan, sadece fotoğraf değil, ilginç anekdotlar da aldım.

Neler mi onlar?

Murat Boz’un doğduğu yıl (1980) Ajda Pekkan, “Yılın Şarkıcısı” olarak altıncı kez   Altın Kelebek almış.

Tarkan’ın vokalistliğinden ayrıldıktan sonra, solist olarak henüz rüştünü ispat etmemiş Boz’u dinleyicilerine, “Geleceğin starı” diye takdim eden Ajda Pekkan, 2007 yılında da ‘Cool Kadın’la Altın Kelebek kazanmış, ‘En İyi Kadın Şarkıcı’ olarak…

Aynı törende ‘Yılın En İyi Çıkış Yapan Şarkıcısı Ödülü’nü havaya kaldıran kimdi biliyor musunuz?

Ajda Pekkan’ın star ışığı gördüğü için sadece Harbiye Açıkhava’da sahneye çıkarmakla yetinmeyip ‘Amazon’ şarkısının klibinde bile oynattığı Murat Boz…

 

20 PLAKÇI CD YAPMADI, AMA MÜZİK STARI OLDU

Chloe Govan’ın yazdığı ‘Taylor Swift – Amerika’nın İyi Kızı’ kitabı, müzik dünyasının yeni starı Taylor Swift hakkında okuduğum ilk kitaptı. Aradan birkaç ay geçti, Jill Parker imzalı ‘Tay – Taylor Swift’in Hikayesi’ni okuyorum şimdi. Taylor Swift’in kendini anlattığı Chloe Govan’ın kitabında olmayan, hayatına dair birçok ilginç ayrıntı Jill Parker’ın yazdıklarında var.

Örneğin, şarkıcıdaki bitmek bilmeyen inat ve hırs.

Demo CD’sini verdiği 19 plakçıdan ‘Red’ yanıtı alan Taylor Swift, yirminci kapıyı da çalar:

“Merhaba! Ben Taylor Swift. 11 yaşındayım. Albüm yapmak istiyorum. Bu da CD’im.”

Görevli, “Ah, çok tatlısın. Ama biz 18 yaşından küçüklerle albüm anlaşması yapmıyoruz. Neden biliyor musun? Çünkü çocuklar country müzik dinlemez” der.

Swift, “LeAnn Rimes 13 yaşındayken bir numara olmuştu ama” diye ısrar edince görevli, “Beni yakaladın, tatlım” der ve CD’yle birlikte telefon numarasını da bırakmasını tembihler.

Kızdıran nasihat

19 plakçının “Hayır” dediği Taylor, 20’nci plakçıdan albüm sözü değil nasihat alır:

“Sesin güzel, tatlısın, başarılı olabilirsin, ama başkalarının eserlerini değil, kendin yeni şeyler denemelisin.”

Taylor önce kızar, ama sonra bu tavsiyeleri dinler, yazdığı sözler ve yaptığı şarkılarla dünya starı olur.

Taylor Swift’e CD yapmayan 20 plakçı, o satış rekorları kırıp, ödüller aldıkça nasıl hayıflandıklarını tahmin etmek, hiç de zor olmasa gerek.

Demek ki neymiş?

Müzik kulağı olmayan, stardan anlamayan plakçı, jüri sadece bizde yok…

Görünen o ki Amerika’da da bol miktarda var onlardan…

Reddedilen her şarkıcıda Taylor Swift’teki ses, yetenek ve hırs yoksa, heba olup gitmişlerdir şöhret yolunda.