14 AĞUSTOS 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TRT Haber’in Antalya muhabiri Özlem Pirim, yaptığı röportajı kaynak belirtmeden kullanan haber sitelerine Twitter’dan böyle isyan etti:
“TRT Haber’deki yayınımızdan haberi servis eden meslektaşlarımız kaynak belirtmekten neden imtina eder? Emek en yüce değerdir. Antalya yangınına ilk müdahale eden pilot Alpay Gür, ilk kez ve sadece TRT Haber’deydi.”
Özlem Pirim’in Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan aldığı özel izinle kameraman Erdinç Kızılgedik’in görüntülediği yangın uçağı pilotu Alpay Gür’le yaptığı röportajı TRT Haber’in adını kullanmadan yayınlayanların yaptığı emek hırsızlığı.
Hiç muhabir çalıştırmadan medyada çıkan tüm haberleri ‘kopyala yapıştır’la hiçbir bedel ödemeden kullanıp para kazanmaya alışmış haber asalakları TRT Haber’in özel röportajını izin almadan ve kaynak belirtmeden yayınlamaktan da utanmıyor. Emek hırsızlığı yaparak kazandıkları paraları da afiyetle yiyorlar.
Yiyin efendiler, yiyin, ama şunu unutmayın; emek hırsızlığı yaparak kazanılan her kuruş haram.

TANITIMLAR BAŞLADI BALONLARI PATLADI!

Dizilerin ‘yaz tatili’ sürüyor, ama gündüz kuşaklarının programları için ‘tatil’ bitti! Ay sonuna kadar seyircisiyle buluşacak çoğu…
ATV, gündüz kuşağı yapımları için “Hasret bitiyor” tanıtımlarına başlayınca internet medyasının yazın uçurduğu balonlar başladı birer birer patlamaya.
İnternet, Acun Ilıcalı’nın Müge Anlı’yı Exxen’e transfer ettiği haberleriyle dolu.
ATV tanıtımlara başlayınca sadece bu değil; bir başka transfer haberi de yalan oldu ve yalancıların mumu söndü.
Sadece Müge Anlı değil bu ay içinde ATV’nin gündüz kuşağında başlayacak televizyoncular.
Zahide Yetiş bu sezon ATV’de olacak. Müge Anlı’nın ardından ‘Zahide Yetiş ile Mutfak Bahane’yle devam edecek ATV, her zamanki gibi gündüz kuşağını Esra Erol’la kapatıp ana haberlere bağlanacak.
İnternet haberlerine göre FOX’un sözleşmesini yenilemediği Zuhal Topal da ATV’ye transfer oldu! Gündüz kuşağını Müge Anlı, Zahide Yetiş ve Esra Erol’la dolduran ATV, Zuhal Topal’a prime time’da mı yemek programı yaptıracak? Gündüz kuşağında iyi reyting alan Zuhal Topal, boşta kalmaz, bir kanalla anlaşır, ama demek ki yazıldığı gibi ATV olmayacak bu.
İşin ilginç yanı da şu:
Bu palavra transfer haberleri hâlâ Google’ın ‘en çok okunanlar’ı arasında…

SONGÜL ÖDEN’E ALKIŞ

“Coğrafyalar değişiyor, ama ırkçılık hep başrolde. Mülteci olmak ile mülteci politikaları farklı konular. Mülteci politikalarını eleştirebilirsiniz, en doğal hakkınız, ama nefret söylemleriyle sokakları savaş alanlarına çeviremezsiniz.”
Songül Öden’in yazdığı bu tweet’in altına imzamı atarım.
Türkiye’nin demografik yapısını değiştirecek, toplumsal huzurunu etkileyecek sayıda mülteci barındırmasına itiraz etmek herkesin hakkı, ama sosyal medya ile sokakları karıştırmaya kimsenin hakkı yok. Sivas, Maraş ve 6-7 Eylül gibi kanlı ve de acı olayları bir daha yaşamamak için uyanık olmalıyız.

ŞAMPİYONA YAKIŞIR KARŞILAMA

Olimpiyat Şampiyonu Busenaz Sürmeneli, Trabzon’a geldiği gün şampiyona yakışır bir kutlamayla karşılandı.
Tokyo 2020’de kazandığı altın madalyayı terör örgütünün 15’inde şehit ettiği Eren Bülbül’e adayan şampiyon, Trabzon Meydan’daki törende kendisini karşılamaya gelenleri otobüsün üstünden selamladı.
Şehrin birçok yeri Trabzon Valisi, Trabzon Büyükşehir ve Ortahisar Belediyeleri’yle Trabzonspor’un Busenaz Sürmeneli’yi tebrik eden afişleriyle dolu. Olimpiyat ikincisi, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün sporcusu Trabzon Maçkalı Buse Naz Çakıroğlu’nu tebrik eden afiş göremedim. Busenaz Sürmeneli’nin hakkı olan onca kutlama afişi arasında Buse Naz Çakıroğlu için de bir tane olsaydı keşke…

GÜNÜN SÖZÜ

“Ne olursan ol, ama önce nefsinin öğretmeni, vicdanının öğrencisi ol.” (Platon)