14 KASIM 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Türkçe konuşan ülkeler sinema fonu oluştursa ve en az iki ülke ortaklığında çekilecek filmler desteklense acaba nasıl projeler çıkar ortaya?

Böyle bir öneri düne kadar havada kalırdı, ama bugün iş değişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali kapsamında İstanbul’da ağırladığı Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan Kültür Bakanlarıyla sinema için iş birliği protokolü imzaladı.

Beş ülkenin imzaladığı protokol uyarınca Türk Dünyası Film Fonu (TDFF) kurulacak ve ortak yapım anlaşmalarının önü açılacak.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali 2022’de Bursa’da, 2023 yılında Azerbaycan Şuşa’da, 2024’te Kazakiskan’da, 2025’te ise Özbekistan’da yapılacak.

Bu işin festival yanı…

Türkçe konuşan ülkeler arasındaki en etkili kültürel iş birliği alanı sinema ve televizyon.

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali’nin mimarlarından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın yerinde olsam şöyle bir yol haritası çizerdim.

Eurimages, Avrupalı sinemacılar için neyse TDFF de Türkçe konuşan ülkelerin sinemacıları için güçlü bir kaynak olmalı.

Her ülke TDFF için her yıl bir ya da iki sinemacıyı görevlendirmeli ve belirlenen parayı vermeli. Öncelikli hedef TV filmleri olmalı. Fon, en az iki ülke ortaklığındaki projelere destek vermeli. Ortak ülke sayısı arttıkça destek oranı da artmalı. TDFF, destek verdiği filmin en kısa sürede seyirciye ulaşması için ortaklardan ülkelerindeki TV kanallarıyla yayın anlaşması istemeli.

Sinema salonları pandemi öncesi gibi seyirci çekmeye başladığında da TDFF, sinema filmleri için kesenin ağzını açmalı.

Türkiye’de şimdiye kadar Eurimages destekli onlarca film çekildi. Cuma akşamı Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan AKM’de imzalanan Türk Dünyası Film Fonu, bakalım ne zaman hayata geçecek ve Türkçe konuşan ülkelerin ortaklaşa çekeceği kaç filme fon desteği verecek?

 

ANGELINA JOLIE’NİN ESKİ KIYAFETLERİ KIZLARINDA

Angelina Jolie, altı çocuğundan beşini son filmi “Eternals”ın Londra’daki galasına götürdü. Haberlere göre Angelina Jolie’nin üzerinde Valentino’nun siyah beyaz şık bir kıyafeti vardı. İngiliz magazinciler ve moda dedektifleri Angelina Jolie’nin gala kıyafetinden çok kızlarının giydiklerine odaklandı. Çünkü Angelina Jolie’nin kızlarından 15 yaşındaki Shiloh’un galada giydiği kıyafet onlara çok tanıdık geldi.

 

Angelina Jolie fotoğrafları arasında yapılan arşiv taraması ortaya çıkardı ki kızlarından sadece Shiloh değil annesinin gardırobundan kendine kıyafet seçen… Annesi Angelina Jolie’nin marka kıyafetlerini kendi ölçülerine uyarlayıp giyen kızlarından biri de 16 yaşındaki Zahara çıktı.

BUKET GÜLER KİTAP YAZDI

“Kocaeli’nde bir baba, kanser olan oğlunu daha fazla acı çekmesin diye silahla vurarak öldürdü.”

“Nüfusa bile kaydı olmayan bebek zatürreden öldü.”

“Son altı ayda 225 kadın öldürüldü.”

“Babalar Günü’nde babasız kaldılar.”

“Yozgat’ta meydana gelen trafik kazasında bir aile yok oldu.”

Haber Global’in haber spikeri Buket Güler’in “Hiç Tanımadım Hiç Unutmadım” adlı kitabı, böylesine acı olaylarla dolu.

Kitabının başında, sunduğu haberlere konu olan olaylardan ve kişilerden ilham alıp, haberin ardında kalan bölümlerini kurguladığını yazan Buket Güler’in “Sonsöz”leriyse şunlar:

“2009’da ilk ekrana çıktığımda sunacağım haberlerin içimde bu denli fırtınalar koparacağını bilmiyordum. Stüdyonun karanlık tarafına hangi cümlelerin saklandığını, saçlarımın rüzgâra nasıl kapıldığını benden dinleyin istedim.”

“Hiç Tanımadım Hiç Unutmadım”da etkisinde kaldığı haberler üzerine 127 sayfalık bir kitap yazan Buket Güler, bakalım ileride tartışma programlarında ağırladığı konukların canlı yayın öncesi ve sonrasında yaptıklarını da yazar mı?

 

GÜNÜN SÖZÜ

“Güç erkeğe, güzellik kadına verilir; ama her şeyi yenen güç, yalnız güzelliğe yenilir.” (Oscar Wilde)