MİLLİYET CADDE – 15 OCAK 2017 PAZAR  –  ALİCE

21 Ocak’ta başlayacak ‘Survivor 2017’nin tanıtım filmlerini izledim. Aralarında tanıdıklarım olduğu için ‘Ünlüler’in ne dediklerine özellikle dikkat ettim.

12 ünlüden 10’u gerek hareketleri, gerekse sözleriyle ‘Survivor’da ne denli iddialı olduklarını ilk tanıtım filmiyle gözler önüne serdi. ‘Ünlüler’ takımının en iddiasız yarışmacılarıysa Dünya Serbest Dalış Rekortmeni Şahika Ercümen ile oyuncu Seda Demir’di. Tanıtım filmindeki Demir, ‘Survivor’a değil de, yeni bir dizi için deneme çekimine gidiyor sanki.

Yol yakınken biri hatırlatsın Demir’e, “Dominik’te seçmeler değil, aksiyon var, aksiyon” diye… Ya Şahika Ercümen’e ne demeli? Dünya Serbest Dalış Şampiyonu Ercümen, Dominik’e ‘Survivor’a değil, üniversiteli bir grup kızla dalış kampına gidiyor gibi. Dominik’in denizine tüpsüz serbest dalış yaparak balık avlayacak olmak avantaj, ama yetmez.

‘Survivor’ı yıllarca ekrandan ve bir kez de Dominik’e gidip yerinde izlediğim için biliyorum, rakiplerine – tüplü ya da tüpsüz – de dalmadan olmaz! Ercümen’in yıllarca dalış yapıp, rekor kırdığı derin ama sakin sulara benzemez ‘Survivor’daki yarışmacılar. Tanıtım filminin naif ikilisinin içinden savaşçı Şahika Ercümen ve Seda Demir çıkmazsa, Dominik’i göremeden veda ederler yarışmaya. Şimdilik ‘Ünlüler’ arasında ‘en zayıf halka’ olarak görünen ikili ne yapacak  ‘Survivor”da?

TANITIM FİLMİNDE KİM, NE SÖYLEDİ?

Eski milli futbolcu Serhat Akın: Ünlülerin gönlüne taht kurmaya gidiyorum. İsteseler de, istemeseler de…

DJ Berna Öztürk: En güçlü olmayı bilirim. En iyisini ben yaparım.

Oyuncu Furkan Kızılay: Bu sene çok farklı bir ‘Survivor’ olacak. (Sus işareti yaparak) Gönüllüler duymasın.

Milli atlet Pınar Saka: Kazanmak için ne mi yaparım? Hayal bile edemezsiniz!

Şarkıcı Tarık Mengüç: ‘Survivor’a savaşmaya gidiyorum. Güç demek, Mengüç demek. Güç bende artık.

Milli kick boksçu Sabriye Şengül: ‘Survivor’ın kadın bir savaşçıya ihtiyacı vardı, işte ben geldim.

Şahika Ercümen: Benim için zafer derinliklerden geçer. Bu sefer nefesimi ‘Survivor’ için tutacağım.

Milli boksör Adem Kılıççı: Hayat bir boks maçı gibidir. Yenilgiyi düştüğünde değil, kalkamadığında yaşarsın. Şimdi yeni bir savaş başlıyor.

Oyuncu Seda Demir: Kendine güvenmek insanın en büyük zaferidir. Neden olmasın?

Şarkıcı Çılgın Sedat: Kim daha çılgın göreceğiz. ‘Survivor’ mı, ben mi? Çıldırtırım.

Mili atlet Sema Apak: Ben rakiplerimi düşünmem, onlar beni düşünsün.

Eski milli futbolcu İlhan Mansız: Kazanmak için savaşmak gerek. Savaşmak izin savaşçı olmak gerek.

 

‘HAVA ATALIM’ DERKEN, ‘HAVA’YA GİTMESİN PARALAR

Bir kayak merkezinin televizyon kanalında hava durumuna sponsor olması, doğru bir hamle mi? Bunun yanıtı, o reklamın doğru yapılıp yapılmadığıyla orantılı.

Örneğin Habertürk TV’de hava durumunun sundu sunar sponsoru, Erzurum’daki Konaklı ile Kayseri’deki Erciyes Kayak Merkezi.

İki kayak merkezinin sponsorluğundaki hava durumunda; Türkiye’deki kayak merkezlerinde kar kalınlığı ne kadar, beklenen hava ne gibi bilgiler var. Erciyes Kayak Merkezi, NTV Hava Durumu’nun da sponsoru. Kanalın hava raporunda belli başlı illerin hava durumları var ama kayak yapacakların ihtiyacı olan kayak merkezlerindeki kar kalınlığı, sıcaklık ve beklenen havaya dair tek satır yok. ‘Hava atalım’ derken, ‘hava’ya gitmiş olmasın paralar!

BKM’NİN 20 YILI 

Yılmaz Erdoğan’la Necati Akpınar’ın ortaklığında 1995’te kurulan Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM), 20’nci yılı nedeniyle ‘Hayalciler Birliği’ adında bir almanak çıkardı.

Erdoğan’la Akpınar’ın BKM’nin öyküsünü anlattıkları yayında, 1995’ten 2015’e kadar yaptıkları her etkinliğe dair bolca fotoğraf ve ayrıntı var. 1994’te Sertab Erener’in Lal konseriyle başlayan BKM’nin işleri, 2000’li yıllarla birlikte katlanarak arttı. BKM bugün; konser, tiyatro oyunu ve film konusunda sektörün önemli oyuncularından biri…

‘Hayalciler Birliği’nde BKM ile projeleri hakkında çıkan bazı haberler ve yazıların kupürleri de var. BKM’nin sahnelediği oyunlar, çektiği dizi ve filmler hakkında birçok haber, söyleşi yapmış, yazı yazmış biri olarak, kendimi bu yayında bulamazsam üzülürdüm. Ama vefasız çıkmadı ekip.

Yılmaz Erdoğan’ı BKM Mutfak’tan mezun olan ilk öğrencileriyle (Eser Yenenler, Büşra Pekin, Ezgi Mola, Celal Tak, Oğuzhan Koç, Bülent Emin Parlak, Pelin Öztekin, Metin Keçeci, Ersin Korkut’un da aralarında olduğu 22 kişi) bir araya getirip Milliyet için yaptığım söyleşinin tam sayfa kullanılması, bir başka sayfada ‘Mutfak’ta piştiler, sahneye düştüler’ haberimin yer alması mutlu etti beni.