MİLLİYET TV – 2 AĞUSTOS 2014 CUMARTESİ  –  ALİ EYÜBOĞLU

“Yaz ekranı” dediğiniz ne ki! Ramazan bitti, yazın çoğu gitti, azı kaldı… Çok değil bir, birbuçuk ay sonra başlayacak kanallar arasındaki asıl büyük reyting yarışı… “Yaz ekranı”nı Ziraat Türkiye Kupası gibi düşünün… Okullar açılır açılmaz başlayacak “Yeni yayın dönemi”ni ise Süper Lig gibi kalır Ziraat Türkiye Kupası’nın yanında… Yaz aylarında 20’lere kadar inen reyting, 50’ye yaklaştıkça reklam pastasından en büyük dilimi almak için kıran kırana bir reyting savaşı yaşanır kanallar arasında… Savaşı kazanmanın olmazsa olması güçlü silahlardır. Televizyon kanallarının “yeni yayın dönemi”nde ne gibi silahlara sahip olduklarını öğrenmek için tek tek aradım Kurumsal İlişkiler Departmanı’nın yöneticileri… Bu satırların kaleme alındığı an itibarıyle tarafların “silah envanteri” sayfalardaki gibiydi.

BU DİZİLER STAR TV’Yİ YİNE BİRİNCİ YAPAR MI? Yeni yayın döneminde işi en zor kanal Star TV. Çünkü Acun Ilıcalı’nın hazırladığı ya da sunduğu yarışmalar yok artık kanalda… Acun Ilıcalı sayesinde haftanın üç günü, “Muhteşem Yüzyıl” sayesinde ise çarşamba akşamlarını birinci kapatıyordu Star TV. Kanalın yöneticileri bakalım, Acun Ilıcalı’nın yarışmaları ve “Muhteşem Yüzyıl”dan boşalan yeri hangi yapımlarla dolduracak? Star TV’nin yeni yayın dönemi için en iddialı dizisi Erdal Beşikçioğlu ile İbrahim Çelikkol’un başrolünü paylaşacağı “Herkes Düşmanını Tanıyacak”. Erdal Beşikçioğlu, son dizisi “Behzat Ç.”de “yasa”lardan çok “kendi yasası”nı uygulayan  bir karakter yaratmıştı. Yeni dizisi “Herkes Düşmanını Tanıyacak”ta üstlendiği rol gereği Beşikçioğlu’nun eli daha rahat. Bakalım bu ona nasıl bir avantaj sağlayacak? Üstelik bu kez yanında İbrahim Çelikkol gibi bir yeni jön de olacak. Erler Film – Türker İnanoğlu, Berk Oktay’ı çok sevdi… “Akasya Durağı”, “Arka Sokaklar” ve “Alev Alev”den sonra “Aşktan Kaçılmaz”, Oktay’ın oynadığı dördüncü Erler Film dizisi. Berk Oktay’ın bu kez partneri düşük reytingine rağmen MİT’in gençleri istihbaratçılığa özendirmek amacıyla ısrarla devam etmesini istediği “Kızıl Elma”dan ayrılan Pelin Akil. “Kızıl Elma”da “Zeynep Gevher” adlı Makedon ajanını oynayan Akil, bu kez aşk acısı çeken “Savcı Yasemin” olarak çıkacak seyirci karşısına. TMC Film’in Star TV’ye yapacağı “Nihakına Beni Çağır”ın başrol oyuncuları Sinem Kobal, Bennu Yıldırımlar ve Selma Ergeç dışında hiçbir şeyi belli değil.

“ÖZCAN DENİZ’Lİ BİR DİZİ” AMA… ozcan-denizTelevizyoncu Saner Ayar, Onur Güvenatam’la Türk dizilerini Ortadoğu’ya sevdiren MBC Group ortaklığında kurulan 03 Türkiye Medya Prodüksiyon Şirketi’nin ilk işi olacak dizinin kanalı ve başrol oyuncusu belli. Özcan Deniz’in başrolünü paylaşacağı dizinin oyuncu kadrosu ve konusu henüz netleşmedi.

