MİLİYET CADDE – 8 KASIM 2013 CUMA  –  ALİCE

TRT yönetimi “Avrupa Avrupa” dizisini bitirme kararı aldı. TRT’nin bu kararı verirken reytingleri baz almadığı kesin. Demek ki bizim bilmediğimiz başka kriterler var…

Dün aldığım en ilginç haber, TRT yönetiminin “Avrupa Avrupa” dizisini bitirme kararı oldu. Mia Film Banu Akdeniz’in çektiği, Fethi Kantarcı, Saygın Delibaş ve Barkın Şenüren’in yazdığı, Şafak Bal’ın yönettiği salon komedisinin reytingleri de fena değildi. En azından TRT’nin ölçümlerine büyük önem verdiği SBT’de durum öyleydi.
Ayrıca TRT, reyting ortalamalarını baz alıp dizi bitirmeye karar vermişse “Avrupa Avrupa”, kaldırılacak diziler sıralamasında en altlarda olurdu. Demek ki reytingin dışında bizim bilmediğimiz başka kriterler, dengeler söz konusu…
25 Eylül 2011 tarihinden bu yana TRT’de yayınlanan ve Tarık Pabuççuoğlu, Selen Seyven, Zuhal Topal, Kadir Çöpdemir, Ahmet Saraçoğlu, Günay Karacaoğlu, Durukan Çelikkaya, Burak Serdar Şanal ile Bahar Süer’in rol aldığı “Avrupa Avrupa”,  91. bölümde “Final” yapıp,     seyircilerine veda edecek.

ACUN ILICALI, KANAL KURARSA TUTAR MI?

Acun Ilıcalı’ya kanal teklif edilmesi yeni bir şey mi? Hayır. Show TV’de çalıştığı dönemde de Acun Ilıcalı’ya Çukurova Grubu’nun alacaklarına karşılık ShowMax’i önerdiği, Doğan Grubu’nun Star TV için ortaklık teklif ettiği, başka grupların da benzer önerilerde bulunduğu çok yazıldı.
Star TV’nin Acun Ilıcalı’yı transfer ettiğinde yazılanlara bakın, Ferit Şahenk’in hayatının hatasını yaptığını çünkü Türk halkının artık Acun Ilıcalı’yı sevmediğini, o yüzden reyting alamayacağını yazanlar oldu. “Söz uçar, yazı kalır” derler. Benim de bu konuda yazdıklarım ortada. Sorun “Google Amca”ya, getirsin hepsini önünüze…
Acun Ilıcalı’nın yanı sıra “Muhteşem Yüzyıl”ı transfer eden Star TV’nin birkaç ay içinde ikinci olacağını, sonrasında da Kanal D’nin yıllardır bırakmadığı zirveye yerleşeceğini yazmışım ısrarla. Sonuç ortada.
O günlerde “Acun bitti, artık kimse izlemez onu” diye iddialı yazılar kaleme alanlar da devam ediyor köşe yazmaya biz de.
Gelinen noktada Acun Ilıcalı’nın TV8 gibi tematik bir kanalı satın alması ya da sıfırdan bir kanal kurması gündemde. Haziran ayında sözleşmesi bitecek Acun Ilıcalı’yla Star TV sözleşme yenilemeye yanaşmazsa, Kanal D’nin apartta beklediğini belirteyim.
Görünen köy klavuz istemiyor, Acun Ilıcalı’yı transfer eden kanal birinciliği garantiliyor. Acun Ilıcalı ve “Muhteşem Yüzyıl”ı kaptıran Show TV’nin durumu ortada. Yaptıkları onca operasyona rağmen beşinciliğe demirledi Show TV gibi bir kanal.
Şayet Acun Ilıcalı, “Artık kendi kanalımı kuracağım” derse o başka… İşte o gün adil bir yarış olur majör kanallar arasında. Acun Ilıcalı, kuracağı ya da satın alacağı kanalla katılabilir mi çok izlenen kanallar arasına? İmkansız değil, ama çok zor. Bugün yapımcı olarak iyi para kazanan Acun Ilıcalı’nın kanal sahibi olarak para kazanması ise daha da zor. Bakınız Oprah!

‘YALAN’IN ORTAYA ÇIKARDIĞI ‘GERÇEK’

Oyuncular Canan Ergüder ve Tardu Flordun, ortak basın açıklamasıyla duyurdular ayrıldıklarını. Oldukça medeni bir durum bu.
Basın açıklamasını okuduğunuzda başka bir tablo çıkıyor karşınıza… Beş yıllık ilişkilerini meğer beş ay önce bitirmişler.
Diyeceksiniz ki, “Peki bu açıklama için niye beş ay beklemişler?” Gündemi lüzumsuz yere meşgul etmemek için haziran ayındaki ayrılıklarını kamuoyu ile paylaşmamışlar, ne zaman ki haklarında, “Kurban Bayramı’nı Kiev’de birlikte geçirdiler” şeklinde bir haber çıktı, o zaman Türk halkının gerçeği öğrenmesi için bu açıklamayı yapmışlar.
Canan Ergüder’le Tardu Flordun’un Kurban Bayramı’nı Kiev’de birlikte geçirdiklerine dair haberi kimin yaptığını bilmiyorum.
Ama anlaşılan o ki o “yalan haber” olmasa bu gerçek de çıkmayacaktı ortaya…

GÜNÜN SÖZÜ
“İki şey anlatır seni! Hiçbir şeyin yokken gösterdiğin sabır, her şeyin varken sergilediğin tavır.”