MİLLİYET – 14 ARALIK 2016 ÇARŞAMBA  –  ALİCE

Bayrak taşıyıcı havayolu olarak dünyanın en fazla ülkesine uçan Türk Hava Yolları" href="http://www.milliyet.com.tr/turk-hava-yollari/" target="_blank">Türk Hava Yolları, bir ilke daha imza attı.  THYAfrika" href="http://www.milliyet.com.tr/afrika/" target="_blank">Afrika ülkelerinden Tanzanya" href="http://www.milliyet.com.tr/tanzanya/" target="_blank">Tanzanya’nın şimdiye kadar iki şehrine uçuyordu. THY, 13 Aralık’tan itibaren Tanzanya’da uçuş yaptığı şehir sayısını üçe çıkardı. Altı yıldır Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi” seçilen THY, Dar Es Selam ve Kilimanjaro’dan sonra Tanzanya’nın özerk turizm adası Zanzibar’a da uçmaya başladı. Böylece THY, Afrika’da 32 ülkede 50 destinasyona sefer düzenleyen havayolu oldu. 

THY’nin pazartesi, çarşamba ve cumartesi günleri karşılıklı düzenlediği uçuşların bilet fiyatları gidiş – dönüş 636 dolardan başlıyor.

Abeid Amani Karume Uluslararası Havalimanı’na ilk seferini yapan THY’nın uçağı ve yolcularına Zanzibar yetkilileri özel bir karşılama töreni düzenledi.

141 yolcusuyla havalimanına inen THY uçağının iki cephesini itfaiye araçlarıyla su sıkarak yıkayan yetkililer, yolcuları piste serdikleri kırmızı halıda karşıladı.

Zanzibar’daki karşılama sadece bununla da sınırlı değildi.

Yerel kıyafetler giymiş müzisyenler çaldı, ellerinde rengârenk şemsiyeler olan milli kıyafet giymiş kadınlar dans edip, şarkı söyledi THY yolcularına…

Karşılama töreninin ardından oteldeki törende Zanzibar’ın Ulaştırma Altyapı ve İletişim Bakanı Ali Abeid Amani Karume ile Türk Hava Yolları’nın Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Olmuştur, THY Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Şanlıer ve Türkiye’nin Tanzanya Büyükelçisi Yasemin Eralp, basın mensuplarının karşısına geçip İstanbul" href="http://www.milliyet.com.tr/istanbul/" target="_blank">İstanbul – Zanzibarİstanbul seferleri hakkında açıklamalarda bulundu.

İstanbul’dan kalkan THY uçakları, gidişte direkt inmiyor Zanzibar’a… İstanbul’dan hareket eden uçağın ilk durak yeri Kilimanjaro... 6 saat 50 dakikalık uçuştan sonra Kilimanjaro yolcuları iniyor. Diğer yolcular 50 dakika uçakta bekledikten sonra bir saatlik uçuşla varıyor Zanzibar’a… Zanzibar’dan İstanbul’a dönüş ise direkt…
Bu yolculuk ise 7 saat 20 dakika sürüyor. Türkiye ile Zanzibar arasında saat farkı yok.

“BAHARAT ADASI” ZANZİBAR

Zanzibar, yılda 350 bin turistin geldiği Tanzanya’ya bağlı özerk bir ada. “Baharat Adası” olarak bilinen Zanzibar, İstanbul’dan karşılıklı üç uçuşu besleyecek potansiyele sahip mi?

Bu soruyu yönelttiğimiz THY yetkilileri, şunları söyledi:

Zanzibar uçuşlarımızın biletlerini üç ay önce satışa çıkardık ve bu sürede üç bin bilet sattık. İleriye yönelik 10 bin rezervasyon aldık. Zanzibar, sadece Türkiye’den değil, Belgrad" href="http://www.milliyet.com.tr/belgrad/" target="_blank">Belgrad ve Sofya" href="http://www.milliyet.com.tr/sofya/" target="_blank">Sofya başta olmak üzere Doğu Avrupa’nın birçok şehrinden talep aldığımız bir destinasyon. Doluluk oranımız şimdiden yüzde 82’ye ulaştı. Zanzibar, yılın 12 ayında sıcaklığın 28 – 30 derecelerde dolaştığı tropik bir ada ve dünyanın en güzel 10 sahili burada. Sadece deniz, kum, güneş değil ciddi bir tarih ve kültür mirası da var Zanzibar’da. 1700’lü yıllarda Umman Prensliği’nin başkenti olan ada, aynı zamanda dünyanın ‘baharat adası’… Zanzibar, ayrıca turistlerin günün her saatinde güven içinde dolaştığı ve ucuz tatil yaptığı, yüzde 97’si Müslüman olan Arap, Hint ve Afrika kültürünün bir arada yaşadığı bir ada.” 

GÜNÜN SÖZÜ

Erkek hoşlandıktan sonra tanır, kadın tanıdıkça hoşlanır. (William Goldman)