10 Nisan 2022 Pazar  –  Milliyet  –  Alice

“Organize İşler”de Cem Yılmaz, oynadığı karakter için ‘Hıyar’ diyen çete üyelerine diz çöktürdüğü ahırda
ne diyordu?

“Şimdi sizin kafanızda iki tane soru işareti var: Bir, dayak nedir? İki, neden atılır?” Ünlülerin sosyal medyada yaptıkları konusunda benim de aklıma takılan üç soru var, ama ‘Müslüm’ gibi kendim sorup, kendim yanıtlamak yerine Davranış Bilimleri Uzmanı Aşkım Kapışmak ile Uzman Psikolog ve yazar Yeşim Akıncı’ya danıştım. İki uzmana ilk sorum şu oldu:

Milyonlarca takipçisi olan, ama kimseyi takip etmeyen ünlüler ne demek istiyor?

Yeşim Akıncı: Şöhret olan kişi beğenilme, takdir edilme ve onaylanma ihtiyacı içerisinde; bu duygular onun motivasyonudur. Instagram tam da bu duygulara hizmet eder. Milyonlarca like ve güzel yorum egoyu besler. Ünlüler kendini gizlemek ister. Gizlendikçe merak edilir. Takip ettiğin kişiler senin çevren, heveslerin, kişiliğin hayatın hakkında ip uçları verebiliyor. Ortak tanıdık mevzusundan bilgi alma, bilgi verme akışını engellemek için de yapılabilir. Takip ettikleri kişilerin araştırılması, magazine malzeme olması ve hatta yaptıkları kaçamaklar takip ettiklerinden dolayı ortaya çıkması sebebiyle kimseyi takip edip adres göstermemek istiyor olabilirler. Ünlüler, kişisel özelliklerini ve hayatını koruyamazsa sorun çıkıyor.

Aşkım Kapışmak: Bazılarında gerçek ilişkiler kurma isteği vardır ve sanal ilişkiye inanmazlar. İstemediği kişileri takip etme zorunda kalmaktan kurtulma. İnsanlar zamanla ‘Beni de takip et’ diyebilir. Başkalarının hayatlarını izlemekten rahatsız olma. Bazıların da ise ulaşılmazlık, farklı olma isteği ve en rahatsız edici olan, kendisini çok yüksekte görüp, kimseyi takip edecek kadar değerli görmeme. Ya da takip edersem ona prim veririm, sayemde takipçisi artar diye düşünüp takip etmeme.

Ünlüler bazı paylaşımlarını niye yorumlara kapatır?

Y. A.:Eleştirilmek, egoist insanların tahammül edemeyeceği kadar zor bir durumdur. Birçok ünlü manipüle edilmemek için resminin altına yorumunu kapatıyor. ‘Ben hem sizin ilginize, beğenmenize, görmenize muhtacım bunu paylaşıyorum, ama hem de yorumlarınızdan korkuyorum’ ya da ‘yorumlarınızı takmıyorum/önemsemiyorum’ mesajı vermektedir. Takipçiler bu olayı çok samimiyetsiz bulsa da ünlüye ulaşamamak takipçiyi daha meraklı yani takipçi kılacaktır.

A.K.: Eleştiriye kapalı olma, istemediği eleştirilere maruz kaldığında öfkelenme ve bu süreci yönetememekten tedirgin olma.

Bununla beraber, magazinde bir haberi çıktığında sayfaya yorum yapmalarını engelleme isteği. Sürekli yoruma kapama, takipçiyle iletişim kurmak istememe, sadece yaptığı işlerle anılma isteği. Münakaşaya girmekten çekinme duygusu çünkü bir süre sonra yönetemeyecek ve aşağıya çekilecek.

Bir ünlü Instagram’da hesabının etiketlenmesine niye engel koyar?

Y. A.: Dedikodu vs gibi olaylara katılmamak, karışmamak için bir önlem olarak düşünen ünlüler kendilerini etiketlemiyor.

Ünlü ve şöhret psikolojisinin yanında şöhret bağımlılığı devamlı paylaşım yapma ve aynı zamanda da gizli kalma dürtülerini harekete geçiriyor.  Şöhret bağımlılığı ise umutsuzca kendini gösterme, görülme ihtiyacı üzerine odaklanan davranışsal bir durum. Bundan muzdarip kişilerde genelde sıkılma, dürtülere bağlı olarak hareket etme, endişe, tatmin olmama ve paylaştığı her şeyde ‘görünmeme’ korkusu taşıma gibi duygular gözlemleniyor.

A K.: Özel hayatının görünmemesi. Kontrol edemediği bir alan, herkes fotoğraf çektiriyor ve onları etiketlediğinde nerde yaptığının bilinmesinden rahatsız olma. Fotosunu kullanarak sömürülmeye maruz kalma gibi nedenlerden rahatsız olma.

HAYAT SÜRPRİZLERLE DOLO

Ünlü oyuncu Idris Elba’nın BBC Radyo’ya yaptığı açıklama, hayatın ne tür sürprizlere açık olduğunun kanıtı gibi.

Prens Harry ile Meghan Markle’ın düğününde DJ’lik yapması için bizzat prens tarafından istendiğini açıkladı. 2018’deki Kraliyet Düğünü’nde DJ’lik yapan oyuncu, Meghan Markle’ın hangi parçayı istediği sorulunca, “Meghan’ın istediği Dr. Dre’nin ‘Still D.R.E.’siydi ve o şarkı patladı” dedi.

Turistik gezi için geldiği ülkenin dışarıdan hatıra fotoğrafı çektirdiği Kraliyet Sarayı’na Meghan Markle’ı gelin eden kader, düğünün
DJ’i Idris Elba’yı bir ünlü oyuncu, gelinin istek şarkısını da hit yaptı.

GÜNÜN SÖZÜ

“Ucuz insanlara pahalı gelmen senin değil, onların suçu. Unutma ki; insan anlayana çok, anlamayana eksik görünür. Hepsi bu!” (Marquez)