MİLLİYET TELEVİZYON – 2 Mayıs 2012 Çarşamba  ALİCE

Türk dizilerini dış pazarda bekleyen tehlikeye dikkat çektiğim yazının mürekkebi kurumadan ilk resmi yasak geldi. Bu yasağın hangi ülkeden başladığını yazınca eminim çok şaşıracaksınız.

1 Mayıs 2012 itibarıyla bütün yabancı  dizilerin yasaklandığı ülke Azerbaycan… “Hani ‘İki devlet bir millet’tik? Hani kardeştik?” dediğinizi duyar gibiyim. Maalesef gerçek bu…  Aslında ‘perşembe’nin gelişi çarşambadan değil, taa pazartesinden belli’ydi.
Azerbaycan’ı yönetenlerin altı ay önce aldığı bir karardı bu… Sonunda Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev imzayı attı ve yasak başladı. Azerbaycan’ın yabancı dizileri neden yasakladığına dair aldığım bilgi şu: Hedef bir yandan yerli dizi sektörünü canlandırmak, diğer yandan da yabancı dizileri izleyip, onların etkisine giren gençlere yeniden Azeri kültürünü aşılamak. İrili ufaklı sekiz kanal var Azerbaycan’da yabancı dizi yayınlayan. Azeri televizyonlarında Amerika, Brezilya dizileri de yayınlanıyordu ama ağırlık Türk dizilerindeydi. Her Azeri televizyonu günde ortalama 3-4 dizi ekrana  getiriyordu.

Yasağın gerekçeleri neler?
Azeri yönetimi Türkiye’yi örnek göstererek bu yasak kararını aldı. Kanunu hazırlayanların savunduğu tez de şu: “Türkiye’de de eskiden yabancı dizi furyası vardı. Zamanla yerli dizi sektörü atağa kalktı ve Türkiye bugün 76 ülkeye dizi ihraç eden, bu yolla yılda 60 milyon dolar kazanan bir devlet haline geldi. Azerbaycan olarak biz neden yapmayalım bunu?”
Azerbaycan’ı yönetenler yabancı dizilere yayın yasağıyla birlikte yerli dizi sektörüne devlet desteği kararı da aldı.
Bundan böyle Azerbaycan devleti, yerli dizi çekip yayınlayan her Azeri televizyonuna yılda 1 milyon euro civarında maddi destek verecek.
Azerbaycan’daki yerli dizilerin bölüm maliyetleri bizimkilere oranla çok ucuz. Yerli dizilerin bölüm maliyetleri 13-15 bin euro civarında Azerbaycan’da. Bizde televizyonların gündüz kuşaklarında yayınladıkları ‘arkası yarın’ların bölüm maliyetlerinden bile az para harcayarak prime- time için dizi çekiliyor burada. Azerbaycan dizilerinin bizden bir diğer farkları da süreleri.

Azeri dizileri 45 dakika
Hani bizde iki yıldır teknik ekibinden senaristine, yönetmeninden oyuncusuna birçok insan “Yerli dizi yersiz uzun” deyip 90-120 dakika arasındaki bölüm sürelerinin 45 dakikaya inmesi için uğraşıyor ya… Azeriler bunu çoktan hayata geçirdiler.
Azeri dizilerinin süresi en fazla  45 dakika.
Azeri televizyonlarının yabancı dizileri yayınlamasına yasak gelince Azeriler, bundan böyle Türk dizilerini izleyemeyecek mi?
İsteyen çanak antenle, isteyen de internetten izleyebilecek elbette sevdiği Türk dizisini. Bu yasakla birlikte Azerbaycan, Türk dizileri için para getiren bir pazar olmaktan çıktı.
Türk dizilerinin dış pazara açılmasına ön ayak olan merkezi Dubai’deki MBC bile “Türk dizileri gittikçe pahalı hale geldi ama bizim reklam pastamız o ölçüde büyümedi” deyip, yerli yapımlara yöneliyorsa, Azerbaycan gibi ‘kardeş ülke’, dizi sektörümüz için pazar olmaktan çıkıyorsa, yarın diğer ülkelerin benzer adımlar atması gibi ciddi bir tehlike var ufukta.
TRT, karasal yayın yaptığı için Azerbaycan’da, basit bir antenle bile izliyor Azeriler TRT 1’de yayınlanan dizileri. O açıdan en şanslı Türk  televizyonu TRT. Diğer Türk televizyonları da ya TRT gibi basit antenlerle izlenebilecek yatırımlar yapmalı ya da şimdiden dış pazarı kaybetmemek için lobi faaliyetlerine başlamalı. Hem de hiç vakit kaybetmeden.

FUTBOL, SADECE FUTBOL DEĞİLDİR

Ukrayna ve Polonya’da yapılacak ‘Euro 2012’ öncesi ilginç haberler yer almaya başladı dünya medyasında. Hollandalı bir fıçı bira firması, ‘ukr’ yazıp Google’da görsel arayınca karşılarına çıkan Ukraynalı kızların fotoğraflarını basıp, “Kocalarınızı Ukrayna’ya yollamayın” diye ilan yaptı. Ukraynalılar bu ilana büyük tepki gösterirken, Ukraynalı bir hayat kadınıysa İngiliz gazetelerinden birine şöyle dedi: “Ülkemizde yapılacak Euro 2012’de günde ortalama 700 Sterlin kazanmayı umuyorum.”

GÜNÜN SÖZÜ

Sevdiklerinizi incitmeyin. Bir gün onları ne incitmek için bulabilirsiniz ne de kendinizi affettirmek için…