21 AĞUSTOS 2021 CUMARTESİ  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

Bir gazetenin internet sitesinin yaptığı yalan haber her zamanki gibi ışık hızıyla yayıldı.
“TRT’de geçtiğimiz hafta canlı yayında mikrofon sorunu yaşayınca isyan eden Muazzez Ersoy’un yerine Yavuz Bingöl çıktı” haberi, aynı çizgideki internet sitelerinde şu başlıklarla okurlara ulaştırıldı:
“Artık burama geldi diyen Muazzez Ersoy’un programı iptal edildi, yerine gelen isim şaşırtmadı.”
“TRT canlı yayınında ‘Ümit ediyorum ki mobbing değildir’ diyen Muazzez Ersoy’un programı iptal.”
“TRT yayınında isyan eden Muazzez Ersoy’un programına son verildi.”
“TRT’yi eleştiren Muazzez Ersoy’un yerine Yavuz Bingöl getirildi.”
Muazzez Ersoy, yalanı ilk ortaya atanı teşhir edip, o haberi şöyle yalanladı:
“Dün akşam 21.00’de TRT Müzik ekranında her zamanki saatimizde canlı yayındaydık. Instagramımıza bakmak da mı aklınıza gelmedi sevgili basın mensubu arkadaşlarım? Yavuz Bingöl’ü çok severim, ama fiziken birbirimize mi benziyoruz ki bu haberler sayfalarınızda yayında?”
Gazetecilikte ‘fikri takip’ önemlidir, ama bunu yaparken zeka da gerekir.
TRT Müzik’in yayın akışına bakmazsan ve ‘Sevgilerimle Muazzez Ersoy’un canlı yayınının 21.00’de başlayıp 22.30’da bittiğini bilmezsen, başka bir saatte müzik kanalının ekranında gördüğün Yavuz Bingöl’ün onun yerine geldiğini sanır, yanılırsın, okuru kandırırsın.
Yalan olduğu ortaya çıkmasına rağmen o haberlerin hâlâ yayında olmasına ne demeli?

GENÇ ŞARKICI ZİRVEDE

Henüz yolun başında yeteneklerine tanık olduğum, kendimce destek verdiğim gençlerin kariyerlerinde yükselişlerini izlemenin keyfi bambaşka. Ekin Ekinci de bu genç yeteneklerden biri…
Şarkıcının ‘Beni Bana Sor’ adlı yeni single’ı çıktı. Şarkı, ilk günden müzik platformlarında ses getirdi. Listelerde ilk üçe giren Ekin Ekinci, gençler arasında dijital müzik platformlarının yeni yıldızı oldu.
Genç şarkıcının bir diğer başarısı da konuk olduğu ‘Menajerimi Ara’ dizisiyle ilgili. Yer aldığı bölümü izleyenler Ekin Ekinci’nin sesini ve yorumunu çok sevdi. Profesyonel müzik yolculuğunun başında ‘Magazin Noteri’ne konuk ettiğimiz genç müzisyen, bu alanda yeni adımlar atacağını söyledi. Merakla bekliyor olacağım Ekin Ekinci’nin sürprizlerini ve başarılarını.

‘KAVİMLER GÖÇÜ’NÜN YAKIN VE UZAK RİSKLERİ

Taliban’ın yeniden Kabil’i ele geçirmesiyle Afganistan’dan yansıyan dramlar, kadınların haykırışları; vicdan sahibi her insanı üzecek türden.
Hal böyleyken Kanada, kadın liderler ve insan hakları çalışanları olmak üzere 20 bin savunmasız Afgan’ı kabul edeceğini açıkladı.
Nüfusu 1 milyon 3215 bin olan Estonya Başbakanı Kaja Kallas, ülkesinin 10 Afgan mülteciyi almaya hazır olduğunu lütfetti!
Meksika’da iç savaş yok, ama ülkeden kaçan kaçana…
Temmuz’da Meksika’dan ABD’ye geçen göçmen sayısı 200 bini aştı ve 21’inci yüzyılın en yüksek seviyesine ulaştı.
‘Kavimler göçü’nün iki sebebi var; biri savaş, diğeri daha iyi bir yaşam umudu.
Bazı ülkeler göçmenlerden seçmece yaparken ABD ve Türkiye, mültecilerle gelen mali yük, güvenlik ve demografik sorunlarla karşı karşıya.
Donald Trump, sınıra duvar çekip parasını da Meksika’dan alacağı iddiasıyla ABD’ye başkan oldu, ama sonuç ortada.
Tanık olduğumuz ‘kavimler göçü’yle ilgili uzmanların tahmini şu:
“Yakın gelecekte tek ırk insanlar dünyada azınlığa düşecek, serbest seyahat ve mülteci akınları nedeniyle ileride tüm dünya karışık ırk olacak.”
O yüzden gündelik popülist söylemlerle değil, Türkleri ülkelerinde azınlığa düşürmeyecek bilimsel ve de insani bakış açısıyla ele alınması gereken ciddi bir mesele bu.

GÜNÜN SÖZÜ

“Düşmanlarınız var mı? Güzel… Demek ki hayatta bir şeylerin mücadelesini vermişsiniz.” (Churchill)