MİLLİYET CADDE – 25 TEMMUZ 2013 PERŞEMBE  –  ALİCE

Twitter hesapları olmayan Tamer Karadağlı ve Müjdat Gezen nasıl oluyor da Twitter’da kapışabiliyor?

Tamer Karadağlı gibi Müjdat Gezen de Twitter kullanıcısı değil…  Peki nasıl oluyor da buna rağmen Karadağlı’yla  Gezen, Twitter’da Şafak Sezer yüzünden kapışıyor, atışıyor…
Safha safha anlatayım bu tirajikomik  öyküyü:
Dün, Gezi Parkı eylemlerine katılıp, yol kesenler arasında olan Şafak Sezer’in bugün katıldığı   AKP iftarında  Başbakan’dan özür dilediği haberleri medyaya yansıdıktan bir müddet sonra şöyle bir haberçıktı internet  sitelerinde:
Müjdat Gezen, eski öğrencisinin yaptığı U dönüşüne kızıp, şöyle bir tweet yazmış:
“Şafak Sezer’in yeni filmi çıkıyormuş: Yalapaçino!”
Yine internet sitelerinde  çıkan haberlere göre bu tweet’ten tam sekiz saat sonra bu kez  Tamer Karadağlı, Müjdat   Gezen’e hitaben yazdığı şu   tweetle yandan daldı mevzuya:
“Şafak Sezer’in filmine bulduğunuz isimden memnunuz. Sizden de bekliyoruz ‘DARBEkatör Baryam’ isminde.”

Karadağlı olamaz bu!
Bu haberi okuyunca, “Bir yanlışlık var bu işte” dedim kendi kendime…
Çünkü benim tanıdığım Tamer Karadağlı; Müjdat Gezen’le Şafak Sezer arasında olduğu varsayılan, ama kendisini ilgilendirmeyen bir mevzuya balıklama dalacak biri değil.
‘Taşfırın erkeği’, durup dururken Müjdat Gezen gibi bir sanatçıya ‘Gırgıriye’ filminde canlandırdığı ‘Darbukatör Baryam’ karakteri üzerinden gönderme  yapmaz.
“Ya Müjdat Gezen, ya Şafak Sezer? İkisinden birini seç” deseler, her seferinde açtığı okulla yüzlerce tiyatrocu yetiştiren Müjdat Gezen’i seçer, Şafak Sezer’i değil…
Çok geçmeden boş yere kuşkulanmadığım ortaya çıktı.
Çünkü Arzu Balkan, şöyle bir tweet yazdı:
“Tamer Karadağlı’nın ne Twitter, ne Facebook’ta hesabı var. Var olanların hepsi sahtedir.”
“Tamer Karadağlı adıyla açılmış bütün hesaplar sahtedir. Bu hesapları açanlar için hukuki işlem başlatılmıştır.”

Her boşluk doldurulur
Bunun üzerine şöyle bir tweet attım Karadağlı’nın eski eşi ve kızının annesi Arzu Balkan’a:
“Doğanın kuralıdır, her boşluk doldurulur. Ondan sonra da uğraş dur!”
Bu tweetimin üzerinden iki dakika geçti ya da geçmedi, Tamer Karadağlı telefonla aradı beni…
Karadağlı, “Az önce Arzu aradı da, o söyledi attığın tweet’i… O yüzden hemen aradım seni” diye girdi söze. Sosyal medya mağduru Karadağlı, ardından da şunları söyledi:

“Kimlik hırsızlığı gibi”
“Sorma ya, başıma geleni…  Ne Twitter, ne Facebook. Sosyal medyada yokum. Adıma bir yığın hesap açıldığını biliyordum, ama işi böylesine ileri götürdüklerini bilmiyordum. Amerika’dan yeni geldik. Müjdat Abi (Gezen) aradı beni. ‘Bunu senin yaptığına inanmıyorum ama en azından bilgin olsun diye aradım. Adını kullanıp hakkımda bir şeyler yazmışlar Twitter’da’ dedi. Müjdat Abi’nin de hesabı yokmuş Twitter’da… Ona da, Uğur Dündar haber vermiş. ‘Böyle böyle bir şey var. Tamer Karadağlı senin için böyle bir laf etmez ama sen yine de arayıp, bir kontrol et’ demiş.
Olacak şey değil. Birileri adımıza sahte hesaplar açıyor. Sonra da kopyalarımız birbirleriyle savaşıyor. Kimlik hırsızlığının da ötesinde bir şey bu. Çünkü açtıkları hesaplar üzerinden yazdıklarıyla imajımıza zarar veriyorlar. Gerekli yasal işlemleri başlatması için avukatıma talimat verdim. Haklısın, bundan sonra çok sık kullanmasam da var olacağım artık sosyal medyada.”
Tamer Karadağlı ile Müjdat Gezen, sosyal medyanın ne ilk, ne de son mağdurları… Bundan  sonra da çok duyacağız böyle olayları…
Burada medyaya da düşen önemli bir görev var.
Sosyal medya bizim için önemli bir kaynak ama her  yazılanı olduğu gibi kullanmadan önce kaynağından doğrulatmak şart.

GEL DE SEZEN’DEN DERS AL BEYONCE

Beyonce_got_her_ha_1769966aBeyonce_got_her_ha_1769967aŞarkıcı Beyonce, pazartesi akşamı Kanada’nın Montreal şehrinde verdiği konserde oldukça zor anlar yaşadı.
Hava sıcak olduğu için, sahneye serin rüzgar estirecek  fanlar yerleştirildi.
İşte o fanlardan biri, konserin ilerleyen dakikalarında şarkıcının saçlarını kaptı.
Panik halinde sahneye fırlayan görevliler önce fanın elektriğini kesti, sonra da şarkıcının pervaneye sıkışan saçlarını kurtardı.
Halbuki Beyonce; kendisi henüz portakalda vitaminken sahneye yerleştirdiği vantilatörlerle kaza bela geçirmeden nasıl serin ortamda konser verileceğini herkese gösteren Sezen Aksu’dan ders almış olsaydı bu kazayı yaşamazdı.

GÜNÜN SÖZÜ
Parası olan pazardan, imanı olan mezardan korkmaz…