19 AĞUSTOS 2021 PERŞEMBE  –  MİLLİYET CADDE  –  ALİCE

TRT 1’deki ilk sezona 28 Eylül 2020’de başlayan, 31 Mayıs 2021’de ‘sezon finali’ yaparak 34 bölümün ardından yaz tatiline giren ‘Uyanış Büyük Selçuklu’ dizisi, ikinci sezonuna yeni karakterlerle “Merhaba” diyecek.

‘Uyanış Büyük Selçuklu’nun yapımcısı Emre Konuk, dizinin yeni kadın başrol oyuncusu Fahriye Evcen’in provalardan çekilmiş dört fotoğrafını şu notla paylaştı:

“Alp Arslan’ın gönlüne düşen ateş Akça Hatun… Oyuncumuz Fahriye Evcen kılıcını kendine yar, atını kendine yoldaş eyliyor. Gecemiz gündüzümüz seyircimiz için. Az kaldı geliyoruz.”

Fahriye Evcen eşinin izindeEvcen’in at binerken, kılıç kullanma dersi alırken ve de salonda fitness yaparken fotoğraflarını görünce Burak Özçivit’in ‘Kuruluş: Osman’ dizisine başlamadan yaptığı çalışmalar ve medyaya yansıyan fotoğrafları geldi aklıma…

Mayıs 2019’da haftanın altı günü ‘Kuruluş: Osman’ için at binen, kılıç sallayan ve spor yapan Özçivit’ten iki yıl sonra aynı süreci eşinin yaşaması mesleklerinin cilvesi demek ki! Emre Konuk’un tweet’ine yapılan yüzlerce yoruma bakınca şaşırdım.

“İnşallah oyunculuğu kocası gibi olmaz” diye yazana “En az kocası kadar kötü bence” diye ilave yapan mı ararsın, dizinin yeni sezonunda anlatılacak dönemle birlikte karakterler ve oyuncuların değişmesine itiraz edenler mi?

Barış Arduç’la Fahriye Evcen’in birlikte fotoğrafını paylaşmadığı için yapımcıya sitem eden de vardı, daha atletik ve sporcu kimliğine sahip kişilerden oyuncu seçmesini tavsiye eden de…

İki oyuncunun yabancı hayranlarının Türklerden çok yorum yazmasına kızanlara karşın Fahriye Evcen fanları yetişti imdada da biraz olsun denge sağlandı.

YILDA 500 KİTAP OKUYAN ÇOCUK

Ailelerin iPad veya akıllı cep telefonuyla oyalayıp beslediği çocukların büyüyünce sanal dünyanın esiri olmaları çok doğal. O yüzden eskisi gibi kitap okuyan çocuklar şaşırtıyor insanı. Son Trabzon ziyaretimde ikisini birden yapan çocuk görünce inanamadım.
Bu yıl girdiği LGS’de tüm soruları doğru yanıtlayıp aldığı 500 puanla Trabzon birincisi ve Türkiye birincilerinden biri olan ve İstanbul Erkek Lisesi’ni tercih eden yeğenimin oğlu Furkan Şafak’ın beş yaşındaki kardeşi Ömer Faruk, okula gitmeden kendi kendine öğrendi okumayı. Dinozorlara dair birçok kitap okuduktan sonra annesine, “Bunlar hep masal, bana gerçek macera kitapları al” diyen Ömer Faruk, sanmayın ki sanal alemden uzak. Kitap okumaktan sıkılınca, babası ya da annesinin cep telefonunu çaktırmadan alıp dalıyor sanal aleme.
TRT 1’de ‘Seneye Bu Zamanlar’da izlediğim dokuz yaşındaki ‘kitap kurdu’ Ahmet Yasin Batır da bizim Ömer Faruk gibi şaşırttı beni. Kerem Alışık’ın sunduğu programa Kayseri’den annesiyle birlikte katılan ‘kitap kurdu’, yaşıtlarının tablet, bilgisayar ve akıllı cep telefonlarıyla vakit geçirirken bir yılda okuduğu 500 kitabı da stüdyoya getirdi.
Annesinin kendisine masallar okumasıyla kitap aşkının başladığını anlatan Ahmet Yasin, en sevdiği yazarın Jules Verne olduğunu söyledi. ‘Kitap kurdu’ çocuk Kerem Alışık’ın “İleride ne olmak istiyorsun?” sorusuna “Cumhurbaşkanı” diyerek yanıt verdi.

EKRANLARDA FUTBOL BAYRAMI

Futbol dünyasında ve ekranlarda alışık olmadığımız bir durum bu… Dört futbol kulübümüzün Avrupa arenasında maçı var bu akşam. Biri bitmeden diğerinin başlayacağı dört maçı dört ulusal kanal yayınlayacak. Futbolseverlerin şifresiz izleyeceği maçlarda temsilcilerimize başarılar diliyorum. İşte o maçlar, saatleri ve yayıncı kuruluşlar.
Randers-Galatasaray, Star TV, 20.00
Trabzonspor-Roma, ATV, 20.30
Sivasspor-Kopenhag, TRT 1, 21.00
Fenerbahçe-Helsinki, TV8, 21.45

GÜNÜN SÖZÜ

“İnsan; iyiliği kadar taşlanır, merhameti kadar dışlanır, kulluğu kadar da sınanır.” (Yunus Emre)