14 OCAK 2020 SALI  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

‘Diriliş Ertuğrul’ ve ‘Kuruluş Osman’ dizileriyle yıllardır ekranlardaki reyting savaşından zaferle çıkan yapımcı Mehmet Bozdağ’ı, 17 Ocak’tan itibaren bambaşka bir sınav bekliyor.
Senarist ve yapımcı Bozdağ, Osmanlı Akıncıları’nı beyazperdeye taşıdığı ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’ adlı bir film çekti.
Bozdağ’ın senaryosunu Atilla Engin’le yazdığı, yönetmenliğini Kamil Aydın’ın üstlendiği film, Bozdağ Film’e 30 milyon TL’ye mal oldu.
İstanbul’u fethettikten sonra yeni hedef olarak Roma’yı belirleyen Fatih Sultan Mehmed’in ordunun güzergahındaki yerlerde istihbarat için gönderdiği Osmanlı Akıncıları’nı anlatan yapımın kadrosundaki oyuncular şunlar:
Emre Kıvılcım, Levent Özdilek, Ece Çeşmioğlu, Ebru Özkan, Seray Kaya, Ogün Kaptanoğlu, Cemal Hünal, Erem Vurdem, Sezgin Erdemir, Funda İlhan, Atilla Güzel, Tolga Akkaya, Oğuzhan Yarımay, Selda Alkor ve Serdar Gökhan…

‘Diriliş’ önünü açtı

Yapımcı Mehmet Bozdağ, başrol oyuncusu Emre Kıvılcım’ı, 10 bine yakın aday arasından seçtiklerini söyledi. Filmdeki başrol oyuncularından birinin ‘Tilla’ adlı yırtıcı kara şahin olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Ekibe ve atlara  uyum sağlaması için yedi ay eğittik kara şahini… Kıvılcım da 1.5 ay çalıştı ‘Tilla’yla” dedi.Yapımcı Mehmet Bozdağ, başrol oyuncusu Emre Kıvılcım’ı, 10 bine yakın aday arasından seçtiklerini söyledi. Filmdeki başrol oyuncularından birinin ‘Tilla’ adlı yırtıcı kara şahin olduğunu vurgulayan Bozdağ, “Ekibe ve atlara  uyum sağlaması için yedi ay eğittik kara şahini… Kıvılcım da 1.5 ay çalıştı ‘Tilla’yla” dedi.Projenin Türkiye’nin yanı sıra ABD, Kanada, Şili, Meksika, Avustralya, Japonya, Güney Kore, İngiltere, Almanya,  Fransa, Hollanda, İtalya, Rusya, Güney Afrika, Hindistan, Endonezya, Malezya, Katar, Şili, Azerbaycan ve Kazakistan gibi 40 ülkede gösterime girecek olması önemli.Bozdağ, senaristi ve yapımcısı olduğu ‘Diriliş Ertuğrul’la ‘Kuruluş Osman’ dizilerine yayınlandığı ülkelerde gösterilen büyük ilginin çektikleri ‘Türkler Geliyor’ filmine dünyada pazar yarattığını söyledi.

Ürünleri satılacak

Mehmet Bozdağ, Bozdağ Film olarak 17 Ocak’ta vizyona girecek ‘Türkler Geliyor: Adaletin Kılıcı’yla, bir ilke imza atacaklarını açıkladı. Yapımcı, “Bu projeyle birlikte e-ticaret sitesi kurduk. Filmin 100 ürününü satışa sunacağız” dedi. Gişe kaygısı olmadığını açıklayan Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Kendi yemeyeceğimi başkasına ikram etmem. Her şeyiyle içime sinen bir iş yaptım. Gişe kaygım yok. Doğru iş yaparsanız seyirci gelir. Yaza ‘Asr-ı Saadet’in filmini çekeceğim. Sonrasında ise Oğuz Kaan, Barbaros ve Malazgirt gibi tarihimizin önemli kişi ve olaylarının filmlerini yapmak gibi planlarımız var.”

TALİHSİZ ‘LAZ KİT’

Vizyona yeni giren veya vizyondaki filmlerin ne kadar gişe yaptığını boxofficeturkey.com, 6 Ocak Pazartesi günü öğleden sonra duyurdu.
‘28 kişi oynadı, 27 kişi seyretti’ başlıklı yazım ne zaman çıktı?
Ben konuyu yazana kadar ‘Laz Kit’ diye bir filmden ve gişe hüsranından haberdar olmayanlar balıklama atladı üzerine…
28 kişinin oynadığı ‘Laz Kit’i, sadece 27 kişinin izlediği yazımı kaynak göstererek kullananları tebrik ediyor, kaynak göstermeyenleri emek hırsızı ve ahlaksız ilan ediyorum.
Yazım üzerine filmin yapımcısı Zeki Akıncı aradı.
Akıncı, ‘Laz Kit’i ancak 11 salonda vizyona sokabildiğini, o salonlardan çoğunun seyircinin gelmeyeceği saatleri verdiğini söyledi. Filmde 28 değil, daha çok oyuncu oynadığını, ama afişi yapanın onları yazmayı unuttuğunu anlatan Akıncı, “Oyuncularımız galamıza gelip, filme destek vermedi. 500 kişiyi davet ettiğimiz galaya 700 kişi geldi ama sinemaya kimse gitmedi” dedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Kalbini camdan yaparsan kıran çok, demirden yaparsan sonu pas olur. Denizden yap ki giren kaybolsun, yüzmeyi bilen kurtulsun, bilmeyen boğulsun.” (Julia Roberts)