23 EYLÜL 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Türkiye’de bir hafta her akşam konser verse hepsi de dolu geçecek Tarkan, koronavirüs kontrol altına alınmadan sahneye çıkmama kararı aldı. Şarkıcı, aldığı bu kararı ve gerekçelerini Instagram hesabından şöyle açıkladı:
“Sahneden, sizlerden bu kadar ayrı kalmamıştım hiç.
Galiba o yüzden de eksik, yarım her şey. Sevginiz, ilginiz, o alkış ve tezahürat sesleriniz, özetle ruhumun ilacı olan o güzel enerjiniz olmadan ben ben gibi değilim.
‘E o zaman neden konser yapmıyorsun?’ diyenlerinizi duyuyorum.
Pandemi…
Biliyorum belirli tedbir kuralları çerçevesinde konserler yapılıyor şu an ama ben benim konserlerim için riskli buluyorum. Çünkü biliyorum, biz bir araya geldik mi koparız.
Kimse tutamaz bizi. Kural mural tanımayız. Kırarız bütün zincirleri:)…
E kimseyi tehlikeye atmak istemem.
Şu virüsü kontrol altına aldığımızda (ki o da aşılarımızı oldukça olacak), düzlüğe çıktığımızda kavuşuruz…
Sabredin inci tanelerim.
Kavuşacağız mutlaka sabredin.”
Tarkan’ın bu açıklamayı yaptığı gün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, günlük vaka sayılarının yüksekliğine dikkat çeken şu paylaşımı yaptı:
“Bugünkü vaka sayısı 29 bin 338. Yeni can kaybımız 260. Vaka sayılarında 20 bini kritik eşik kabul ederken şimdi 30 bine yaklaşmış durumdayız. Sosyal ortamlarda çok dikkatli olun. Maskenizi kullanın. Yapmadığınız aşılarınızı mutlaka yaptırın. Kritik bir dönemdeyiz.”
Aşılı olanlar veya güncel PCR testi negatif çıkanlara konserlerin serbest olduğu Türkiye’de Tarkan gibi hayranlarının sağlığını düşünüp konser vermeme kararı alan başka şarkıcı var mı?
Bildiğim kadarıyla yok…
Üstelik Tarkan bu kararını, Sağlık Bakanı’nın “Kritik bir dönemdeyiz” açıklamasından altı saat önce kamuoyuna duyurdu.
Sosyal medyadan aşı olmayacağını, kimsenin kendisine PCR testi yaptıramayacağını açıklamasına rağmen şakır şakır konser veren de sanatçı, Tarkan da…
Aralarındaki farkı anlatmama gerek var mı?
Her şey ortada çünkü…

SOSYAL MEDYA SAZANLARI

<a href=Tarkan neden konser vermiyor" data-inline-image="true" />“Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuvarı öğrencisi 14 yaşındaki Arya Nur Güneş, 590 müzisyenin katıldığı II. Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda kendi yaş kategorisinde dünya birincisi oldu. Yine hiç konuşulmadı. Kendisini tebrik ederiz.”
Konser nedeniyle gittiği bir salonun koltuklarının birine enstrümanını yaslayıp, diğerinde oturup poz veren genç bir müzisyenin fotoğrafı üstündeki bu yazıyı kim paylaşıyorsa bilin ki tipik bir ‘sosyal medya sazanı’dır kendisi.
Neden mi?
Birincisi; Arya Nur Güneş’in dünya birinciliği doğru, ama devamında yazılanlar değil. Çünkü Güneş’in bu başarıyı elde ettiği gün yeterince yer aldı medyada.
İkincisi ve en önemlisi de şu:
Güneş, Luthiers Clar Uluslararası Viyolonsel Yarışması’nda dünya birincisi olduğunda yıl 2018’di.
2021’in sonuna geldik, Güneş’in yaşı oldu 17, Türk medyası ve Türkiye’nin dünya çapında başarılı gençlerine yeterince değer vermediği algısı peşindekiler, sosyal medyada paylaşıyor bu görseli.
Bırakın bu numarayı, çünkü bayatladı!

NAKİT YERİNE KREDİ KARTI YÜZDE 20 İNDİRİMLİ

Pegasus uçuşlarında içecek veya atıştırmalık bir şey aldığınızda kredi kartıyla ödeme, peşin paraya oranla yüzde 20 indirimli.
Kabin amirine sordum, “Daha bir ay olmadı” dedi.
Uçakta bir şey alıp ödemeyi nakit yaparsanız fiyatı 20 TL, kredi kartıyla
16 TL…
Kredi kartıyla ödemenin nakitten daha ucuz olmasının sebebi ne?
Pegasus, hosteslerinin eli paraya değip kirlenmesin diye buna başlamışsa, güzel.
Şayet Pegasus, bu yolla yolculardan data elde etmeyi amaçlıyorsa o başka!

GÜNÜN SÖZÜ

“Yalnızca kültürlü insanlar öğrenmeyi sever, cahiller ders vermeyi tercih eder.” (Albert Camus)