17 Aralık 2023 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

Tamer Karadağlı’nın yapımcısı ve başrol oyuncusu olduğu TRT’nin dijital platformu Tabii’nin dizisi ‘Serhat’ın ikinci sezonu çekilecek.

Dizinin ilk sezonu Tabii’nin en çok izlenenleri arasına girince TRT yönetimi Karadağlı’dan devamını istedi.

Karadağlı ikinci sezonun planlarını yaparken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü’ne atandı.

Bu yüzden yıllar sonra İstanbul’daki evini kapatıp Ankara’ya taşınan Karadağlı, yeni görevi nedeniyle kendini yoğun bir iş trafiğinin içinde bulunca ‘Serhat’ın ikinci sezon planlarını öteledi.

Yoğun iş trafiği ve seyahatler nedeniyle 4.5 ayda yedi kilo zayıflayan Karadağlı dizi ekibine müjdeyi verdi:

“Sezon bitip tiyatrolar yaz tatiline girince ‘Serhat’ın ikinci sezon çekimine başlayacağız.”

İzlediğim ve beğendiğim aksiyon polisiyenin ilk sezonunun konusu özetle şöyleydi:

Özel Harekat’ın ilk mensuplarından olan ve hayatının 30 senesini terörle mücadeleye adayan, çoğunlukla da sınır bölgelerinde görev yapan Serhat, yıllar sonra özel bir görev için İstanbul’a gelir. Serhat, şehrin karmaşasını, mesai arkadaşları da onun fevri hareketlerini sevmez.

Haluk Özenç’in senaryosunu yazdığı, Tamer Karadağlı’ya Nefise Karatay’ın eşlik ettiği dizinin ikinci sezonunda ‘Serhat’ emekli hayatı yaşayacak. Eski özel harekatçı ziyaret ettiği dostlarının yaşadığı sorunlarla onlarla birlikte savaşacak.

İlk sezonu İstanbul’da çekilen dizinin ikinci sezonu Tamer Karadağlı’nın işi ve evinin olduğu Ankara’da çekilecek. Devlet Tiyatroları’nda yaz tatili bitip yeni sezon başlayana kadar ‘Serhat’ın çekimleri tamamlanacak. Böylece Tamer Karadağlı, yaz tatilini de çalışarak geçirmiş olacak.

Ferhat Göçer’den ‘Anadolu Aryaları’

Ferhat Göçer, daha önce ‘Anadolu Aryaları 1’ ve ‘Anadolu Aryaları 2’ adıyla CD olarak çıkardığı eserleri bu kez bir uzun çalarda (LP) topladı. Müzik dünyasında 25 yılı geride bırakan Göçer, ‘Anadolu Aryaları – Best Arias From Antolia’ adlı LP’de şu eserlere yer verdi:

‘Ela Gözlüm’, ‘Harman Yeri’, ‘Bahçada Yeşil Çınar’, ‘Değmen Benim Gamlı Yaslı Gönlüme’, ‘Karadır Kaşların Ferman Yazdırır’, ‘Çalın Davulları’, ‘Yürüyorum Dikenlerin Üstünde’, ‘Katip Arzuhalım’, ‘Akşam Olur Karanlığa Kalırsın’, ‘Çarşamba’yı Sel Aldı’, ‘Yüce Dağ Başında Yanar Bir Işık’, ‘Seyyah Olup Şu Alemi Gezerim’…

‘Çirkinleri öldürseler’ diye türkü mü olur?

Akşam trafiğinde eve dönerken TRT Türkü’yü dinliyordum. ‘Karaman’ın Bayırına’ adlı bir türkünün son mısralarını dinlerken kulaklarıma inanamadım. Çünkü “Çirkinleri öldürseler, güzelleri güldürseler” diye bitti türkü…

Radyo Seymen bile böyle bir türküye yer verse “Bu nasıl türkü?” diye itiraz ederdim. Yıllarca yaptıkları sıkı denetimlerle müzik dünyasına kök söktüren TRT’nin denetiminden böyle bir türkünün geçmesi ve yayınlanması inanılır gibi değil.

Musa Eroğlu’nun bile okuduğu türküyü kim yazdı, kim besteledi diye araştırdım, ‘Anonim’ çıktı insanları ‘güzel’, ‘çirkin’ diye ayırıp, güzelleri güldürmek için çirkinlerin öldürülmesi gerektiğini savunan bu eser!​

İşte o türkünün sözleri:

Karamanın bayırına

Karamanın bayırına

At bağladım aman çayırına

At bağladım aman çayırına

Bir şeftali versen bana

Bir şeftali versen bana

Anan baban hayırına

Anan baban aman hayırına

Karamanı kaldırsalar

Karamanı kaldırsalar

İçine gül doldursalar

İçine gül aman doldursalar

Çirkinleri öldürseler

Çirkinleri öldürseler

Güzelleri aman güldürseler

Güzelleri aman güldürsele

GÜNÜN SÖZÜ

“Duygularını anlayıp yönetebilen insan yaşamının efendisidir.” (Doğan Cüceloğlu)