MİLLİYET – 17 EYLÜL 2014 ÇARŞAMBA  – ALİCE

unnamed-1Basın danışmanı Bircan Usallı Silan önce mail attı, sonra telefonla yineledi Bağdat Caddesi’ndeki Gönül Kahvesi’nde Türkan Şoray’la kahvaltı davetini.
100 yaşına giren Türk sinemasının kaç “Sultan”ı var?
Bir…
Böyle bir davete icabet edilmez mi?
Okullar açıldı, trafiğe takılıp geç kalmayayım diye erkenden çıktım yola ve yarım saat öncesinden ulaştım Gönül Kahvesi’ne…
Biz mekânın sahibi Yaman Yardımcı ve Bircan Silan’la sohbet ederken “Sultan” da geldi. Hem de tam saatinde… Türkan Şoray’ı son olarak Acıbadem Hastanesi’nde görmüştüm. Ameliyat olduğu için geçmiş olsuna gitmiştim. O günden bu yana bir hayli zayıflayan Sultan’la tanıtım yüzü olduğu Gönül Kahvesi’nde sadece kahvaltı yapmadık.

Her kuşağın “Sultan”ı

unnamed11Türkan Şoray’la yeni geldiği Arnavutluk’u da konuştuk, kendisinin yönetmen, kızı Yağmur’un yapımcı olacağı yeni sinema filmini de nihayet baskı aşamasına gelen müzik albümünü de…
“Sultan”ın yanında “Sinema” dendiği zaman akan sular durur. Yüzünü tebessüm kaplar, gözlerinin içi güler…
Şoray, “Yılanı Öldürseler”den tam 33 yıl sonra yöneteceği filmin çekimleri, kasım ayından mart ayına sarktı, ama sanatçı projesini setteymişçesine heyecanlı heyecanlı anlattı.
Sanatçının “Sevenlerime hatıram olsun” diye hazırladığı müzik albümünün ise eli kulağında… Repertuvara aldığı tüm şarkıların okumasını Metin Özülkü’nün yönetmenliğinde tamamlayan sanatçının albümü kasımda piyasaya çıkacak.
Albümünde sevdiği şarkıları okuduğunu söyleyen Şoray, “Mesela Ayten Alpman’ın ‘Tek Başına’sı… Her seferinde dinleyince göz yaşı döktüğüm bir şarkıdır. O yüzden repertuvarıma aldım onu. ‘Olmaz Olmaz’ ve Orhan Gencebay’ın ‘Bir Zamanlar Benim Sevgilimdin’ şarkısı da öyle” dedi.
Kahvaltı boyunca sürekli insanlar gelip Türkan Şoray’la fotoğraf çektirdi. “Sultan”la fotoğraf çektirenler sadece 40 ve üstündeki sevenleri değildi. 20’li yaşlardaki genç kızlar da “Sultan” hayranı…

FOX TV Mİ, FAX TV Mİ?

TV kanalları yeni yayın dönemlerini görkemli davetlerle tanıtırdı. Bu gelenek yavaş yavaş yok olmaya başladı. Bu sezon sadece iki kanal yeni sezon için tanıtım daveti verdi. Kanal D’ninkiArzuhan Doğan YalçındağMehmet Ali Yalçındağ çiftinin evindeydi. İş seyahatim nedeniyle o davete icabet edememiştim ama FOX’un Esma Sultan Yalısı’ndaki tanıtım gecesine gittim ve bir yaşıma daha girdim!
Nasıl mı?
Şöyle:
Bugüne kadar FOX’u yazıldığı gibi telaffuz ediyorduk.
Çünkü FOX Türkiye açıldığından bu yana böyle tanıttı kendini. Ekran tanıtımlarında yorum öyleydi, spikerler, sunucular da yıllarca “FOX” dedi.
Tanıtım gecesinde konuşan Genel Yayın Yönetmeni Şebnem Aşkın, FOX değil ısrarla “FAX” dedi.
NTV’ye “Neteve” veya CNN Türk’e “Cenene Türk” diyen var mı?
Hayır.
Biri “Entivi” olarak tanıttı kendini diğeri “Sienen Türk” diye…
Onca yılın Amerikan FAX’ını bize FOX diye tanıtan “tilkiler” ayağa kalksın ve Amerikan İngilizcesi konusunda Şebnem Aşkın’dan ders alsın!

GÜNÜN SÖZÜ
“Hayatta daima gerçekleri savun! Takdir eden olmasa bile, vicdanına hesap vermekten kurtulursun.” (Che Guevara)