21 MART 2021 PAZAR  –  MİLLİYET  –  ALİCE

Radyo Televizyon Üst Kurulu Başkanı (RTÜK) Ebubekir Şahin’in, YouTube kanalı için Adem Metan’a verdiği röportajda, “Netflix Suudi Arabistan’da bile var, ama Türkiye’de yok görüyor musun dedirtmeye çalışan bir kesim var” dediği gün enteresan bir gelişme oldu.

Malum Türkiye, internet ortamında yayın yapan radyo, televizyon ve sosyal medya platformlarına RTÜK veya BTK’dan izin alma mecburiyeti getirdi.

Bu kanunun yürürlüğe girmesinden sonra Netflix’ten Amazon’a, Spotify’den Facebook’a uluslararası birçok mecra Türkiye’de temsilcilik açma kararı aldı. Twitter bu adımı atmayınca Türkiye de yasanın kendisine verdiği yetkinin gereğini yapmaya başladı. Sosyal medya platformuna Türkiye’de ayrılan bant genişliğinin yüzde 100’den yüzde 10’a indirileceği tarih için geri sayım sürerken önce Twitter, ardından Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan’dan geldi açıklama.

Twitter’ın Türkiye’de temsilci bulunduracağını açıklaması birçok açıdan önemli.

Türkiye, çıkardığı bu yasayla internet üzerinden yayın yapan uluslararası tüm mecralara ne dedi?

AB üyesi ülkelerin yasalarına gösterdiğiniz saygıyı bizim yasalarımıza da göstereceksiniz.

Türkiye, çıkardığı kanunla hedeflediği tüm mecralara bunu kabul ettirdi mi?

Evet…

Çünkü Türkiye eski Türkiye değil.

Türkiye dünya için sadece nüfus olarak değil, nüfuz olarak da önemli bir ülke.

Kendisini ülkeler ve yasalar üstü sayan Twitter’ın bile Türkiye’de temsilci açmaya karar vermesi de bunun kanıtı.

JASON STATHAM İLE GUY RITCHE’NİN FARKI

Senarist ve yönetmen Guy Ritche ile ünlü oyuncu Jason Statham, “Five Eyes” (Beş Göz) filminin çekimleri için Antalya’daydı.

21 Ocak’ta başlayan filmin çekimleri geçen hafta bitti ve ekip ülkelerine döndü.

Madonna’nın eski eşi Ritche’nin Antalya’dan çekip paylaştığı video, Jason Statham’ın Aspendos’un merdivenlerinden paylaştığı fotoğraf gibi milyonlarca beğeni almadı.

Ritche’nin, “Türkiye; güzel yemekler, oteller, insanlar. İki aylık çalışmamdan sonra tüm filmlerimi burada çekmek istiyorum” demesinin 62 bin beğeni alması, Jason Statham’ın Aspendos fotoğraflarının 1.6 milyon beğeni almasından çok daha değerli.

Jason Statham, Çin Guangzhou ve Paris’te yaptığını Antalya’da tekrarlamadı. Oyuncunun iki fotoğrafında ne konum bilgisi var, ne de buranın neresi olduğuna dair bir not.

Onun için Guy Rictche’nin paylaştığı Türkiye videosunun her beğenisi bizim için Jason Statham’ın milyonlarından daha değerli. Ünlü oyuncuya bu yüzden milyarlarca beğeni de yağsa, Antalya ve Türkiye’ye düşmez bir damla!

Çünkü Guy Ritche’nin videosunda Türkiye ön planda, Jason Statham’ın yaptığı paylaşımlarda sadece kendisi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy’u filmin setinde eli cebinde karşılayan Jason Statham’ın egosu, başka türlü paylaşımlara izin vermiyor demek ki!

Twitter’ın Türkiye kararının anlamı

THE SUN’IN ÖZEL DEDEKTİF İTİRAFI

Prens Harry-Meghan Markle ilişkisinin başladığı dönemde İngiliz bulvar basınının lider gazetesi The Sun’ın, oyuncuyu takip etmesi ve hakkındaki gizli bilgilere ulaşması için özel dedektif tuttuğu ortaya çıktı.

Los Angeles’ta yaşayan özel dedektif Dan Hanks, Sussex Düşesi olmaya aday Markle hakkında hazırladığı 90 sayfalık raporu Ekim 2016’da The Sun’a teslim edip parasını aldı.

Özel dedektif, The Sun’ın ABD editörüne teslim ettiği raporda Meghan Markle’ın telefon numarası, adresi, sosyal güvenlik numarası, eski sevgilisi ve eski eşi hakkındaki bilgilerin çoğunu yasa dışı yollardan temin ettiğini itiraf etmesine karşın The Sun’ın yaptığı savunma şu:

“Dedektif çalışırken yasaların dışına çıkmayacağını taahhüt etmişti. Bir davada suçlu bulunduğunu öğrenince 2017’de işine son verdik.”

Bir gazete, bir haber kaynağı hakkında bilgi edinmek için muhabirleri dururken niye özel dedektif tutar?

Demek ki amaç habercilik değil, başka!

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsanların özgürlüğü, istediği her şeyi yapabilmesinde değil, istemediği hiçbir şeyi yapmak zorunda olmamasındadır.” (Jean-Jacques Rousseau)