MİLLİYET TV – 27 ARALIK 2014 CUMARTESİ  –  ALİCE

TRT 1 epeydir dizi sektörünün bu denli önemli oyuncularından biri değildi… TRT 1’in elinde “Seksenler”, “Zengin Kız Fakir Oğlan” ve “Beni Böyle Sev” gibi reytingi “iyi” diziler vardı. Yeni dizilerden “Şimdi Onlar Düşünsün” ve “Yeşil Deniz”in de reytingi “iyi”… “Aşkın Kanunu”nun durumu TRT 1’in diğer işleri kadar parlak değil, ama “Diriliş”in TRT 1’in reytingini bir hayli yükseltti.
Kocaeli Film Stüdyosu’nda çekilen “Filinta”nın setine gittiğimizde karşılaştığım TRT 1 Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Eren ve TRT 1 Kanal Koordinatörü Kurtuluş Zeydan’a sordum 2015 sürprizlerini…
Yedi günde dokuz dizi yayınlayan TRT 1’in yöneticilerinden öğrendiğim o ki, yeni bir istihbarat dizisi yolda…
Miray Yapım’ın çekeceği dizinin adı “MİlaT”… Dizinin adında bir yazım hatası olduğunu düşünmeyin. Dizi MİT’in (Milli İstihbarat Teşkilatı) elemanlarıyla yabancı istihbaratçıların savaşını TRT 1 ekranına taşıyacağı için özellikle böyle yazılacak adı.
2015’in şubat ya da mart ayında ekrana gelmesi planlanan dizinin senaryosunu Erem Şentürk yazacak, Hakan Kurşun da yönetmenliğini yapacak. Şentürk ve Zeydan’ın verdiği bilgiye göre dizide rol alması kesinleşen oyuncular Ufuk Bayraktar, İlhan Şeşen, Elvin Levinler ve Demir Karahan.
Burcu Kara ile de görüşmelerin sürdüğünü belirten TRT yöneticileri, “MİlaT”ın sıkı bir aksiyondizisi olduğunu söyledi.

MİLLETVEKİLLERİNİN KÜRSÜ ŞOVU

Et, kavurma, tuzluk, kuş sapanı, boş mermi kovanı, gaz kapsülü, lastik ayakkabı, zeytin ve çam fidanı… En büyük marketlerde bile bir arada satılmayacak bu ürünleri nerede gördüm biliyor musunuz? Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kürsüsünde… Demokrasinin güzelliği de bu! Bazı vekillerin kürsüdeki bu malzemelerle yaptıkları gösteri, bütçe maratonunun ilginç görüntüleri olarak tarihe geçti.

“BIÇAK ALİ”NİN YAPTIĞINA BAKAR MISINIZ?

Bunu bir gazeteci yapsa, her bölümünde farklı bir olayın başlayıp bittiği dizinin finalinde olanı yayınlanmadan önce yazsa olacaklar belli. O dizinin yapımcısı, senaristi, yönetmeni ve oyuncusundan seyircisine geniş bir kitle tefe koyar o gazeteciyi, “Böyle gazetecilik mi olur? Yayınlanmadan bir dizide bölüm sonunda olacakları nasıl açıklayıp, sürprizi bozarsın?” diye…
İlk bölümü 23 Aralık Salı akşamı TRT 1’de yayınlanan “Filinta”da “Bıçak Ali”yi canlandıran Cem Uçan’ı 22 Aralık’ta TRT 1’deki “1’de Bugün” programında izledim.
Dizinin baş kahramanı “Galata Amiri Filinta Mustafa” ile kendi canlandırdığı “Bıçak Ali”nin çok iyi arkadaş olduklarına dikkat çeken oyuncu, “İlk bölümün ortasında ben vurularak öldürülüyorum ve dizide asıl olaylar bundan sonra başlıyor” dedi.
Ne “1’de Bugün”ü hazırlayanlar böyle bir açıklamayı dizi yayınlanmadan bir gün önce ekrana getirmekte bir sakınca gördü, ne TRT 1 yönetimi, ne de “Filinta”nın izleyicileri buna tepki gösterdi.
Gazeteci bir dizinin bölüm sonunda olacakları önceden yazdığında ortalığı ayağa kaldıranlardan bir Allah’ın kulunun çıkıp, “Oldu mu şimdi?” dememiş olması ilginç değil mi?