27 AĞUSTOS 2019 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Pakistanlılar’ın Türk dizilerine gösterdiği büyük ilgi, ülkede kitap konusu oldu. ‘Aslan’s Roar’ (Aslan Kükremesi) adlı eserin yazarı Navid Shahzad, Pakistan eski adalet bakanlarından Abdur Rahman’ın kızı olmanın yanı sıra Pakistan’ın ünlü eğitimcilerinden biri.

30 yıl Pencap Üniversitesi’nde öğretim üyeliği, Pakistan Moda Tasarım Okulu müdürlüğü, Liberal Sanatlar Okulu’nda dekanlık yapan Shahzad, aynı zamanda oyuncu, senarist ve yazar.

Shahzad’ın kaleme aldığı kitabın alt başlığı ise ‘Turkish Television and the Rise of the Muslim Hero’…

Pakistan’ın yanı sıra dünyanın pek çok ülkesinde büyük ilgi gören Türk dizilerini, ‘Türk televizyonu ve Müslüman kahramanın yükselişi’ olarak tanımlayan Shahzad’ın kitabı sadece ülkesinde değil, ‘Bollywood’un anavatanı Hindistan’da bile gündem yarattı.

Müslüman, modern

Pakistan medyasının köşe yazarlarının yanı sıra Hindistan’dan birçok eleştirmen Shahzad’ın kitabına övgüler yağdırdı.

Hintli eleştirmenler, Pakistan’da çıkan yeni bir kitabın dünya çapındaki Türk dizileri fenomenine dikkat çektiğini yazdı.

Shahzad’a göre aralarında ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’, ‘Aşk-ı Memnu’, ‘Adını Feriha Koydum’, ‘Menekşe ile Halil’, ‘Cesur ve Güzel’, ‘Muhteşem Yüzyıl’ ve ‘Medcezirin olduğu Türk dizilerinin Pakistan’da fenomen olmasını sebepleri şunlar:

“Dizilerin Pakistan’da dublajlı (Urduca) yayınlanması.”

“Türk dizilerinin başrollerinde genç ve güzel kadınların, yakışıklı erkeklerle aşk yaşaması.”

Atatürk’ün kurduğu Türkiye Cumhuriyeti’nde kadın haklarına verilen önem.”

“Yüzde 98’i Müslüman olan Türkiye’de çekilen dizilerdeki modern hayat ve Batılılaşma, Pakistanlılar’a çok cazip geldi.”

Pakistan televizyonlarında yayınlanan Türk dizilerini izleyip, analiz eden Shahzad, kitabında Türkiye’nin hangi yıl ne kadar ihracat yapıp, döviz kazandığına dair tablolara da yer verdi.

TÜRK DİZİSİ FENOMENİ PAKİSTAN’DA KİTAP OLDU

ENGİN AKYÜREK’TEN KİTAP YAZARINA DAVET

Pakistan’da en popüler Türk dizi yıldızlarından biri Engin Akyürek… Başrolünü Beren Saat’le paylaştığı ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ile ülke çapında çok sevilen oyuncu için Pakistan’da ‘Engin Akyürek Fan Club’ bile kuruldu.  Pakistan’da en popüler Türk dizi yıldızlarından biri Engin Akyürek… Başrolünü Beren Saat’le paylaştığı ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ile ülke çapında çok sevilen oyuncu için Pakistan’da ‘Engin Akyürek Fan Club’ bile kuruldu.  ‘Aslan’s Roar-Turkish Television and the Rise of the Muslim Hero’nun iki yıllık bir çalışmanın ürünü olduğunu açıklayan Navid Shahzad ve kitabı hakkındaki haberlerde, Engin Akyürek’in, yazarı Türkiye’ye davet ettiğini okudum. İnternette Shahzad’ın İstanbul’da yeni çekilmiş fotoğrafını buldum, ama Akyürek’le buluşup- buluşmadıklarına dair bilgiye rastlamadım.

EMİNE BULUT’UN SON ANLARININ VİDEOSU


Annesi, babası tarafından hunharca katledilen 10 yaşındaki kız, “Ben ambulans çağırın derken, onlar video çekmeye devam etti” dedi. Anne Fadime Bulut, kızı öldürülürken cep telefonuyla kayıt yapanlar ve restorandakilerin seyirci kalmasına isyan etti. Yürekleri yandı çünkü…
Türkiye’yi ayağa kaldıran Bulut’un son anlarını kaydedip çeken gözaltına alınıp, serbest bırakıldı. Savcılık, o video’ya erişim yasağı getirdi.
İşin bir de şu yanı var: Türkiye, günde ortalama 1.2 kadının erkek şiddetiyle öldürüldüğü bir ülke. Bulut’un eski eşi tarafından hunharca katledişini gözler önüne seren bu video’dan sonra toplumun her kesimi ilk kez, kadın cinayetlerinin son bulması için sesini bu denli yükseltti. Türkiye, bu sorunu çözmeden kulaklarımızdan gidecek gibi değil Emine Bulut ve kızının çığlığı…

GÜNÜN SÖZÜ
“Güzellik hoşa gider, zeka eğlendirir, duygusallık coşku verir. Oysa kişileri birbirine bağlayan iyiliktir.” (La R.)