14 Haziran 2022 Salı  –  Milliyet Cadde  –  Alice

Türkiye’de yaz tatili denince ‘deniz – kum – güneş’in yanı sıra bir de ‘Her şey dahil’ sistemi gelir akıllara. Bu sistem yıllardır eleştirilmesine rağmen hala revaçta…

Her şey dahil sistemiyle hizmet veren Sherwood Exclusive Kemer, pandemiden sonra kalabalık ortamlardan çekinen tatilciler için ‘Kişiselleştirilmiş tatil’i hayata geçirdi.

Sherwood Resorts and Hotels’in 30. Yıl partisi nedeniyle Sherwood Exclusive Kemer’e davet edilen bir grup gazeteciyle birlikte Antalya’ya gidince öğrendim turizmdeki bu yeni trendi.

Sakin ve izole ortam

1991 yılında 21 odayla girdiği turizm sektöründe bugün toplamda 6.400 yatak kapasitesine ulaşan Sherwood Resorts ad Hotels’in Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Ali Ceylan, ‘Kişiselleştirilmiş tatil’ için şunları söyledi:

“Artık herkes hayalindeki tatili eksiksiz yaşamak istiyor. O yüzden biz de kurgumuzu o hayalleri gerçekleştirmek üzerine yaptık. İnsanlar artık, saat baskısı içinde tatilini sınırlandırmaktan yana değil. Tatilinde özgür olmak istiyor. Kahvaltısını istediği saatte, istediği yerde yapmak, vegan besleniyorsa ona uygun menüler istiyor. Biz de hizmet politikamızı bu gelişmelere bağlı olarak güncelledik ve geliştirdik.”

Müşterilerin otelin internet sitesi üzerinden istedikleri özel hizmetleri bildirdiğini, Kemer’e geldiklerinde personelin bunları sağladığını vurgulayan Ceylan, “Şimdilik gastronomi ve plaj konusundaki bu kişiye özel hizmetimizi ileride yastık seçimi vs. gibi alanlarda vermeyi planlıyoruz” dedi.

Savaşın etkisi ne?

 Otel müşterilerinden yüzde kaçı tatil paketinin üstüne ekstra ücret ödeyerek ‘Kişisel tatil paketi’ alıyor? Bu sorunun yanıtını Sherwood Exclusive Kemer Genel Müdürü Ahmet Polat verdi.

“Şimdilik bu oran yüzde 10 ile 15 arasında ve ağırlıklı olarak yerli müşterilerimizden geliyor bu talep. Malum pandemiden sonra bazı insanlar kalabalık ortamda tatil yapmak istemiyor. Daha izole bir ortamı tercih ediyor.”

Otel müşterilerinin yüzde 45’inin yerli, kalanlarının yabancı olduğunu söyleyen Polat, “Kemer ağırlıklı olarak Rus ve Ukrayna’dan gelen tatilcilerin tercih ettiği bir bölge. Rusya – Ukrayna savaşı iki ülkeden turist sayısında ciddi bir düşüş yarattıysa da bakanlığımızın yurtdışında yaptığı tanıtımlarla Kuzey Avrupa’dan ve İngiltere’den gelenlerle bu açık kapanacak gibi görünüyor” dedi.

Baba kurdu, çocuklarına bıraktı

Su pazarının ilk 10 firmasından Ceysu’nun sahibi Ceylan İşletme A.Ş. otellerinin çoğu ihtiyacını kendi üretimiyle karşılayan bir grup.

Şükrü Ceylan’ın kurup çocukları yönetimini Hasan Ali, Emel ve Aydın Ceylan’a bıraktığı grubun bünyesindeki otellere hizmet veren tekstil yıkama fabrikası, yaş meyve sebze işletmesi, büyükbaş ve küçükbaş hayvan çiftliği ve güneş enerjisi üretimi olan grubun, Antalya Organize Sanayi Bölgesi’nde (AOSB) unlu mamüller, pasta ve dondurma üretim tesisleri de var.

Beyonce ile ‘Erik Dalı’

Sherwood Resort and Hotels, kuruluşunun 30. Yılını Şevval Sam’ın konseriyle kutladı. Sherwood Exclusive Kemer’de sahne alan Şevval Sam, söylediği şarkılarla otelin misafirlerine müzik ziyafeti çekti.

Yıllardır sahnelerde beğenerek izlediğim bir şarkıcı olan Şevval Sam’ın enerjisi yüksekti. Konser alanını dolduranlar çoğu şarkılarına koro gibi eşlik etti. Dinleyicisinden gelen reaksiyon Şevval Sam ve orkestrasının enerjisini daha da yükseltince şarkıcı sahnede şov yaptı.

Karadeniz ezgileriyle başladığı konserinde arabeskin yanı sıra türkü de söyleyen şarkıcının son bölümde ‘Erik Dalı’nı okuması, Beyonce gibi yürümesi onunla ilgili yaptığı espriler ve orkestrasının Şevval Sam yerine ‘Şevval Zam’ diyerek zammı kapması konsere ayrı bir renk kattı.

DEVRİM ERBİL’İN ESERLERİ PRIMECLASS LOUNGE’NDA

19 ülkede 70’e yakın havalimanında faaliyet gösteren TAV İşletme İşletmeleri, Gürcistan ve Umman’dan sonra Türkiye’de bir ilke imza attı. Devrim Erbil’le iş birliği yapan TAV, yenilediği Bodrum Primeclass Lounge’ında sanatçının eserlerini sergilemeye başladı. Primeclass özel yolcu salonlarında seyahat deneyimine yeni bir bakış açısı getirdiklerini vurgulayan TAV İşletme Hizmetleri CEO’su Güçlü Batkın, şöyle konuştu:

“Bu projemizi ilk önce Gürcistan Tiflis Havalimanında başlattık. İkinci durağımız Umman Muscat Uluslararası Havalimanı oldu. Devrim Erbil’le Bodrum Primeclass Lounge için yaptığımız iş birliğini sezon boyunca farklı noktalarda devam ettireceğiz.”

GÜNÜN SÖZÜ

‘Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır. (Paulo Coelho)