ORTAK DÜŞMANLARI “REYTİNG CANAVARI” nurgülEndemol aslında dünyanın önde gelen format şirketlerinden biri. Endemol Türkiye’nin iki sezondur televizyonlara yaptığı yarışmalar tutmadığı için kaldırılınca şirketin yöneticileri değişti. Endemol Türkiye, yönetim değişikliğiyle birlikte kendine format da attı ve dizi sektörüne girmeye karar verdi. Hatta kısa vadeli planlarında yerli, uzun vadeli planlarında ise uluslararası sinema filmi bile var. İşin bu kısmı bir yana, Türkiye’de yaptıkları işler reyting almayan Endemol Türkiye, dizi çekmeye karar verince el sıkıştıkları ilk oyuncu Erkan Petekkaya, ikincisi de son üç dizisi de tutmayan Nurgül Yeşilçay oldu. Endemol Türkiye ve Nurgül Yeşilçay, henüz cast çalışmaları bitmeyen ve konusu netleşmeyen diziyle şeytanın bacağını kırabilecek mi?

GANİ MÜJDE SÜRPRİZ YAPACAK

Ünlü senarist ve yapımcı Gani Müjde, yeni yayın döneminde bir dizi de Star TV’ye yapacak. Dizinin konusu ve oyuncuları şimdilik sır! Ünlü mizahçı malzemeyi tuza batırdı, turşunun oluşmasına az kaldı!

“SERÇE SARAYI” VE “PROPAGANDA”

Satın aldığı gayrimenkullerin çokluğu yüzünden Cihangir’in adının şov dünyasında Sinangir olarak anılmasına yol açan yapımcı ve sunucu Sinan Çetin, epeydir dizi çekmiyordu. Çetin bu suskunluğunu, ünlü filmi “Propaganda”yı dizi yaparak bozmaya karar verdi. Star TV’nin “Serçe Sarayı” dahil olmak üzere birçok dizisi gibi bu dizi hakkındaki bilgi şu cümleyle sınırlı: “Plato Film, ‘Propaganda’ filmini Star TV’ye dizi yapacak.” Bekleyip, göreceğiz!

HERKES DÜŞMANINI TANIYACAK erdal-beşikçioğlu-192840_karadaglar_ali_ibrahim_celikkol_kimdir4c24ec7d8cb29120071e2efbba5ca12fYapımcı: Reaksiyon Yapım Senaristler: Ozan Aksungur, Emre Özdür Konsept danışmanı: Cüneyt Aysan Proje danışmanları: Bahadır Özdener, Başar Başaran Yönetmen: Onur Tan Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, İbrahim Çelikkol, Selen Soyder, Yurdaer Okur, Nehir Erdoğan, İsmail Demirci ve Savaş Özdemir. Konu: Reaksiyon Yapım’ın dizisi, özel kuvvetler mensubu bordo bereli istihbaratçı yüzbaşıyla, özel harekât kökenli başbakanlık korumasının hikâyesini konu alıyor. Erdal Beşikçioğlu, son dizisi “Behzat Ç.”de “yasa”lardan çok kendi yasası”nı uygulayan  bir karakter yaratmıştı. Beşikçioğlu’nun eli bu kez daha rahat. Bakalım bu ona nasıl bir avantaj sağlayacak?

AŞKTAN KAÇILMAZ 150620141015234605707_2Yapım: Erler Film 

Yapımcı: Türker İnanoğlu
Senaryo: Mahinur Ergun
Yönetmen: Mete Balekoğlu
Oyuncular: Berk Oktay, Ceren Hindistan, Pelin Akil, Çağdaş Onur Öztürk, Umut Karadağ, Macit Sonkan, Seray Gözler, Ayten Soykök.
Konu: Nişanlandığı gece nişanlısı tarafından aldatılan Savcı Yasemin (Pelin Akil), yaşadığı aşk acısıyla kendini geçici görevle Mardin’e kadar savurur. Nişanlısı narkotik şube komiseri Ali’nin (Çağdaş Onur Öztürk) şimdilik sevdiği kadının gidişini seyretmekten başka yapacak bir şeyi kalmamıştır. Yasemin, aşk acısının hızıyla Mardin’e kadar savrulur ama burada nelerle karşılaşacağından bihaberdir. Hele uçakta tanıştığı Mardinli Berzan’ın (Berk Oktay) hayatında önemli roller oynayabileceğini hiç tahmin etmemektedir.