MİLLİYET – 19 EYLÜL 2014 CUMA  –  ALİCE

1Gülben Ergen, “Çocuklar Gülsün” diyerek ilk anaokulunu Tokat’ta yapıp Milli Eğitim’e bağışladığında takvim yaprakları 23 Nisan 2010’u gösteriyordu.
Aradan geçen sürede Gülben’in kurucusu ve başkanı olduğu “Çocuklar Gülsün Diye” adına yaptırdığı anaokulu sayısı kaç biliyor musunuz?
301 madencinin yaşamını yitirdiği Soma’da dün açılanla birlikte 23’üncü…
25 Eylül’de Gaziantep, yakında Erzincan’da açılacakla birlikte bu sayı 25’e çıkacak.
Her yıl yaklaşık 2500 öğrenci, okul öncesi eğitim görüyor bu yuvalarda.
Gülben Ergen ve Çocuklar Gülsün Diye Derneği’nin çalışanları eğitim gönüllülerinden topladıkları paralarla yaptırdıkları anaokulları 75 öğretmene de iş istihdamı sağladı.
Bir anaokulu maliyeti yaklaşık 200 bin lira.
25 çarpı 200.000 ne eder?
5 milyon lira…
Bilmem anlatabildim mi Gülben’in yaktığı eğitim meşalesinin geleceğimiz olan çocuklar için yarattığı katma değeri?
Arşiv ortada. Gülben bu kampanyaya başladığında hedefi 6 anaokulu yaptırıp eleğini asmaktı. 81 ile 81 anaokulu yaptırmadan bu kampanyayı bitirme diye ısrarlı yazılarıma sağ olsun Gülben ve ekibi kulak verdi. Gülben 4 yılda hedeflediği anaokulu sayısını 4 katına çıkardı. “Çocuklar Gülsün Diye” yaktığı eğitim meşalesi 81 ile yayıldığında eminim ortaya çıkan tablo, “Cebinden 1 kuruş para vermiyor, milletten bağış toplayıp yaptırdığı okullarla hava atıyor” diyenleri bile mahcup edecektir.

unnamedMADENCİDEN MADENCİYE DUYGULANDIRAN BAĞIŞ

Gülben Ergen’in eğitim gönüllülerinden topladığı bağışlarla Soma’da yaptırdığı anaokuluna en anlamlı bağış nereden ve kimden geldi biliyor musunuz?
500 madencinin çalıştığı Çayeli Bakır İşletmeleri’nden.
Yer altından bakır madeni çıkaran işçilerin Somalı madencilere yardım için aralarında topladıkları paraya şirket de ilave yaptı. Şirket ve işçiler Soma için topladıkları 42 bin lirayı Çocuklar Gülsün Diye’nin Soma’daki anaokuluna bağışladı.

INSTAGRAM’DAKİ SAHTE ‘BEĞENİ’LER

Facebook ve Twitter âleminde biraz eskiyim ama Instagram’da yeniyim. Instagram’da açtığım eyuboglualice adlı hesabı takip edenlerin sayısı 2.117. Ara sıra paylaştığım fotoğraflardan “beğeni” sayısı 200’ü bulan o kadar az ki… Hal böyle olunca yüklediği fotoğrafı anında birkaç bin kişinin beğendiği insanları kıskanmamak elde değil.
Önceki akşam bu işlerden anlayan bir arkadaşıma sordum, nasıl oluyor bu diye?
Arkadaşım, “Çok basit… Instagram’a yüklediğin bir fotoğrafın birkaç dakika içinde kaç bin kişi tarafından beğenilmesini istersin?” demesin mi?
Cep telefonumu önüne uzattım ve ondan iddiasını kanıtlamasını istedim.
Cep telefonumun kamerasını kullanıp simsiyah bir zeminin fotoğrafını çekti ve Instagram hesabına yüklemeden önce, fotoğrafı kaç bin kişinin beğenmesini istediğimi sordu.
2.117 takipçim var, madem ki bu işin hilesini hurdasını kanıtlayacaksın, o zaman “beğeni” sayım, takipçi sayımdan fazla olsun. 2.500 yeter dedim.
İster inanın, ister inanmayın Instagram hesabıma yüklediği bu fotoğrafı birkaç dakika içinde tam 2.503 kişi beğendi.
Bundan böyle gel de inan şimdi, paylaştığı fotoğraflar 5-10 dakikada birkaç bin kişi tarafından “beğenilen” ünlülerin Instagram reytinglerine!

GÜNÜN SÖZÜ
“Hayat bazen insanları, birbirleri için ne kadar çok şey ifade ettiklerini anlasınlar diye ayırır.” (Paulo Coelho)